Macaristan Demiryolları Yetkilileri Türkiye'de İşbirliği İmkanlarını Değerlendirecek

Türkiye'nin 2023 yılına kadar ciddi bütçelerle raylı sistem yatırımı ve işletmesine Macarlar da ortak olmak istiyor.

Macaristan Demiryolları Yetkilileri Türkiye'de İşbirliği İmkanlarını Değerlendirecek
 ''Eurasia Rail 5. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik'' fuarına Macaristan'dan da geniş bir heyet katıldı.
Son yıllarda hükümetin dışında belediyelerinde metro ve tramvay çalışmalarının yoğun oluşu yabancı yatırımcıları Türkiye'ye odaklanmaya sevkediyor.
Dünya Ticaret Merkezi'ndeki fuar sonrasında aynı gün akşamı Macaristan İstanbul Başkonsolosluğunun evsahipliğinde Üsküdar sahilindeki Filizler Köftecisi'nde Macar heyete akşam yemeği verildi.
Yemeğe evsahibi olarak Macaristan İstanbul Başkonsolosu Hendrich Balázs, Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz ile birlikte Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, İstanbul Ulaşım A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uygun, Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) eski Başkanı Avni Çebi ve Macaristan Ticaret Müşaviri Weisz János katıldı.
Başkonsolosu Hendrich Balázs yemek sonrası konuşmasında '' Gelişen büyük Türkiye'nin yeni yatırımlarında Macaristan olarak bizler de işbirliği içerisinde ortak olmak istiyoruz. Macar Devlet Demir Yolları ile TCDD geçmişe dayanan işbirliği bulunuyor. Mevcut işbirliğini derinleştirmek istiyoruz. Bu geceyi organize eden, sponsor olan Fahri Konsolosumuz Osman Şahbaz'a içtenlikle teşekkür ediyorum''dedi.
Kaymakam Mustafa Güler konuşmasında''Geçtiğimiz hafta dost  ve kardeş şehrimiz Macaristan'ın Kaposvár şehrindeydik. Bizlere güler yüzle, samimiyetle ilgi gösterdiler. Birlikte çok güzel işlere imza atacağız''dedi.
Özel Müteşebbisin Önünün Açılmasını Bekliyoruz
MAV Genel Müdürü Béli János konuşmasında'' Son on iki yıldır Türkiye'nin istikrarlı gelişmesini, büyümesini gözlerimizi kırparak gıptayla takip ediyoruz. Özellikle de  banliyö, raylı sistem yatırım ve gelişmesi bugün bizleri Türkiye'de olmaya sevketti. Geçmişten beri Türkiye'yi tanıyoruz. Raylı sistem yatırım ve işletmesindeki özel müteşebbisin önündeki engellerin açılmasını bekliyoruz. Macaristan'da bu alanda iş yapan 38, Almanya'da ise 300'den fazla şirket bulunuyor. Türkiye'de yatırım yapabilmemiz için biran önce Türkiye'deki kanunun yürülüğe girip uygulanmasını bekliyoruz'' dedi.


İstanbul'da metro ve raylı sistem olarak 140 km. ağa sahibiz
İstanbul Ulaşım A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uygun konuşmasında '' Şimdi öğrendiğim güzel bir haberi sizlerle paylaşayım, Genel Müdürümüz Ömer Yıldız bu saat itibariyle TCDD Genel Müdürü olarak göreve başlıyor. Birlikte güzel işler yapacağımıza inanıyorum. İstanbul'da metro ve raylı sistem olarak 140 km. ağa sahibiz. 2019 yılında 400 km'ye ve 2023 yılında da 600 km. ye ulaşacağız. İstanbul'daki bütçemizin yarıdan fazlasını ulaşıma ayırıyoruz. Sizlerle bilgi ve tecrübe paylaşımına her zaman hazırız''dedi.

Bir önceki yıla göre %8 büyüyerek 2.5 milyar doları aştık
Fahri Konsolos Osman Şahbaz konuşmasında '' Misafirlerimize bu akşam bizlerle birlikte oldukları için teşekkür ediyorum. 2014 Yılında Macaristan ile en yüksek dış ticaret hacmine ulaştık. Bir önceki yıla göre %8 büyüyerek 2.5 milyar doları aştık. Bu yeterli değil. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bizlere koyduğu hedef 5 milyar dolardır. Bu hedefi yakalamak için hepimiz gayretle çalışmak zorundayız. Geçtiğimiz hafta Başbakanımız Ahmet Davutoğlu yedi bakanı ile birlikte Budapeşte'yi ziyaret ederek birçok ikili anlaşmaya imza atıldı. Bizler de üzerimize düşen her türlü katkıyı sağlamaya devam edeceğiz'' dedi.
Macar heyette Macar Devlet Demir Yolları MAV Start Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknik Genel Müdür Kóthy Zoltán, Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Dudás Karolina, MAV Genel Müdürü Béli János, GYSEVCARGO Genel Müdürü  Boda János, RAABERBAHNCARGO Yatırım ve Ticaret Müdürü Peter Schöberl, RailCargo Genel Müdürü Nyíri András, Yatırım Müdürü Pèter Bàlint Molnár ve işadamları hazır bulundu.
Yemek sonrasında MAV Genel Müdürü Béli János, Fahri Konsolos Osman Şahbaz'a ''Vasuttechnikai Szakkönyvek'' kitabını hediye etti. Heyet  hep birlikte ''Kızkulesi'' ni de içine alan hatıra fotoğrafı çektirerek ayrıldı.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2015, 00:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209