İHH, Şam'da insani diplomasiyi sürdürüyor

Suriye'de tutulan gazeteci Cüneyt Ünal'ın 2 ay sonraki ilk fotoğrafı.

İHH, Şam'da insani diplomasiyi sürdürüyor

 İHH, Şam'da insani diplomasiyi sürdürüyor


Suriye'de tutulan gazeteci Cüneyt Ünal'ın 2 ay sonraki ilk fotoğrafı.
İHH İnsani Yardım Vakfı, yaklaşık 1 haftadır Suriye’de bir dizi insani diplomasi çabası sürdürüyor. Son 1 haftadır yoğunlaşan girişimlerle ilgili İHH Yönetim Kurulu bir açıklama yaptı.
İşte o açıklama: 

KAMUOYUNA;
İHH İnsani Yardım Vakfı kurulduğu günden bu yana savaş, çatışma vb kriz ortamlarında sivillerin korunması ve kurtarılması için çalışma yürütmektedir. Bu çerçevede aralarında iki gazetecinin de bulunduğu çeşitli ülkelerden farklı tarafların elinde bulunan sivillerin kurtarılması için de insani diplomasi yürütmektedir.
İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Avukat F.Bülent Yıldırım, uluslar arası ilişkilerden sorumlu yöneticimiz İzzet Şahin ve yine vakıf görevlimiz Dilaver Kutluay’dan oluşan heyet yaklaşık 1 haftadır Şam’da yoğun bir çaba içerisinde diplomatik temaslarda bulunmaktadır.
Suriye’de devam eden insani krizde birçok sivil hapis tutulmaktadır. Aralarında kadın ve çocukların bulunduğu tutulan siviller arasında bölgeye haber yapmak amaçlı giden ve 21 Ağustos 2012 tarihinde tutulan Cüneyt Ünal ve Bashar Fahmi Amin Kadumi de bulunmaktadır.
Yürütülen çaba insani diplomasi faaliyeti çerçevesinde haber alınamayan sivillerden haber almak ve nihayetinde başta kadın ve çocuklar olmak üzere serbest bırakılmalarını sağlamaktır.
Bu çabalar sonucunda Şam’da hapishanede tutulan kadın ve çocukların da içinde bulunduğu bir grup hapishanede ziyaret edilmiştir. Ayrıca gazeteci Cüneyt Ünal’a ulaşılmış ve görüntüler elde edilmiştir. Serbest bırakılması için çabalar devam etmektedir. Gazeteci Bashar Fahmi Amin Kadumi ile ilgili durumunun tespiti için çalışmalar devam etmektedir. Yürütülen insani diplomasi faaliyetlerinin bir bayram sevincine dönüşerek sonuçlanması dua ve temennisi ile kamuoyuna duyururuz.

SİVİL HABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209