MACARİSTAN MEKTUBU İSTANBUL'DA

Budapeşte Teknik Üniversitesi (BME) ile İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) arasındaki ''işbirliği ve kardeş protokol'' mektubu Rektör Prof.Dr. İsmail Yüksek'e teslim edildi.

MACARİSTAN MEKTUBU İSTANBUL'DA
 Rektörü Prof.Dr. Gábor Péceli'nin imzalayıp yolladığı işbirliği ve kardeş üniversite protokolü Macaristan İstanbul Başkonsolosu Hendrich Balázs ve Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz tarafından Rektör Prof.Dr. İsmail Yüksek'e teslim edildi.
Ziyarette Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Mesut Güner ve Başkonsolosluk Asistanı Helga Walle Karakaya'da hazır bulundu.
Macaristan ile başlattığımız bu hayırlı işbirliğimiz her geçen gün derinleşerek sürüyor
Rektör Prof.Dr. İsmail Kara, ''Macaristan ile başlattığımız bu hayırlı işbirliğimiz her geçen gün derinleşerek sürüyor. 
10 - 11 Nisan 2015 tarihinde üniversitemizde inovatif düşün geleceği yakala konulu panel gerçekleştireceğiz. Bu panelimize Rektör Prof.Dr. Gábor Péceli'yi bir sunum yapmak üzere ayrıca da beş öğrenciyi misafir olarak davet ediyorum.
Size yeni bir organizasyonumuzdan daha bahsedeceğim. Davutpaşa Kampüsümüze İstanbul'daki yabancı misyon şeflerinin temsilcileri ile birlikte ıhlamur fidanları dikerek ''uluslararası dostluk ve kardeşlik parkı'' oluşturacağız'' dedi.
30 Yıldır bizde nükleer enerji santrali emniyetli olarak hizmet veriyor
Başkonsolos Hendrich Balázs konuşmasında, konsolosumuz Osman Şahbaz geçen ay Budapeşte Teknik Üniversitesini ziyaret ederek Rektör Prof.Dr. Gábor Péceli'den işbirliği ve kardeş üniversite protokolünü alarak İstanbul'a getirdi. Kendisine bu katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Bu işbirliği protokol mektubunu size teslim ediyorum. Sizi işbirliğimizi geliştirmek üzere Macaristan'a Budapeşte'ye davet ediyorum. Geçtiğimiz ay Başbakan Ahmet Davutoğlu Başbakanımız Orbán Viktor'un daveti üzerine Budapeşte'ye resmi ziyarette bulundu. Bu ziyarette Türkiye ve Macaristan Enerji Bakanlarımız nükleer enerji santrallarının insanlara etkileri, vatandaşların nükleer santralları tanımaları, görüşlerini olgunlaştırmak hususunda protokol imzaladılar. 30 Yıldır bizde nükleer enerji santrali emniyetli olarak hizmet veriyor. Nükleer santrallerde karbon emisyon çıkışı sıfırdır. Bir başka konudan da bilgi vermek isterim. Türkiye ve Macaristan Eximbank katkılarıyla 50 milyon Euroluk risk sermaye fonu oluşturuyor. Haziran ayı itibariyle bu hibe fonu kullanılabilecek. Bu yıl içerisinde 2- 3 yatırım gerçekleştirmek istiyoruz. Bu noktada YTÜ Teknopark'ı öne çıkıyor.  Her iki ülkenin ihtiyacı olan ürünlerin üretimi hususunda niş konular olabilir. Burada inovatif girişimciler ile bu yatırımları gerçekleştirebiliriz. Bu yatırımlarda altı konuya odaklanacağız, tarım, enerji, otomotiv sanayi, makine, bilgisayar proğramcılığı. Bu işbirliğimizin somut meyveler vereceğine inanıyorum'' dedi.
Budapeşte'de bir pırlanta var, İstanbul'da bir pırlanta var. Bu iki pırlanta yanyan daha şık duracaktır
Fahri Konsolos Osman Şahbaz konuşmasında, ''Avrupa'da önemli bir yere sahip, 1782 yılında kurulan 10 farklı fakültede 24 000 öğrencisi bulunan Budapeşte Teknik Üniversitesi ile mezun olduğum okulum Yıldız Teknik Üniversitesi arasındaki bu işbirliğine katkı sağlamaktan büyük onur duyuyorum. Macaristan'daki mühendislik diplomalarının büyük çoğunluğu bu üniversite veriyor. Fizikçi Gábor Dénes, Kimyacı Oláh György, Fizikçi Wigner Jenő üç Nobel ödüllü bilim adamı yanında onsekiz Olimpik spor dalında altın madalyası bulunan ve başarılı dünya üniversiteleri sıralamasında her daim ilk üçyüzün içinde bulunuyor. İki üniversite birçok yanı ile birbirine o kadar çok benziyor ki, birbirine katacağı birçok değer olacaktır.
''Budapeşte'de bir pırlanta var, İstanbul'da bir pırlanta var. Bu iki pırlanta yanyan daha şık duracaktır''. Bu işbirliğinin derinleşmesi ve güçlenmesi adına üzerimize düşen her türlü destek ve göreve hazırım. Büyüyen ekonomimiz ve artan refahımızı sürdürmemiz için, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan iki ülke arasındaki dış ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkartma hedefi koymuştur. Bu hedefi yakalamak için her alandaki fırsatı aktif hale çevirip, hep birlikte çalışarak gayret göstereceğiz'' dedi.
 
Ziyaret sonrasında Başkonsolos Hendrich Balázs ve Fahri Konsolos, Türk Macar İşadamları derneğinin bronz hatıra nişanını Rektör Prof.Dr İsmail Kara'ya takdim etti. Prof.Dr. Kara'da heyetin daha önceki ziyaretlerini ihtiva eden haberin yer aldığı, YTÜ Teknoloji Transfer Ofisi'nin yayın organı ''GAZETTO'' 'yu takdim etti. Karşılıklı işbirliğini artırmak temennisinde bulunularak heyet üniversiteden ayrıldı.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2015, 04:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209