D-8 ülkeleri Sanayi Bakanları İran'da toplanıyor

Tahranda 26-28 Ocakta düzenlenecek toplantıya Türkiyeden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık'ın katılması bekleniyor

D-8 ülkeleri Sanayi Bakanları İran'da toplanıyor
 Gelişen Sekiz Ülke (D-8) 4. Sanayi Bakanları Toplantısı, 26-28 Ocak tarihlerinde İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenecek.

D-8 Genel Sekreterliğinden alınan bilgiye göre, 26-27 Ocak’ta uzmanlar ve müsteşarlar düzeyinde gerçekleştirilecek teknik toplantıların ardından üçüncü günkü toplantı 28 Ocak'ta D-8 üyesi ülkelerin sanayi bakanları düzeyinde olacak.

Toplantıya Türkiye'den Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın, özel sektör temsilcilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 50 kişilik heyetle katılması bekleniyor.

D-8’in kurulmasına yönelik ilk adım,Milli Görüş Lideri Prof.Dr.Necmettin Erbakan'ın başbakanlığındaki Türkiye'nin daveti üzerine İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya'nın katılımıyla 22 Ekim 1996 tarihinde İstanbul'da düzenlenen "Kalkınmada İşbirliği Konferansı" ile atılmıştı. Bu konferansın ardından gerçekleştirilen hazırlık çalışmaları mahiyetindeki üç komisyon ve iki dışişleri bakanları konseyi toplantısını müteakip, 15 Haziran 1997 tarihinde İstanbul'da yapılan Devlet/Hükümet Başkanları Zirvesi ile D-8 resmen kurulmuştu.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2015, 17:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209