Türkiye karanlıktayken, TÜRGEV'in üniversitesine onay çıktı

Türkiye’nin Çağlayan’da Savcı Kiraz'ın şehit edilmesi, ülkeyi karanlığa gömen elektrik kesintisi ve Balyoz’daki beraat kararına odaklandığı en hareketli günde, Bilal Erdoğan’ın da yönetiminde olduğu TÜRGEV’e üniversite açma yetkisi veren yasa, sabaha karşı TBMM’den geçti.

Türkiye karanlıktayken, TÜRGEV'in üniversitesine onay çıktı
 AKP iktidarı, Meclis’in kapanmasına 5 gün kala, gündemindeki yasaları “yangından mal kaçırırcasına” çıkarmaya devam ediyor. Cumhuriyet ve Taraf'ın haberine göre, Geçtiğimiz hafta sabaha karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a örtülü ödenek olanağı getiren yasayı çıkaran iktidar, önceki günkü başdöndüren gündem trafiğini de fırsat bildi.

Saat 05.20’de geçti

TBMM Genel Kurulu’nda; biri devlet, 2’si vakıf 3 üniversitenin kurulmasını öngören Yükseköğretim Teşkilatı Yasası’nda değişiklik içeren tasarı kabul edilerek yasalaştı. Yasa geçtiğinde saatler 05.20’yi gösteriyordu. Böylece önceki günden kalan onca kritik gündem maddesi arasında sabaha uyanan vatandaş, olan biteni anlayamadı.

Yasaya göre, İstanbul’da Türkiye Uluslararası İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi adıyla bir üniversite kurulacak. Ayrıca TÜRGEVtarafından İbn Haldun ve 21. Yüzyıl Anadolu Vakfı tarafından da İstinye adlarıyla 2 yeni vakıf üniversitesi kurulacak. İbn Haldun Üniversitesi, eğitim, iletişim, insan ve toplum bilimleri, hukuk ve siyasal bilgiler fakülteleri ile sosyal bilimler ve eğitim bilimleri enstitülerinden oluşacak. Tasarının görüşmelerinde, TÜRGEV’e yönelik düzenleme, CHP ve MHP’li vekillerin tepkisini çekti.

İslami değerlere meydan okuma

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, İbn-i Haldun Üniversitesinin kurucusu olan TÜRGEV’in mal varlığının elde ediliş biçimi konusunda ciddi bir kuşku, şaibe ve kafa karışıklığı bulunduğunu söyledi. Yeniçeri, “TÜRGEV genel kurulunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aile bireylerinden ve hısımlarından oluşması, vakfın gelirinin siyasal etkiyle oluştuğuna yönelik değerlendirmelerin yapılmasına neden olmaktadır” dedi. Bakanlar Kurulu kararıyla vergi muafiyeti tanınan vakfın 15 yılda toplayamadığı bağışın bir ayda mal varlığına ilave edildiğini ifade eden Yeniçeri, “Böyle bir vakfın kendisini bütün iddialardan, ithamlardan, isnatlardan soyutlamadan, “İbn-i Haldun” adını kullanarak bir üniversite kurmuş olması, en azından İslami, insani, hukuki ve ahlaki değerlere meydan okumak anlamına gelmektedir. Üzerine atılı iddiaları ve isnatları bütün açıklığıyla cevaplandırmadan, sahip olduğu mal varlığını meşru, helal ve yasal yoldan elde ettiğini kamu vicdanını rahatlatacak şekilde ortaya koymadan TÜRGEV’in üniversite kurmak gibi bir işe başvurması kuşkuludur ve doğru değildir” diye konuştu.

‘Sabaha kadar tutulduk!’

Sabaha kadar süren Genel Kurul mesaisinde bulunan CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, isyanını Cumhuriyet’e anlattı. CHP’li Özkoç, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin gündemi önceki gece şu olmalıydı; bir savcı rehin alındı ve çok başarısız bir operasyonla rehin alanlar da alınan da hayatlarını kaybettiler. Çok acı birşey. Cumhurbaşkanı da Başbakan da başarılı bir operasyon diyerek polisi kutladı. Eğer bu operasyon başarılıysa savcının ailesine ne diyecekler? Öte yandan, bir elektrik kesildi, ülke karanlığa gömüldü. 3. köprüde bir kablo koptuğu için japon mühendis intihar etti. Ama, koskoca ülkede bir anda elektrikler kesildi, kimse bununla ilgili tek birşey söyleyemedi. Böylesine önemli bir günde biz şaibelerle dolu bir vakfın üniversite açmasını sağlamak için sabah 06.00’ya kadar Meclis’te tutulduk.”

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2015, 02:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209