Şinasi Öktem; CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili Aday Adaylığını açıkladı

Şinasi Öktem; Örgütlü Halk Yenilmez

Şinasi Öktem; CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili Aday Adaylığını açıkladı

Şinasi Öktem; Örgütlü Halk Yenilmez 

Şinasi Öktem; Örgütümüzle ya bir yol bulacağız, ya da bir yol açacağız 

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul 2. Bölge Milletvekili Aday Adayı olduğunu bir basın toplantısıyla açıklayan CHP 23. Dönem Milletvekili Şinasi Öktem, ‘Cumhuriyetin onurlu yurttaşları olarak bu seçimde, örgütümüzle beraber geleceğimize koyulan ipoteği kaldıracağız’ dedi 

23. Dönem Milletvekili ve CHP İstanbul İl Başkanlığı görevini iki dönem yapmış olan Şinasi Öktem, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul 2. Bölge Milletvekili Aday Adaylığı’nı gerçekleştirilen basın toplantısında açıkladı. Çok sayıda basın mensubunun hazır bulunduğu toplantıda neden milletvekili adaylığı için yola çıktığını anlatan bir konuşma yapan CHP 2. Bölge Milletvekili Aday Adayı Şinasi Öktem, “Mustafa Kemal’in stratejik dehasının yönlendiriciliğinde, stratejik bir devrimi gerçekleştiren ve bir örgüt partisi olarak kurulan CHP’nin üyesi olma onuruyla karşınızdayım.  Mustafa Kemal’in ideallerini bir engel, bir ayak bağı, bir pranga gibi gören ve tehditler savurarak Türkiye’yi haraç mezat pazarlayan küstahlara karşı; laik cumhuriyeti kuran CHP’ne duyduğum güvenle sizleri selamlıyorum. Büyük çıkarlara, uluslararası hesaplara, enerji ve petrol politikalarına kurban edilmek istenen, “Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan” memleketimize tam bir bağlılıkla çalışmalarımıza başladık. Devrimci Cumhuriyeti kuran partimizin köklerine, altı oka, öncü, ilerici, kalıcı devrimlerine olan tüm inancımla hepinizi selamlıyorum” diye konuştu. .

‘Emeğin hakkını almasını sağlayacağız’

En büyük hedeflerinin örgütlü mücadeleden aldıkları güçle AKP iktidarının maskesini indirmek olduğunu berilten Öktem, “Emeğin, alın terinin hakkını almasını sağlamak ve halkın ekmeğini çalarken desteğini de kazanma becerisini gösteren AKP iktidarının maskesini, indirmekle sorumlu olduğumuzun bilincindeyiz. Kadın, genç, çocuk, yaşlı, madenci, öğrenci, işçi,  gazeteci. Hiç kimsenin kendini güvende hissetmediği, ürpertici günler yaşıyoruz.  Para sayma makinelerine, para dolu kutularına, yüzlerce milyarlık kol saatlerine, kaçak saraylarının bin yüz elli odasına, yabancı ülke bayrağı çekilmiş oğul gemilerine sahip bir iktidarımız var.

Devlete çöreklenen sahte milliyetçiler, sahte dinciler ve emperyalizm yandaşı sahte demokratların elinde kalan cumhuriyet, laiklik ve hukuk devleti çökme aşamasında. AVM’lerin, rezidansların gölgesinde serpilip gelişen fuhuş, taciz, tecavüz, şiddet ve kadın cinayetleri sıradan ve olağan bir olay olarak gündelik yaşamımızın bir parçasına dönüşmüş durumda. Türkiye’yi değiştirmeye ve dönüştürmeye dönük kirli senaryonun başoyuncusu olan AKP’nin elinde on üç yıldır çırpınıp direniyoruz. Önümüzde yeni bir seçim var. Cumhuriyetin onurlu yurttaşları olarak bu seçimde, geleceğimize koyulan ipoteği kaldıracağız” şeklinde konuştu.

‘Haklarımızı savunmak için birleşeceğiz’

Güç, bilinç ve dirençle olaylara yön vereceklerinin altını çizen Öktem, “Mustafa Kemal’in 1919 Mayısında, Havza’da yaptığı “Sessiz, durgun, baş eğik kalmayınız. Uyanınız. Milli bağımsızlığımızı çiğniyorlar. Haklarınızı savunmak için birleşiniz” çağrısı bugün için de geçerlidir.   Gelişme, ilerleme, barış, eşitlik ve özgürlük isteyen CHP’liler olarak, bu çağrının gereğini yapacağız. Acımasız operasyonlarla tüm toplum katmanlarını ve kurumları etkisizleştiren, Türk tarihini kırılma noktasına taşıyan, kurucu iradeyle çatışan bu iktidara son verme fırsatını iyi kullanacağız. Gücümüz, bilincimiz ve direncimizle olaylara yön vereceğiz.

Coşku, heyecan ve dayanışmamızı güçlendirecek olan önseçim kararı bu açıdan son derece doğru olmuştur. Direnişin ve başkaldırının partisi olan CHP’ye yakışmıştır. İnanıyorum ki CHP örgütleri,  “ya bir yol bulacak ya da bir yol açacaktır.” Hak ve özgürlüklerimizi hedef alan AKP rejimine son verecektir. 6 yıl il başkanlığını yaptığım İstanbul örgütünün ve sizlerin karşısına, 2. Bölge milletvekili aday adayı olarak çıkıyorum. Onurluyum, heyecanlıyım, umutluyum” dedi.

Aydınlık bir gelecek cesur adımlarla kurulur

CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili Aday Adayı Şinasi Öktem konuşmasını şöyle sürdürdü; İstanbul örgütlerinin yöneticiliğini yapmış, parti emekçisi olarak sorumluluklarını yerine getirmiş birçok arkadaşım, 2007 seçimlerinden önce yaptığımız Conrad Oteli toplantısını hatırlayacaktır. Aydınlık bir geleceğin cesur insanların cesur adımlarıyla kurulabileceğine dair inancım hep güçlü olmuştur. 2007’de Genel Başkan, MYK, PM ve milletvekillerinin bulunduğu toplantıda, il başkanı olarak örgütümün görüşlerini dile getirmiş, tek çıkış yolunun ön seçim olduğunu söylemiş hatta bugün uygulanacak olan fermuar sistemine benzer bir yöntem önermiştim. İstanbul örgütleri hatırlayacaktır; bu talep iktidar olmanın yolunun, örgütle kenetlenmeden geçtiğinin farkında bile olmayanların şimşeklerini üzerimize çekmemize, cezalandırılmamıza neden olmuştu.

‘Altı Oklu bayrağımızı en yükseklere taşımak için çalışacağız’

Ön seçim hazırlığı yaparken, bu kararı veren Genel Başkanımızı kutluyoruz. Örgüt olarak CHP’nin saflarını güçlendirecek, yükünü omuzlayacağız. Kişisel çıkarlara tutsak olmadan, disiplinli bir şekilde sorumluluk yükleneceğiz. CHP felsefesinin, ilkelerinin, program ve hayallerinin karşılık bulduğu kitleleri harekete geçireceğiz. Her sokakta, her mahallede, her beldede, her ilçede altı oklu bayrağı en yükseğe dikmek için mücadele edeceğiz.

Totaliter rejim özlemcilerine, hukuk devletini ortadan kaldırmak isteyenlere, dini siyasallaştıranlara, tarikat ve cemaatlerin örgütlü dayanışmasına,  insanın özgürleşmesinin önüne set çekenlere, halkını çaresizliğe, cahilliğe, rüşvete, yolsuzluklara, ahlaki çürümeye,  acı dolu uykusuz gecelere terk edenlere karşı, umudun güçlü sesini yükselteceğiz. Ateş artık harlanmıştır ve kıvılcımlar içerdeki ve dışarıdaki toplum mühendislerinin üstüne sıçrayacaktır. Latin Amerikalı devrimcilerin deyişiyle; “El Pueblo Unido Jamas Sera Vencido”  Cumhuriyet Halk Partili devrimcilerin deyişiyle; “Örgütlü Halk Yenilmez”

CHP İstanbul İl Başkanı, Ümraniye Belediye Başkanı, 23 Dönem Milletvekilliği yaptığı süreçlerde hayata geçirdiği önemli projelerinden birkaçını basın mensuplarıyla paylaşan CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili Aday Adayı Şinasi Öktem, İşte, ilk örnek olmanın sancılarıyla uygulanmış, bilgi ve bilinçle sürdürülmüş birkaç çalışma. Ne demişler; ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” dedi.

 Halk Okulu ve Belediye Evleri

26 Mart 1989’da Ümraniye’de iktidara gelen sosyal demokrasi, halk katılımını harekete geçirecek, kentlilerin gelişimini ve kültürel gereksinimlerini sağlayacak kurumsal bir uygulama başlattı. Belediye Halk Okulu uygulaması, yurttaşların bilinçli, gönüllü, örgütlü katılımıyla gerçekleşti. 4 Eylül 1989’da 17 bölümü ve 1200’ü aşkın öğrencisiyle Halk Okulu Ümraniyelilerle buluştu. 1994’e gelindiğinde yediden yetmişe binlerce çocuk, genç ve kadınla sınıflar doldu taştı. 300 bin kişiyi aşkın nüfuslu, İstanbul’un kıyısına ilişmiş bir gecekondu kentinde kentlileşme basamakları bir bir aşıldı.  30 Mart 1990’da İstanbul Valiliği’nin kapatma kararı Ümraniye Halk Okulu’na ulaştı. On binlerce imzayla başta kadınlar olmak üzere tüm Ümraniyeliler okullarını savundu. Kararlı bir mücadeleden sonra Halk Okulu’nun önünde çalan davullar muştuyu iletti. Siyasi hesaplaşmanın gücü Halk Okulu’na yetmemişti. Halk Okulu sonraki yıllarda da mahallelere açtığı Belediye Evleri ile, mahalli kadın inisiyatiflerini yaratan kitlesel programlarını sürdürdü. Kurumlaşarak büyüyen Belediye Evleri, mahalli yaşamın sosyal odağı olarak görev yaptı.

Ümraniye Yerel Kadın Kurultayı ve Ümraniye Kadın Merkezi

İç göçle gelen ve nüfusun yarısını oluşturan kadın kitlelerinin, Halk Okulu’nun da katkılarıyla büyüyen istekleri, artan talepleri Yerel Kadın Kurultayı’nın temelini oluşturdu. 1500 kadın mahalle komisyonları halinde 24 ay çalıştı. 250 kadından oluşan bildirge komisyonları iki ay hazırlandı. 3000’in üzerinde kadın 22-23 Şubat 1993 tarihinde Türkiye’de bir ilke imza atarak Ümraniye Yerel Kadın Kurultayı’nı gerçekleştirdi. Sanatçı, yazar, akademisyen ve gazeteci kadınlar aylarca komisyonlarda çalıştı, sundukları tebliğlerle katkıda bulundu, kurultayı destekledi. Basın, tv kanalları, tüm kamuoyu kurultaya geniş ilgi gösterdi. Göçle kentlere gelen kadın kuşağı ve sonraki kuşakların “yeni kadın” kitlelerinin kentlileştirilememesinin yol açacağı toplumsal ve siyasal sonuçlar bu Kurultayın temel eksenini oluşturdu. Kurultay Sonuç bildirgesinin öngördüğü Kadın Merkezi 1994 yılında kuruldu ve 22 yıldır hizmetini sürdürmektedir.

Gençlik Evleri

Sosyaldemokrat belediyeciliğin özgün bir örneği olarak hayata geçirilen Gençlik Evleri, kısa sürede vazgeçilmez yerel kurumlara dönüştü. Gençlik Evleri; gençlerin özel sorunlarını ve yerel sorunların çözümüne özgün katkılarını sundukları, düşüncelerini yerel kamuoyuna yansıttıkları, işbirliği ve dayanışmayı geliştirdikleri kültür merkezi işlevini sürdürdü. Gençler yönetimlerini de üstlendikleri bu evlerde toplumsal gelişmeye ivme kazandırdı. Kent yönetimine dinamik bir katılım sağlamanın yöntemlerini geliştirdi. Gençlik evleri; gençlerin çağdaş bir kültürel birikim yaratmak için, kendi özgür inisiyatifleriyle yönetip yönlendirdikleri, yerel yaşamda ve giderek yerel yönetimlerde işlevli olabildikleri, katılımcı demokrasinin etkin bir mekanizması olarak işlev gördü.

Türkiye'de Cemevlerine İlk Arsa Tahsisi

CHP’li belediyelerin cemevlerine yönelik desteğinin uygulamadaki ilk örneğini 1994 yılında Şinasi Öktem’in Belediye Başkanlığı döneminde gerçekleştirildi. 1994 yılında belediye meclisi kararıyla, Anadolu Bilim Kültür ve Cem Vakfı Ümraniye Cem Evi’ne arsa tahsis edildi. Bugün önemli bir merkez olan Anadolu Bilim Kültür ve Cem Vakfı Ümraniye Cem Evi, 4 katlı bir binaya ve 1.874.metrekare kapalı alana sahip olup her geçen gün hizmet alanını genişletmekte ve hizmet verdiği kişi sayısını artırmaktadır. Cemevinde 24 saat cenaze hizmetleri verilmekte,  iki farklı mutfak ve iki farklı yemek salonuyla her türlü yemek davetleri yapılmaktadır. Her Perşembe günü cem hizmetleri ile ibadet yapmak, saz kursu, panel, toplantı ve kültürel faaliyetleri ile M.E. B çerçevesinde düzenlenen kurs hizmetleri verilmektedir.

(İYEM) İstanbul Yerel Yönetim Merkezi

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Kuracağım fırkanın esas ruhu tam bağımsızlık ve kayıtsız şartsız egemenliktir. Aynı zamanda yeni halk fırkası, eğitim görmek için bir okul olacaktır' sözünden hareketle İstanbul Yerel Yönetim Merkezi'nin açılışı 2003 yılında gerçekleştirildi. İlçe merkezlerinde de açılan ve yerel yönetime ilgi duyan partilileri çatısı altında toplayan İYEM’in temel özelliği, kendi öğrencilerinden bayrağı taşıyacak yeni öğretmenler yetiştirmesi oldu. İYEM donanımlı, kendisini finanse edebilecek uygulanabilir projeler üretecek kadroların yetiştirilmesini amaçladı. Bilimsel bakış açısını yerel yönetimlere taşıyacak, mevcut sorunları gidermenin yanı sıra, muhtemel sorunları da engelleyecek uzmanlaşmayı sağlamayı hedefledi. Akademisyenler hukuk, yapılaşma, belediyecilik tarihi, bütçe planlama, ekonomik yapı, göç ve deprem gibi konularda eğitim verdi. CHP'nin Köy Enstitülerinin, Halk Evlerinin felsefesini taşıyan İYEM, kısa zamanda yetiştirdiği partililerle bu ruhu bu ruhu çevresine yansıttı.

 

Şinasi Öktem Kimdir?

1955 yılında Gümüşhane’de doğdu.

Ümraniye Lisesi’ni bitirdi, 1976 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu.

1971’de CHP Üsküdar Gençlik Kolları’na üye olarak siyasi yaşamına başladı.

1980 yılına kadar Cumhuriyet Halk Partisi’nde ilçe delegesi, il delegesi, kurultay delegesi, Gençlik Kolu sekreterliği ve yönetim kurulu üyeliği yaptı. 

1978-1980 Ümraniye Halk Evi Kurucu Sekreterliği, 1988 - 1989 Sosyal Demokrat Halkçı Parti Ümraniye Kurucu İlçe Başkanlığı görevlerinde bulundu.

1989–1994, Ümraniye’nin seçilmiş ilk ilçe Belediye Başkanı oldu.

1995 yılında genel başkanın talimatıyla Cumhuriyet Halk Partisi Gümüşhane milletvekili adayı olarak görev üstlendi.

2000-2002 yıllarında CHP Ümraniye İlçe Başkanlığı yaptı.

2002-2007 yıllarında iki dönem üst üste kongre kazanarak CHP İstanbul İl Başkanlığı görevini en uzun süre yapan il başkanı oldu. Yirminin üzerinde ilçe binası ve Şişhane’de bulunan il binasının satın alınmasını organize etti.

2005 - CHP 13.Olağanüstü Kurultayı’nda Kurultay Başkanlığı yaptı.

22 Temmuz 2007 seçimlerinde milletvekili adaylığı için görevinden istifa etti. İstanbul 1. bölge 8. sıradan aday olarak seçimlerden TBMM 23. dönem milletvekili olarak çıktı. Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda görev aldı.

Anadolu Bilim Kültür Cem Vakfı Kurucu Başkanlığı, Filiz Yayınevi Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

Halen Öktem Bağcılık ve Şarapçılık Yönetim Kurulu Başkanı olarak Trakya Bölgesi'nde çiftçilik ve bağcılıkla uğraşmaktadır.

Evli, iki çocuk babasıdır.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2015, 23:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209