Macarlar ile Kardeşlik Gelişiyor

Fahri Konsolos Osman Şahbaz konuşmasına, Rektörlük görevine yeni seçilmesi hasebiyle Prof.Dr. Mehmet Emin Arat'ı tebrik ederek başarılar diledi.

Macarlar ile Kardeşlik Gelişiyor
 Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamaları Derneği ( TÜMİŞAD ) Başkanı Osman Şahbaz ve Macaristan Balassi Bálint  Kültür Merkezi Yöneticisi Áron Sipos Marmara Üniversitesi (MÜ) Rektörü  Prof.Dr.M.Emin Arat ve Üsküdar Kaymakamı Mustafa Gülere makamında nezaket ziyaretinde bulunarak,  mevcut olan işbirliklerinin geliştirilmesini değerlendirdi, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. 

Fahri Konsolos Osman Şahbaz konuşmasına, Rektörlük görevine yeni seçilmesi hasebiyle Prof.Dr. Mehmet Emin Arat'ı tebrik ederek başarılar diledi. 

Şahbaz konuşmasında, 1936 Yılında Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın daveti üzerine ülkemize gelerek  Ankara Üniversitesi'nde Hungaroloji'nin kurucu hocası Prof.Dr.László Rásonyi birçok öğrenci yetiştirmiştir. Kurulduğu yıldan günümüze  eğitimine başarıyla devam etmektedir.  Küreselleşen dünyanın kazanan gelişen aktörü Yeni Türkiye ile işbirliğindeki Macarlar da kazanacaktır.

Asrın Projesi Hayata Geçecek

Macaristan devleti önümüzdeki yıl Türkiye'ye bir Macar lektör daha atamayı planlıyor. Bu atanacak Macar lektörün İstanbul'da Marmara Üniversitesinde konuk hoca olarak görev yapıp, eğitim vererek çalışma yapabilmesi. Sonrasında Macarca Bölüm kurulması güzel bir hedef olabilir. Bu kapsamda Hungaroloji eğitimi, Macaristan tarihi, Macar Etnoğrafi Bilimleri, Hungaroloji - Türkoloji araştırmaları yapılabilir. 

Ayrıca Kaposvár Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Szávai Ferenc'in davetini iletmek istiyorum. Önümüzdeki yılın ilk aylarında sizleri Macaristan'a davet ediyorlar.  Gazi Mustafa Kemal'den sonraki asrın projesinin hayata geçmesini ümit ediyorum. Bizlerde Üzerimize düşen bir görev olursada memnuniyetle katkı vermeye hazırız dedi. 

Marmara Üniversitesi (MÜ) Rektörü  Prof.Dr.M.Emin Arat Macar heyetin üniversiteyi ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Kaposvár Üniversitesi ile imzalamış olduğumuz işbirliği protokolü uluslar arası işbirliğimiz açısından önemlidir. Bu işbirliğimiz çerçevesince eğitim ve öğretim alanında karşılıklı bilgi, tecrübe ve fikir alışverişinde olacağız. Sayın Prof. Dr. Szávai Ferenc'in nazik davetine teşekkür ediyorum. Ben daha önce Macaristan'a gelmiş, Budapeşte'yi, Tuna nehrini, tarihi Parlamento binasını hayranlıkla beğenerek gezmiştim. Macaristan ve Türkiye arasındaki kadim dostluk ilişkisi çok eskilere dayanmaktadır. Bizlerde eğitim alanında katkı vermekten mutluluk duyuyoruz dedi.

 Macaristan Balassi Bálint  Kültür Merkezi Yöneticisi Áron Sipos ise konuşmasında, Türkiye ile ülkemiz arasındaki sosyal, kültürel, eğitim, bilim ve ticari alandaki dostluk temeline dayanan mevcut ortaklık, işbirliği ve kurumlarımız alanındaki işbirliğimizi geliştirmek, ortak projeler oluşturmak için  buradayız.

Rektör Arat'ı ziyarette Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Erol Özvar'da hazır bulundu.

Marmara Üniversitesi Kaposvár Üniversitesi ile, Üsküdar ilçesi de Kaposvár şehiri ile kardeş şehir protokolünü geçtiğimiz yıl Macaristan Başbakanı Viktor Orbán'in iki günlük Türkiye ziyareti sırasında imzalanmıştı.

Ziyaret sonrasında Rektör Prof.Dr. Arat ziyaret vesilesiyle Fahri Konsolos Osman Şahbaz'a çini plaket takdim etti. Fahri Konsolos Şahbaz'da Macaristan Türk tarihini anlatan bir kitap ve porselen tabak hediye etti.

 Fahri Konsolos Osman Şahbaz ve Macaristan Kültür Merkezi Yöneticisi Áron Sipos daha sonra Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler'i makamında ziyaret ederek, Macaristan ile Üsküdar arasında mevcut olan işbirliğinin geliştirilmesini değerlendirdi, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. 

Kaposvár şehri Belediye Başkanı Károly Szita'nın önümüzdeki yılın ilk aylarında Macaristan'a davetini ve selamlarını ilettiler. Heyet karşılıklı iyi dileklerin iletilmesinin ardından Macaristan'a has armağan takdim ettikten sonra makamdan ayrıldı.

 

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2014, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209