“Üniversiteler arası Spor oyunları Kastamonu’da yapılacak”

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Türk Dünyası Üniversiteler Arası Spor Oyunlarının Kastamonu’da yapılması için protokol imzaladı.

“Üniversiteler arası Spor oyunları Kastamonu’da yapılacak”
 Kastamonu Üniversitesi Basın Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, KÜ Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer ile Türk Dünyası Üniversiteler Arası Spor Oyunlarının 5 – 12 Kasım 2014 tarihinde Kastamonu Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapılması için ortak protokole imza attı.

KÜ Rektörlüğü’nde yapılan imza töreninde konuşan KÜ Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Türk Dünyası Üniversiteler Arası Spor Oyunları’nın Kastamonu’ya büyük katkı sağlayacağını ifade ederek, “Üniversite gençlerini, bilimsel, kültürel ve fiziki yarıştıracak organizasyonları çok önemsiyoruz. Bu tür organizasyonlarda gençler arasında kaynaşma ve ortak kültürün tanıtımı fırsatı doğmaktadır. Bu oyunların ardından 2016 yılında İslam Dünyası Spor Oyunlarını da Kastamonu da yapmayı hedefliyoruz. Dolayısı ile gençlere yönelik bu tür organizasyonlarımız devam edecektir” dedi.

Yurt Kur bu yıl 50 – 60 bin kapasiteli yeni yurt yaptı, ancak yine yetersiz

Prof. Dr. Aydın, üniversitelerin yeni eğitim döneminin açılması sebebi ile yurt problemlerin de dile getirilmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

Yurt Kur bu yıl Türkiye’de 50-60 bin kapasiteli yeni ilave yurtlar yaptı. Tabi 5,5 milyon üniversite öğrencisi olan bir memlekette bu ilaveler de yetersiz kalmaktadır.  Yurt yapım işinin üniversitelere verilmesinden yanayız.  Böylece üniversite kendi ihtiyacına göre çözüm üreterek yurtların yapılmasını sağlar. Kastamonu’da yap işlet-devret modeli ile yeni yurtlar yapıyoruz. Üniversitemizin bünyesinde iyi organize olunup bu meselenin çözümü noktasında önemli yere gelineceğine inanıyoruz. Öğrencilerin ilk yıl yurt problemi yaşadıklarını biliyoruz. Yeni bir yere geliyorlar ve alışana, çevre edinene kadar güvenle kalacakları yerler arıyorlar. Birçok öğrenci de ‘çıkmaz’ düşüncesi ile Yurt Kur’a müracaat etmiyor bile.  Yurt-Kur’da yeterince müracaat olmadığını düşünüyor. Bu durum da yurt probleminin devam etmesine sebep oluyor.

Kastamonu’da 2 bin 100 kişilik yeni tamamlamak üzere olduğumuz yurtlarla birlikte 5 bin civarında öğrencimize yurt imkânı sunabiliyoruz. Bu yıl ilimizdeki misafirhanede geçici olarak talebelerimiz için açıldı valiliğimiz bu meseleye fazlasıyla eğildi. Teşekkür ediyoruz. İlçelerimizde de yurt imkânı için çalışıyoruz. Her şey öğrencilerimiz için.”

Kastamonu önemli bir organizasyona imza attı

Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer de imza töreninde yaptığı konuşmada, Kastamonu Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek olan Türk Dünyası Üniversiteler arası Spor Oyunları ile Kastamonu’nun önemli bir organizasyona imza atacağını belirterek, “Bu organizasyona destek vermekten gurur duyuyoruz” dedi.

Prof. Dr. Kemal Tamer, öğrencilerin Yurt konusu ile ilgili de Amerika’da üniversiteye başlayan öğrencilerin ilk yılında devlet yurdunda kalmak zorunda olduklarını bunun sebebinin de hayata hazırlama olarak görüldüğünü sözlerine ekledi.

İmza Törenine, KÜ Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ve Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer’in yanı sıra, KÜ Rektör Yardımcıları, Yüksek Okul Müdürleri ile Üniversite Sporları Federasyonu As Başkanı Doç. Dr. Atilla Pulur ve Genel Sekreter Erdoğan Çelebi de hazır bulundu.

Türk Dünyası Üniversiteler Arası Spor Oyunlarına Türkiye’nin yanı sıra Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, KKTC,  Türkmenistan ve Özbekistan’ın ve bazı özel Türk topluluklarından sporcuların katılması bekleniyor.

Kastamonu’nda 5 – 12 Kasım 2014 tarihinde yapılacak olan Türk Dünyası Üniversiteler Arası Spor Oyunlarında öğrenciler, Salon Futbolu, Voleybol, Basketbol, Hentbol, Tekwando, Güreş, Judo, Santranç, Masa Tenisi ve Halk oyunları dallarında yarışacaklar.

 

 

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2014, 19:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209