Türkiye, Fransa'ya nota verecek

Fransa'nın Montpeliard kentindeki bir okulda Türkiye'nin soykırımcı olduğunu iddia eden karikatürün tarih ve coğrafya dersinde öğrencilere gösterilmesi Türkiye'nin tepkisine yol açtı.

Türkiye, Fransa'ya nota verecek

Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği, konuyla ilgili tepkisini dile getirmek üzere Dışişleri Bakanlığı'na nota gönderecek.

Paris Büyükelçiliği, bugün ayrıca Fransa Eğitim Bakanlığı'na TÜrkiye'nin rahatsızlığını dile getiren bir mektup yazacak.

Strasbourg'da faaliyet gösteren COJEP isimli Türk sivil toplum derneği de konuyla ilgili olarak harekete geçti.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre COJEP, perşembe günü okul müdürüyle görüşerek, Türk toplumunuN rahatsızlığını dile getirdi.

Okul müdürü, bu karikatürün bir ders kitabında veya kaynak kitapta yer almadığını söyledi. Müdür, sadece ders sırasında, Arap televizyonlarından alındığı iddia edilen karikatürün bir kopyasının öğrencilere dağıtılarak yorum yapmalarının istendiğini söyledi.

Konu ile ilgili yanlış anlaşılmadan üzüntü duyduğunu ifade eden müdür, COJEP yöneticilerini, tekrar görüşmek üzere pazartesi günü ayrı bir toplantıya davet etti.

Fransa Parlamentosu'nda kabul edilen ve Anayasa Konseyi'nde reddedilen 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarının suç sayılmasını öngören yasa, Paris ve Ankara arasındaki ilişkilerin gerginleşmesine yol açmıştı.

2001 yılında çıkardığı bir yasayla Fransa, Ermenilerin 1915 olayları ile ilgili iddialarını resmen tanıdığını açıklamıştı.

O tarihten bu yana 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddiaları Fransız okullarında müfredatta okutuluyor ve bu konuyla ilgili olarak Türk çocukların eğitim aldıkları okullarda zaman zaman ciddi sorunlar yaşanıyor.

AA

Haber Kaynağı : Haber7.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209