Uluslararası Şeffaflık Derneği'nden 550 vekile çağrı: 17-25 Aralık yeniden açılsın, suçlular cezalandırılsın

Uluslararası Şeffaflık Derneği'nden 550 vekile çağrı: 17-25 Aralık yeniden açılsın, suçlular cezalandırılsın

Uluslararası Şeffaflık Derneği'nden 550 vekile çağrı: 17-25 Aralık yeniden açılsın, suçlular cezalandırılsın
 Uluslararası Şeffaflık Derneği, 17/25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarıyla ilgili Meclis'e yeni seçilen milletvekillerine mektup gönderdi. Mektupta “17/25 Aralık iddiaları soruşturulsun, cezasızlık hali ortadan kalksın!” talebi yer aldı.

Uluslararası Şeffaflık Derneği, dün yemin eden 550 milletvekiline ‘17/25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarını yeniden açın ve suçluları cezalandırın' çağrısında bulundu. Dernek, yolsuzlukla mücadelenin başarıya ulaşabilmesi için temel mevzuat eksikliklerinin giderilmesini de istedi. Milletvekillerine hitaben yazılan mektupta “Yeni Meclis'in dört eski bakan hakkında yeni bir Meclis soruşturma komisyonu kurulması yolunda alacağı karar, herkesin kanun önünde eşit olduğuna ilişkin evrensel ilkeyi de doğrulayacaktır.” denildi. Bunun ‘ülkenin hukuk devleti olduğuna dair güven kaybının tamirinde önemli bir adım' olacağı vurgulandı.

Mektupta ayrıca şu ifadelere yer verildi: “17 ve 25 Aralık 2013 tarihli yolsuzluk ve rüşvet iddialarının ardından her ne kadar takipsizlik kararları verilmiş olsa da, yolsuzluk suçlamalarında maddî gerçeğin titizlikle araştırılması zorunludur. Hukukun üstünlüğü ilkesi gereği, suçun oluştuğuna ilişkin yeterli şüphe bulunması halinde, suçla itham edilen kişilerin mahkeme önüne çıkarak adil biçimde yargılanması beklenir. Bu nedenle, 17-25 Aralık iddialarına ilişkin soruşturmaların başlatılarak hukuka uygun bir şekilde takip edilmesinin öncelikleriniz arasında olmasını beklemekteyiz. Biz bu çağrıda bir araya gelen sivil toplum kuruluşları olarak, 25. Dönem boyunca siyasetin şeffaflaşması adına tüm icraatlarınızın takipçisi olacağız.” Derneğin açıklamasında, Meclis Genel Kurulu'nda 17-25 Aralık iddialarıyla ilgili olarak 20 Ocak 2015 tarihinde yapılan oylamada dört eski bakanın Yüce Divan'a gönderilmesinin reddedilmesi; hukukun üstünlüğü, hukuk güvenliği ve adil yargılanma ilkelerine ilişkin kamuoyu güvenini sarsmıştır denildi.Uluslararası Şeffaflık Derneğinin,  mektubunda ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Göreve başlayacağınız tarihten itibaren, 7-25 Aralık sürecine ilişkin atacağınız adımlar; sadece bu vakayla sınırlı olmaksızın ülkemizde yerleşmiş ‘cezasızlık' kültürünün kırılması ve hesap verebilirlik kavramının güçlendirilmesi açısından kritik bir önem taşımaktadır. Lütfen Meclis'teki icraatlarınıza bu durumu dikkate alarak başlayın.” Yolsuzlukla mücadelenin başarılı olabilmesi için gerekli temel mevzuat eksikliklerini giderilmesi talep edilen mektupta, “Kamu İhale Kanunu gibi konulardaki eksikliklerin giderilmesi yolunda harekete geçmeye davet ediyoruz. Biz bu çağrıda bir araya gelen sivil toplum kuruluşları olarak, 25. Dönem boyunca siyasetin şeffaflaşması adına tüm icraatlarınızın takipçisi olacağız.”denildi. Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün açıkladığı  2014 Yolsuzluk Algı Endeksi'nde  5 ülke arasında yapılan endeks çalışmasına göre 2014 sonuçlarında, 5 puanlık düşüşle puanında en büyük düşüş yaşanan ülke Türkiye olmuştu. Türkiye′nin Yolsuzluk Algı Endeksi′ndeki notu, 2014'te  5 puan birden düşerek 50 puandan 45′e gerilemişti. Puanındaki bu ani düşüş ile Türkiye′nin son 6 yıldaki ilerlemesi ile  sıfırlanmıştı. Türkiye, 2013 yılı endeksinde 53. sıradayken bu yıl 64. sırada yer aldı.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2015, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209