İLESAM'dan KMÜ’de Emeğe Saygı Konferansı

İLESAM Genel Merkezi ve İLESAM Karaman Temsilciliği işbirliğinde 28 Kasım 2014 Cuma günü Genel Başkan Mehmet Nuri PARMAKSIZ tarafından saat 14'te Karamanoğlu Mehmebey Üniversitesi'nde İLESAM'ı tanıtıcı ve telif hakları konulu bir konferans verildi.

İLESAM'dan KMÜ’de Emeğe Saygı Konferansı
 Ayrıca İLESAM'ı tanıtıcı ve telif hakları konulu konferanslar önümüzdeki aylarda da Temsilcilerimizle işbirliği halinde başka illerde yapılacaktır.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) telif haklarını konu alan ‘Emeğe Saygı’ konferansı düzenlendi. KMÜ Türk Dünyası Araştırma Topluluğu ve Öğrenci Konseyi Başkanlığının ortaklaşa gerçekleştirdiği etkinlikte Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM Karaman temsilcileri öğrencilerle buluştu.


Fotoğraf: İLESAM'dan KMÜ’de Emeğe Saygı Konferansı 1


KMÜ Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Konferans Salonunda düzenlenen konferans, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından KMÜ Türk Dünyası Araştırma Topluluğu Danışmanı Öğr. Gör. Mestan Karabacak bir konuşma yaptı. İLESAM’ın 1987 yılından bu yana emeğin ve telif haklarının korunması için çabalayan bir kurum olduğunu söyleyen Karabacak, “Korsan yayınlar günümüzde yaygın olarak satılmakta. Bunun önüne geçmek için yayınevleri fiyat farkını kapatacak indirimler yaparak daha çok satış yapılmasını sağlamalı.” dedi.
“Fikir sahibi olarak para kazanabilirsiniz”

Fotoğraf: İLESAM'dan KMÜ’de Emeğe Saygı Konferansı 2


İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hakkında açıklamalarda bulunarak, fikir sahibi olmanın önemine değindi. Fikir sahibi olan insanların kolayca para kazanabileceklerini söyleyen Parmaksız, fikir üretmenin kolay olmadığını belirterek “Öyle bir fikir bulacaksınız ki herkesin işine yarayacak. İnsanlığa fayda sağlayacak bir fikir bulursanız bu fikirle para kazanmanız mümkün hale gelir.” şeklinde konuştu.

Fotoğraf: İLESAM'dan KMÜ’de Emeğe Saygı Konferansı 3


İLESAM’ın amacının fikir sahiplerinin emeğini korumak olduğunu dile getiren Parmaksız, kurumun çalışmalarından bahsetti ve telif hakları konusunda tecrübelerini paylaştı.
“Telif ihlali kul hakkına girmektir”
Mehmet Nuri Parmaksız, telif haklarının önemine değinerek, telif haklarından kaynaklanan anlaşmazlıklar ve ödenen tazminatlarla ilgili örnekler verdi. Telif hakkı ihlalinin yalnızca hukuksuzluktan ibaret olmadığına değinen Parmaksız, “Telif gaspı, hırsızlığın yanı sıra kul hakkına girmektir.” dedi.

Fotoğraf: İLESAM'dan KMÜ’de Emeğe Saygı Konferansı 4


“Başkaları için bir şey ifade etmese de siz istediğiniz şeyi başarın”
Altı ay gibi uzun bir süre yazmakta olduğu şiire kafiye uydurmaya çalıştığını söyleyen Parmaksız, “Geceleri uykusuz kaldım, uğraştım ve altı ay sonunda uğraş verdiğim kelimeyi istediğim dörtlüğün içine yerleştirdim. Bu uğraş beni yorsa da başarmış olmak beni çok mutlu etti. Başkaları için bir şey ifade etmese de siz istediğiniz şeyi başarın. Bu sizi çok mutlu edecek.” diye konuştu.

Fotoğraf: İLESAM'dan KMÜ’de Emeğe Saygı Konferansı 5

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 04:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209