Anadolu Gençlik Diyarbakır’ın Fethini Kutladı

Anadolu Gençlik Derneği(AGD), Diyarbakır'ın fethini kutladı. Derneğin 81 şube ve 30 bölge başkanı Diyarbakır'daki programa katıldı.

Anadolu Gençlik Diyarbakır’ın Fethini Kutladı
 Diyarbakır'ın fethi programı, Ulu Camii'nde kılınan ikindi namazının ardından 27 şehit sahabenin kabrinin bulunduğu Hz. Süleyman Camii'ne doğru yapılan sevgi ve kardeşlik yürüyüşüyle başladı. Burada toplanan binlerce kişi okunan Kur'an-ı Kerim'in ardından AGD Genel Başkan Salih Turhan'ın "Huzur ve Barış" içerikli Mekke'nin fethi ve 27 sahabe ile ilgili konuşmasını dinledi. Konuşmanın ardından dualar edildi. Fetih programına Seyrantepe Spor Salonunda devam edildi. Salonu dolduran binlerce kişi, dünya Kur'an-ı Kerim okuma birincisi Hafız Ebul Kasimi'nin Kur'an-ı Kerim tilavetini dinledi.
Kur'an tilavetinin ardından açılış konuşmasını yapan AGD Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahman Ergin, İyaz bin Ğanm'e Süleyman bin Halit'e, Molla Yahya Muzuri'ye, Şeyh Said'e, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hoca'ya, Selâhattin Eyyubi'ye ve tüm kutlu İslam önderlerini andığını belirti. AGD Genel Başkanı Salih Turhan ise fethin 1376'ıncı yılında peygamberler ve sahabiler şehri Diyarbakır'da olduklarını belirterek, "İslam coğrafyasının Mekke gibi Medine gibi Kudüs gibi İstanbul gibi gözbebeği şehirlerinden olan Diyarbakır'ımızdayız. Allah'ın kutlu elçilerine ve Efendimiz(sas)'in her biri gökteki bir yıldız gibi olan mübarek arkadaşlarına ev sahipliği yapan Diyarbakır, elbette bu coğrafyada maneviyatın başşehridir. Diyarbakır'ın fethi, Anadolu'nun İslamlaşması, İstanbul'un alınması ve İslam'ın Avrupa'ya taşınması yolunda çok önemli bir hamledir. Anadolu'nun İslamlaşmasını Diyarbakır'ın fethinden başlatmayan resmi tarih tezi kabul edilebilir değildir. Anadolu'da ve Avrupa'da İslam tarihini bu bölgeden başlatmayan her söz eksiktir." şeklinde konuştu.

Milli Görüş'ün bu ülkenin huzur ve barışı için bedel ödediğini dile getiren Salih Turhan, merhum Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan'ın Bingöl'de yapmış olduğu konuşmaya değinerek, şunları söyledi: "Bu ülkenin evlatları asırlar boyu mektebe başlarken, besmeleyle başlar. Siz geldiniz, bu besmeleyi kaldırdınız. Ne koydunuz yerine, "Türküm, doğruyum, çalışkanım." Sen bunu söyleyince, öbür taraftan da Kürt kökenli bir Müslüman evladı, "Ya öyle mi, ben de Kürt'üm, daha doğruyum, daha çalışkanım" deme hakkını kazandı. O Meclis yarın inananların eline geçecek. Bütün bu haklar kan dökülmeden verilecek."

'ZAFER KILIÇLA DEĞİL İMAN VE ADALETLE OLUR'

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk ise ilimsiz Müslüman olamayacağını belirterek, "Heyecanımız eğer ilimsiz kalırsa bu şiddete döner. İlmimiz heyecanımızla birlikte bize eşlik etmelidir. Bazıları zaferlerin sadece kılıçla kazanıldığını zanneder halbuki asıl zafer insanlara adaletle davranıp onların kalplerini kazanmaktır." dedi.

Konuşmaların ardından ezgileriyle Ömer Karaoğlu ve Yusuf Can salonu coşturdu. Kum sanatı gösterisi yapılmasının ardından Diyarbakır'ın fethi canlandırıldı.


SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2015, 13:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209