Dünyanın Kültürü Türkiye’de buluşuyor

81 Ülkeden binlerce öğrenci Türkiye ile kucaklaşıyor

Dünyanın Kültürü Türkiye’de buluşuyor
 Dünyanın Kültürü Türkiye’de buluşuyor

81 Ülkeden binlerce öğrenci Türkiye ile kucaklaşıyor

UDEF (Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu) ile birlikte 29 sivil toplum kuruluşun organize ettiği 6. Uluslararası Öğrenci Buluşması (//www.uluslararasiogrencibulusmasi.com)  13 Nisan’da İstanbul Feshane’de açılış programıyla başlıyor. 81 ülkeden binlerce Uluslararası Öğrenci 13 şehrin en önemli meydanlarında kendi kültürlerini yansıtan eşyalar, yerel kıyafetleri tanıtacak, yerel yiyecek ve içeceklerinden ikramlar yapacak ve sahne gösterilerinde bulunacaklar.

13-15 Nisan tarihlerinde İstanbul’da başlayacak olan 6. Uluslararası Öğrenci Buluşması her hafta sonu başka bir şehirde olmak üzere sırasıyla Ankara, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Isparta, İzmir, Eskişehir, Konya, Trabzon, Samsun, Çanakkale ve Kayseri’de düzenlenecek.

Uluslararası Öğrenci Buluşmaları bu yıl Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı himayelerinde Başbakanlık Kamu Diplomasi Koordinatörlüğü ve Gençlik ve Spor Bakanlığı destekleriyle organize ediliyor.

29 sivil toplum kuruluşu desteğiyle gerçekleşecek 6. Uluslararası Öğrenci Buluşması 13 Nisan- 2 Haziran tarihlerinde 13 şehirde düzenlenecek. Organizasyonun açılışı 13 Nisan saat 11.00’da İstanbul Feshane’de yapılacak. Ülkelerden kültürel objelerin sergileneceği, standların yer alacağı programda Uluslararası Öğrenci Buluşmasına destek veren STK’lar da stand açacak.

Bu sene 6.’si gerçekleşecek olan buluşmaya dünyanın dört bir yanından Türkiye ile birlikte 81 ülkenin öğrencisi katılacak. Farklı kültürlere ev sahipliği yapacağı buluşmaya katılacak ülkelerin isimleri şöyle;

BALKANLAR: Bosna Hersek, Kosova, Arnavutluk, Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan

KAFKASYA: Gürcistan, Ahıska, Azerbaycan, İnguşetya, Çeçenistan, Dağıstan, Kabartay Balkar, Karaçay Çerkes, Adige, Kırım, Tataristan, Ukrayna

ORTADOĞU: Ürdün, Suriye, Filistin, Irak, Lübnan, Yemen, İran

ASYA: R.F. Tuva, Moğolistan, Tacikistan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Doğu Türkistan, Afganistan, Tayland, Endonezya, Malezya, Pakistan, Bangladeş, Sri Lanka.

AFRİKA: Etiyopya, Somali, Cibuti, Fas, Cezayir, Mısır, Sudan, Çad, Nijer, Tunus, Moritanya, Mali, Libya, Gine, Sierre Leone, Malavi, Uganda, Tanzanya, Gana, Burkino Faso, Burundi, Kenya, Kamerun, Nijerya, Ekvator Ginesi, Senegal, Gambiya, Ruanda, Gine Bissau, Gabon, Güney Afrika, Orta Afrika, Fildişi, Kongo, Demokratik Kongo, Komor

GÜNEY AMERİKA: Haiti

SAHNE ETKİNLİKLERİ

Kendilerine ayrılan masa ve çadırlarda ülkelerini ve ülkelerindeki önemli eşyaları, yiyecekleri, yerel kıyafetleri tanıtacak olan öğrenciler birçok etkinlikle de organizasyona katılan misafirlere gösteriler sunacak;

• Kafkas Dansı

• Afrika-Brundi Yerel Dansı

• Endonezya Yerel Folklor Gösterisi

• Doğu Türkistan On İki Makamda Müzik Dinletisi

• Boşnak Gitar Dinletisi

• Arapça, İspanyolca, Fransızca ve Farsça Şiir Dinletisi

• Malavi rap gösteri ve dinletisi

• Kazakistan ve Kırgızistanlı Öğrencilerden Dans Gösterileri

• Irak ve Suriye’li öğrenciler Müzik Dinletisi

• Pakistanlı Öğrencilerden Müzik Dinletisi

• “Misafir Öğrenci Gözüyle İstanbul” konulu fotoğraf sergisi

• Uluslararası Mehteran Topluluğu

M. ALİ BOLAT: HERKESİ BEKLİYORUZ

UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat, 6. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın oldukça renkli ve eğlenceli geçeceğini belirtirken “6.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nı 13 şehirde 29 STK ile birlikte organize edeceğiz. Bununla Türkiye halkının Misafir Öğrenciler konusundaki farkındalığını artırmayı, Misafir Öğrencilerin de organizasyon kabiliyeti kazanmalarını hedefliyoruz.” dedi. Bu kadar farklı kültürü bir arada görmenin eşine az rastlanır bir şey olduğunu belirten Bolat, herkesi 6.Uluslararası Öğrenci Buluşmaları’na davet etti.

SAYILARLA ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BULUŞMASI

81 Katılımcı Ülke | 167 Farklı Etkinlik | 1.000.000 Beklenen Ziyaretçi Sayısı | 3.000.000 Ziyaretçilere Hediye edilecek basılı malzeme ve promosyon adedi | 4.000 Salon, Sahne ve Stand Görevlisi | 2500 kg Kuru Pasta İkramı | Sınırsız kerkede ve mango suyu.

ORGANİZE EDEN KURUMLAR:

İHH İnsani Yardım Vakfı, AFKAD (Afrika Kardeşlik Derneği), Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği, Azerbaycan Yurttaşları Derneği, Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği, BESADER (Balkan Müslümanlarıyla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği), Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği, Güldünya Uluslararası Öğrenci Derneği, Gürcistan Dostluk Derneği, Hikmet Bilim Dostluk ve Yardımlaşma Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB), İzmir Uluslararası Öğrenci Derneği, Kafdağı Eğitim Kültür Derneği, Karadeniz Uluslararası Öğrenci Derneği, Kayseri Uluslararası Öğrenci Derneği, KİYADER (Sınırsız Kardeşlik ve İnsani Yardım Derneği), Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği, Mevlana Uluslararası Öğrenci Derneği, Mihmandar Uluslararası Öğrenci Derneği, Samsun Uluslararası Öğrenci Derneği, Sefire-i Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği, Selimiye Uluslararası Öğrenci Derneği, TAİM Türk Arap İlişkileri Merkezi, TİDEF (Türkiye İlahiyat Tedrisatına Yardım Eden Dernekler Federasyonu), Uluslararası Genç Derneği, Uygur Öğrenci İşler Komitesi, Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği, Yunus Emre Uluslararası Öğrenci Derneği.

SİVİL HABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209