Şerafettin Kılıç: 'Türkiye üreterek büyümelidir'

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, Türk ekonomisinin kırmızı alarm' verdiğini belirterek, "Yıllık enflasyon yüzde 9,88 oldu. Genel meyve ve sebze fiyatlarındaki artış yüzde 50'nin üzerinde gerçekleşti" dedi.

Şerafettin Kılıç: 'Türkiye üreterek büyümelidir'
 Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, Türk ekonomisinin ‘kırmızı alarm' verdiğini belirterek, "Yıllık enflasyon yüzde 9,88 oldu. Genel meyve ve sebze fiyatlarındaki artış yüzde 50'nin üzerinde gerçekleşti" dedi.

Türk ekonomisinin son durumunu partisinin İzmir İl Başkanlığı'nda düzenlediği toplantıda değerlendiren Kılıç, AKP hükümetinin ekonomi politikalarını eleştirdi, ekonomide ‘kırmızı alarm' uyarısı yaptı. Büyüme rakamının yüzde 2,1'le beklentilerin altında kaldığını aktaran Kılıç, "Bu veri, işlerin kötü gittiğini onayladı. Son açıklanan rakamlara göre yıllık enflasyon yüzde 9,88. Genel meyve ve sebze fiyatlarındaki artış ise yüzde 50'nin üzerinde gerçekleşti. Sanayiye ve üretici sektörlere dayanmadan büyümeye çalışmak bu neticeyi getirdi. Bu gelişmeler beraberinde işsizliği de artırmaktadır. Ekonominin dengeleri olumsuz sinyaller verdiği gibi, ekonomideki durgunluğun sosyal huzursuzluğa dönüşmesi de bir başka sonuç olarak karşımıza çıkabilir" dedi.

Ekonomide başlayan belirsizlikler ve tereddütlerin, bu alanda yaşanan yapısal sorunları daha da derinleştireceğini ifade eden Kılıç,"2015 yılı için tahminlerin pek parlak olmaması, cari açığın hala yüksek seyretmesi, ekonominin borç ödemek ve büyümek için dış kaynak ihtiyacının daha da artacak olması, sorgulanması gereken konulardır. Ekonominin yaşadığı yapısal sorunlar, dış ticaret açığı, cari açık, artan dış borçlar, işsizlik, istikrarsız büyümedir. Türk ekonomisinin yapısal sorunlarının ertelenmeye tahammülü bulunmamaktadır" şeklinde konuştu. Çift hanelere yükselen işsizlik, iç talepteki yavaşlama, yüksek enflasyon ve faiz oranları, sıcak paraya bağımlılık gibi ciddi sorunlara öncelik verilmesi gerektiğini kaydeden SP'li Kılıç, "Reel sektör yatırımlarını cazip hale getirecek atmosferin oluşturulması, ülkenin reel üretim gücünün geliştirilmesi gibi önlemlere mutlak ihtiyaç bulunmaktadır. İç pazarı genişletecek, üretimi arttıracak bir ekonomi politikası uygulamaya koyulmalıdır. Türkiye üreterek büyümelidir" diye konuştu.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2014, 17:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209