Terörist İsrail'den İsveç'e nota

İsrail, İsveç’in Filistin’i devlet olarak tanıyacağını bildirmesi üzerine İsveç’in Tel Aviv Büyükelçisi'ne nota verdi.

Terörist İsrail'den İsveç'e nota
 İsveç’in Filistin’i devlet olarak tanıyacağını açıklaması nedeniyle İsrail’in, İsveç’in Tel Aviv Büyükelçisi Carl Magnus Nesser'i Dışişleri Bakanlığına çağırdığı bildirildi.

İsrail devlet radyosunda yer alan habere göre, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Nesser'a, İsrail’in, İsveç Başbakanı Stefan Löfven’in Filistin’i devlet olarak tanıyacağı sözleriyle ilgili rahatsızlığı ve hayal kırıklığını aktararak, resmi şikayette bulundu.

Söz konusu açıklamanın, İsrail-Filistin ilişkilerine zarar verdiğini belirten İsrailli yetkililer, bu adımın Filistinlilerde, "tek taraflı hedeflerine ulaşabilecekleri yönünde gerçekçi olmayan beklentilerin" oluşmasına sebebiyet vereceğini savundu.

İsrailli yetkililer ayrıca İsveç’in, "Ortadoğu’nun bazı bölgelerinde çetin çatışmalar sürerken, Filistinmeselesine önem vermesini de anlamlandıramadıklarını" dile getirdi.

İsveç’in yeni seçilen merkez-sol hükümeti Başbakanı Stefan Löfven, cuma günü Filistin’i devlet olarak tanıyacaklarını açıklamıştı.

İsveç'in Filistin'i tanıması, AB üyesi iken Filistin'i tanıyacak ilk ülke olması dolayısıyla önem kazanıyor. Macaristan, Polonya ve Slovakya gibi ülkeler AB üyesi olmadan önce Filistin’i devlet olarak tanımıştı.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2014, 19:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209