İHH'DAN OPERASYON AÇIKLAMASI

“Kilis ofisimize hukuksuz bir operasyon düzenlenmiştir”

İHH'DAN OPERASYON AÇIKLAMASI
 İHH İnsani Yardım Vakfı, polisin vakfın Kilis ofisi ve yardım deposuna hukuksuzca gerçekleştirilen operasyonla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

İHH Genel Merkezinde düzenlenen toplantıda konuşan İHH Genel Sekreteri Yaşar Kutluay, operasyonu, Kilis emniyetinden olmayan, nereden olduğu da belli olmayan terörle mücadele ekibi olduğunu söyleyen emniyet mensupları tarafından gerçekleştirdiğini söyledi.

Operasyonun arama kararı gösterilmeden gerçekleştirildiğini kaydeden Kutluay, “Vakfımızın Suriye halkına yardımlarının koordine edildiği Kilis Ofisimize hukuksuz bir operasyon düzenlenmiştir” dedi.

Operasyonun Kilis ofisimizde çalışan İHH personeliyle ilgili olarak yapıldığı söylendiğini belirten Kutluay, “her ne hikmetse kişinin evine değil de İHH ofisine gelinmiş ve İHH’nın bilgisayarlarına el konulmuştur” diye konuştu.

Kutluay şöyle devam etti:

“İHH ofisinde ve aynı yerde bulunan Katar Kızılay’ına ait olan mekanlarda yapılan usulsüz aramalarda personel dışarı çıkartılarak hiçbir personelin üçüncü bir gözün görmediği şekilde şahit olmadığı şekilde aramalar yapılmıştır.

İHH’ya ve Katar Kızılay’ına ait olan bilgisayarlara hukuksuzca el konulmuştur. Avukatlarımız tarafından yapılan itirazlara rağmen usuli işlemler gerçekleşmemiştir.

Kurumumuz bu saatten itibaren bu usulsüzlükle oluşan eklenebilecek aleyhe hususların da kaybolacak lehe hususların da sorumluluğunu işbu emniyet amirlerine ve savcıya yüklemiştir.”

Operasyonun uygulanma şeklinin uzun süredir İHH’yı El Kaide ile irtibatlandırma çabasının bir sonucu olduğunu kaydeden Kutluay, “Direkt İHH ya tüm planlamalara rağmen suç atamayanlar bir İHH personelini hedef alarak ve bu personelin üzerinden İHH’yı bağlantılandırmaya çalışmaktadır” diye konuştu.

Kutluay konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Buradan ilan ederiz ki ;

İHH Suriye halkına yardım etmekten, mazlumların yanında olmaktan asla vazgeçmeyecektir.Daha bugün Kuveyt’te Suriye halkına yapılacak yardımların görüşüldüğü uluslar arası koordinasyon toplantısında orada bulunan Başkanımız Bülent Yıldırım Suriye için bu yıl ki yardım hedefini 50 milyon dolar olarak açıklamıştır.

İHH 20 yıllık ve Türkiye halkı ile beraber dünyanın dört bir yanındaki vicdanların yetimlerin kurumudur. Hiçbir örgüte, hiçbir devlete, hiçbir hükümete bağlı değildir. İradesi de idaresi de kendi yönetim kuruluna aittir.  Mavi Marmara’dan sonra İHH İsrail, Neoconlar,Suriye’ye yardımın kesilmesini isteyenler ve bunların yerel işbirlikçileri tarafından hedef alınmıştı. İHH hakkında bu operasyonla ve bu hukuksuzluklara imza atanlar da bu amaca  hizmet etmektedirler. İsrail dışişleri bakanı Liberman’ın “İHH İsrail için büyük bir tehlikedir” derken esasen bunu net bir şekilde açıklamıştır. Neye kime nereye hizmet ettiği açık olan bu ahlaksız operasyona karşı her tür hukuk yoluna başvuracağımız gibi yardımlardan hiçbir şekilde geri durmayacağımız da buradan ilan ediyoruz.”

Polisler hakkında soruşturma açıldı

İHH İnsani Yardım Vakfı Avukatı Uğur Yıldırım, vakfın Kilis Şubesinde yapılan aramayla ilgili, "Kilis Savcılığına avukatlarımız, arama yapan polislerle ve yapılan işlemle ilgili suç duyurusunda bulunmuşlardır. Aynı zamanda Ankara'dan da girişimlerde bulunulmuştur. Bu noktada son aldığımız bilgiye göre, Adalet Bakanlığı tarafından da bu aramayı yapan polisler hakkında, şu anda Kilis'te soruşturma açılmış durumdadır. Bununla ilgili 2 tane cumhuriyet savcımız görevlendirilmiştir" dedi.

Kilis ofisimize yapılan baskının 2012 yılında başlatılan soruşturmaya ilişkin El Kaide bağlantısı ile ilgili olarak yapıldığını kaydeden Yıldırım, şunları söyledi:
“Bu soruşturma kapsamında Kilis ofisinde 9 aydır SSK'lı olarak çalışan normal bir işçimizin kendi ev adresi olduğu iddiası ile arama başlatılmış. Arama kararı bana henüz 5 dakika önce ulaştı. Bu arama kararında mahkemeye ilgili kişinin ikametgah adresi olarak İHH Kilis ofisi verilerek bir nevi mahkemede yanıltılarak alınmış bir arama kararıdır. Hukuka aykırılık buradadır.”

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2014, 13:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209