Şahbaz, Kayseri'nin Kardeşi Miskolc'de

Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz Miskolc Belediye Başkanı Dr. Kriza Ákos'un daveti üzerine geleneksel ''Miskolci Kocsonya Farsang'' a katıldı.

Şahbaz, Kayseri'nin Kardeşi Miskolc'de
 Macaristan'ın Başkenti Budapeşte'nin doğusunda bulunan ve 179 km.  uzaklıkta Miskolc'e Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz Miskolc Belediye Başkanı Dr. Kriza Ákos'un daveti üzerine geleneksel ''Miskolci Kocsonya Farsang'' a katıldı.
Her kış mevsiminde Miskolc şehrinde geleneksel olarak yapılan ''Miskolci Kocsonya Farsang'' a bu yılki açılışa farklı devletlerden, kalabalık coşkulu katılım oldu.

Yüzyıllardır Macaristan'da geleneksel hale gelmiş bir çorba. Sabahtan akşama kadar kısık ateşte hazırlanan, bol sarımsak, tuz ve baharat içerin ''Et çorbası'' donmuş jel şeklinde kışın soğuk gecelerde doymak için değil, keyif için tüketiliyor.
Anadolu'da, Kayseri'de kış akşamları yenen nefis ''arabaşı çorbası'' yemek kültürünün bir benzerini yansıtıyor.
Miskolci Kocsonya Farsang'ın resmi açılış moderatörlüğünü CINE-MIS Moziüzemi Szolgáltató Nonprofit Kft.'den Bíró Tibor'un yaptığı gecede ilk konuşmayı Başkan Dr. Kriza Ákos yaptı.

Başkan  Dr. Kriza Ákos konuşmasında, ''Macaristan'daki katılımı en yoğun festivaldir. Sokaklarımızdaki kalabalık katılım bunun yeterli göstergesidir. Farklı kesimlerden katılımın yanında sanatçılarımızda eserlerini sergileme fırsatı buldular. Kardeş şehrimiz Kayseri'den özellikle bu gecemiz için gelen Macaristan Fahri Konsolosumuz Osman Şahbaz Bey'e çok teşekkür ediyorum'' dedi.
Başdanışmanı Szőcs Géza konuşmasında, ''Miskolc halkını ve tüm Macarları bu festivalle biraraya getirmiş ve bayram havası oluşturmuştur. Geleneklerimiz ve geçmişimiz bu tür kutlamalarla günümüze taşınmıştır. Farklılıklarımız zengin bir birliktelik oluşturdu'' dedi.

Fahri Konsolos Osman Şahbaz ise konuşmasında, Bu akşamki Miskolc kültürel etkinliğine davet edilmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Miskolc ile Kayseri arasında var olan kültürel işbirliklerini daha da derinleştirmek için 2015 yılı içerisindeki ekonomik ve kültürel projeler, karşılıklı şehirlerin tanıtılmasına değindi. Okulların yaz tatilinde bir grup öğrenciyi Kayseri Belediyesinin misafir olark davet etmiş olmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Üç gün sürecek geleneksel  Becherovka Miskolci Kocsonya farsang açılışına, Başbakan Orbán Viktor'un Başdanışmanı Szőcs Géza, Miskolc Belediye Başkanı Dr. Kriza Ákos, Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı ve Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, iktidar partisi FİDESZ Milletvekilleri Katalin Csöbör,  Dr. Zsiga Marcell, Borsod-Abaúj- Zemplén Eyaleti Vali Yardımcısı Társy József, Miskolc Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Torma András, Belediye Başkan Yardımcıları Kiss Gábor, Pfliegler Péter ve Dr. Kiss János katıldı.

Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz program sonrası Budapeşte'ye döndü.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2015, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209