Almanya: MİT'çileri gözaltına aldık

Üç Türk'e Almanya'da MİT gözaltısı.

Almanya: MİT'çileri gözaltına aldık
 Almanya'da 'ajanlık yaptıkları' iddiasıyla üç Türk vatandaşının gözaltına alındığı bildirildi. Gözaltına alınanlardan birinin Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun danışmanı olduğu iddia edildi.

BBC Türkçe'nin Associated Press'ten (AP) aktardığı habere göre, Karlsruhe Federal Başsavcılığı Muhammed Taha G. ve Göksel G. isimli iki şüpheliyi Çarşamba günü Frankfurt Havaalanı'nda, üçüncü şüpheli Ahmet Duran Y.'yi de Almanya'nın batısındaki evinde gözaltına aldıklarını duyurdu.

Başsavcılık açıklamasında, Muhammed Taha G'nin diğer iki şüpheliyi Almanya'daki Türkiyeliler hakkında 'istihbarat toplamaları için çalıştırdığını' belirtti.
AP'nin haberine göre şüpheliler, iddia edilen casusluk faaliyetlerini hangi tarihler arasında gerçekleştirdiklerini söylemedi ve ayrıntı paylaşmadı.
Şüpheliler hakkında 11 Kasım 2014'te çıkarılan tutuklama kararı olduğu ifade edildi.

Der Spiegel'in aktadığına göre şüpheliler Perşemhe günü Karlsruhe'de tetkik hakimi karşısına çıkarıldı ve mahkemelerine kadar gözaltında tutulmaları kararı alındı.

GÖZALTINA ALINAN KİŞİ DAVUTOĞLU'NUN DANIŞMANI MI?

Öte yandan gözaltına alınan isimlerden biri olan 58 yaşındaki Muhammed Taha G'nin, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Strateji danışmanı Muhammed Talha Gergerlioğlu olduğu iddia edildi.

BAŞBAKANLIK: "MİT'LE ALAKASI YOK"
Hürriyet’e konuşan Başbakanlık kaynakları, söz konusu 3 kişinin MİT ile hiçbir bağlantısının olmadığını söyledi. Ancak bu gözaltıların, Almanya’daki PKK örgütlenmesinin birkaç haftadır gündeme getirmeye çalıştığı, “MİT, TİKA (Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı) ve yurtdışındaki Türkler üzerinden Almanya’daki Suriye muhalefetini örgütlüyor” iddiasından kaynaklandığı bildirildi. Dışişleri Bakanlığı da gözaltına alınan bu 3 kişinin durumunu takip etmek için avukat tuttu.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2014, 02:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209