Türk Heyeti Zigetvar'da

Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler başkanlığındaki heyet, Macaristan'da Budapeşte ve Kaposvar'dan sonra Zigetvar'a ziyarette bulundu

Türk Heyeti Zigetvar'da
HABERİN GALERİSİ
Türk Heyeti Zigetvar'da

Türk Heyeti Zigetvar'da

 İstanbul Üsküdar heyeti Macaristan'da Budapeşte ve Kaposvar'dan sonra Zigetvar'a ziyarette bulundu. Zigetvar Türk-Macar Dostluk Parkı girişinde heyeti, Baranya Megyei Bölgesi Vali Yardımcısı Fezekas Róbert, Zigetvar Belediye Başkan Vekili Varga Zoltán, Kaposvar Belediye Başkan Vekili Borhi Zsombor, Dr. Ujkéry Csaba ve yetkililer karşıladı.

Kaymakam Mustafa Güler, Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. M.Emin Arat, Marmara Üniversitesi İslam Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Köse ve bir grup işadamından oluşan heyet, ilk olarak  Zigetvar’da Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın 1566 yılında Zigetvar Kuşatması sırasında hayatını kaybettiği ve kalbi ile iç organlarının gömüldüğü yerde kurulan Türk-Macar Dostluk Parkı’nı da ziyaret edip, buradaki kabirde dua etti.

Ayrıca Türk heyeti için düzenlenen törende, Kanuni Sultan Süleyman'ın anıtına Kaymakam Mustafa Güler ve Fahri Konsolos Osman Şahbaz çelenk bırakıp, uzun yıllar dostluğun baki kalması için bahçeye iki ağaç fidanı diktiler.

Sonrasında Zigetvar'da şehir meydanındaki kare kubbeli bir harîm ve üç bölümlü son cemaat yerinden oluşmuş, tuğlayla inşa edilmiş, 16. yüzyıl yapısı ve şehrin en büyük kurşun kaplı kubbesine sahip yapısı olan Ali Paşa Camisine ziyaret ettiler. Zigetvar Kalesinin içindeki Evliya Çelebi'nin oldukça yüksek olduğundan bahsettiği, 110 basamaklı minaresi bulunan, Kanuni Sultan Süleyman Han adına üç haftada inşa edilen, bugün minaresinin yarısı yıkılmış tarihi Süleyman Camisini de ziyaret ettiler. 

İkindi namazlarının edasının ardından Zigetvar Belediye Başkan Vekili Varga Zoltán'ın heyet onuruna verdiği resepsiyonda;

Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler "Son yıllarda ülkemizle Macaristan arasında çok güzel dostluk ve işbirliği oluşuyor,  bizler kuzeniz, akrabayız, kardeş Macaristan halkıyla güzel bir işbirliği oluşturuyoruz, bu güzel  işbirliklerini derinleştirmeyi sürdüreceğiz" dedi.

Fahri Konsolos Osman Şahbaz'da konuşmasında '' Değerli dostum Zigetvar Belediye Başkanı Dr. Vass Péter'e ilgi ve ev sahipliğinden dolayı teşekkür ediyoruz. Zigetvar'daki ortak tarihimize ait eserleri koruyan ve bugüne kadar ayakta kalmasını sağlayan yetkililere ve Zigetvar halkına teşekkürlerimizi iletiyoruz. TİKA'nın Macaristan'daki güzel çalışmalarını Zigatvar'da da görmek bizleri ziyadesi ile bahtiyar etmektedir'' dedi.

Konuşma sonrasında Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, Başkan Vekili Varga Zoltán'a Kayseri Erciyes Dağını kompozite eden porselen tabak hediye etti. Zigetvar’a veda ederek sınır şehri olan Peç’e hareket edildi. Ertesi gün Budapeşte'ye hareket eden heyet, 1914 yılındaki Birinci Dünya Harbinde şehit düşerek kefensiz yatan yüzlerce şehidimizin bulunduğu  Galiçya Şehitliğini ziyaret etti. Buradan havaalanına hareket eden heyet uçakla İstanbul'a hareket etti.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2015, 02:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209