'Milli Eğitim, ancak Milli Piyango kadar millidir'

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, hükümetin eğitim sistemini eleştirerek, "Türkiye'deki eğitim sisteminin başına 'milli' sıfatı eklemekle milli olmuyor.

'Milli Eğitim, ancak Milli Piyango kadar millidir'
 Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, hükümetin eğitim sistemini eleştirerek, "Türkiye'deki eğitim sisteminin başına 'milli' sıfatı eklemekle milli olmuyor. Sizin Milli Eğitim dediğiniz ancak ve ancak Milli Piyango kadar 'millidir' o kadar. 330 bin öğretmen bugün aç tayin bekliyor" dedi.

Partisinin Erzurum il kongresinde konuşan Mustafa Kamalak, 7 Haziran seçimine 31 partinin katılacağını söyledi. Saadet Partisi ile diğer partiler arasındaki farka değinen Kamalak, şöyle dedi:

"Niçin Saadet Partisi'ne oy vereceğiz diyenlere cevabımız: Bizimle diğer partiler arasında çok fark var. Temeldeki 4 fark, birincisi yönümüz, ikincisi durduğumuz yer, üçüncüsü ölçülerimiz, dördüncüsü ise mazlumun yanında yer almak. Ekonomik bağımsızlığını elde edemeyen ülkeler siyasi bağımsızlıklarını sürdürmesi mümkün değildir. Sözle, fikirle, demokrasi ile karşımıza çıkamayanlar zorbalıkla çıktılar. Bir takım içerideki partileri de kullanmak suretiyle. Aklı erenlere soruyorum Cumhuriyetimiz doksan küsur yaşında. Memurlar, emekliler hiç duydunuz mu bu doksan küsürlü yıl içerisinde yüzde 20'den fazla zam verdi mi? Ama Refahyol hükümeti güven oyu almadan yüzde 50 zam diyordu. Buradan tüm yetkililere, devlet büyüklerine, Anadolu insanımıza, 77 milyonumuza haykırıyorum. Arkadaş sen de Ahmet, Mehmet, Hüseyin, Ayşe, Fatma her biriniz bir Alman, bir İngiliz, bir İsrail kadar insan hakkına sahip bir vatandaşsınız. Onlar kadar şerefli bir hayat sürme hakkına sahipsin, bunun mücadelesini veriyoruz. Topraklarımız boş mercimek ithal ediyoruz, nohut getirtiyoruz, pirinç satın alıyoruz. Halbuki Türkiye bir tarım ülkesi. Yapılan araştırmalara göre Erzurumlunun bile yüzde 80'i tarım ile uğraşıyor. Hayvancılıkta bunun önünde geliyor. Ama bakıyoruz insanlarımız bu anlamda bir kazanç elde edemiyor. Ne oluyor sonra bizlerin üretmesi gereken ürünleri dışarıdan döviz ile satın alıyoruz."

Eğitim sistemini de eleştiren Genel Başkan Mustafa Kamalak, "Eğitim sistemini baştan sona gözden geçireceğiz" dedi. Kamalak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğitim sistemini buradan deklare ediyorum. Milli Eğitim Bakanı, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis duysun ki Türkiye'deki eğitim sistemi başına 'milli' sıfatı eklemekle milli olmuyor, olmuyor, olmuyor. Piyangonun başında da 'milli' sıfatı var ve diyoruz ki; sizin Milli Eğitim dediğiniz ancak ve ancak Milli Piyango kadar 'millidir' o kadar. 330 bin öğretmen bugün aç tayin bekliyor, aile bitmiş. 15-20 yıl üniversitelerde dürsek çürüten o gençlerimiz iş bekliyor. 47 bin öğretmenimiz karın tokluğuna ücret karşılığı çalıştırılıyor. 110 bin okul öğretmen bekliyor. Kişi başına milli geliri 11 bin dolara çıkardıklarını söyleyerek övünüyorlar. Biz yaptığımız hesapla doğru olmadığını söylüyoruz."

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2015, 01:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209