Mahmut Tanal: Baykal'a komplo AKP'nin işi; bunu ortaya çıkaracak savcı-polis yanar!

CHP’nin hukukçu milletvekili Mahmut Tanal, Deniz Baykal’a düzenlenen kaset komplosunun AK Parti’nin işi olduğunu iddia etti.

Mahmut Tanal: Baykal'a komplo AKP'nin işi; bunu ortaya çıkaracak savcı-polis yanar!
 

CHP’nin hukukçu milletvekili Mahmut Tanal Bugün gazetesinden Hüseyin Keleş'e konuştu. İktidarın bu komployu aydınlatmadığını ifade eden Tanal, “Çünkü soruşturmanın üzerine gidilmiş olsaydı, bunun ucu AK Parti’ye dokunacaktı. Bunu ortaya çıkaran cumhuriyet savcısı yanar, ortaya çıkaran emniyet  mensubu yanar” dedi.

CHP içinde en aktif milletvekili hiç şüphesiz Mahmut Tanal. Hemen her yargılamada hukuksuz bulduğu yönleri kamuoyuna duyuran Tanal, Türkiye’nin hem sıcak hem de unutulan gündeminleri hakkında konuştu . Eski Genel Başkan Deniz Baykal’ı liderlik koltuğundan indiren kaset komplosunun AK Parti’nin işi olduğunu iddia eden Tanal, bu yüzden soruşturmanın yarıda kesildiğine dikkat çekti.

17 Aralık yolsuzluk soruşturmasına da değinen Tanal, “Bakanlar suç işlemeseydi bu soruşturmaların hiçbiri başlamayacaktı. AK Partili milletvekilleri bizlere kendi aramızda konuşurken, ‘Ateş olmayan yerden duman çıkmaz, yolsuzluğa inanıyoruz’ diyor” ifadelerini kullandı. Tanal, hem 17 Aralık’tan önce hem de 17 Aralık’tan sonra ölüm tehditleri aldığını söyledi.

PARLAMENTO PİYES YERİ OLMUŞ

*İlk kez 2011 seçimlerinde Parlamento’ya girdiniz, milletvekilliğinden umduğunuzu buldunuz mu?

Benim hayal ettiğim milletvekilliği şu anda parlamentoda yapılan milletvekilliği değildi. Hayal kırıklığına uğradım. Milletvekili kendisi için değil halk için çalışan kişidir. Adam bakıyorum, doğru bir şeye bile doğru olduğunu bile bile ret için parmak kaldırıyor. Yanlışa destek oluyor. Bu benim gerçekten dünyamı altüst etti. Milletvekilliği bir meslek değil, geçim kaynağı yeri olmamalı. Parlamento bir piyes yeri olmuş.

2002 VE 2007’DE VEKiL, 2009’DA BAŞKAN OLMAK iSTEDiM

*CHP’ye girişiniz hangi vesileyle ne zaman oldu?

1990 yılında Beşiktaş’a taşındık. O dönem CHP kapalıydı. 1992 yılında CHP açılınca 1993’ün başlarında CHP Beşiktaş’a üye oldum.

1999’da deprem olunca evimi Üsküdar’a taşıdım. Müstakil bir villa satın aldım. Yani milletvekili olmadan da villada oturuyordum.

CHP kaydımı Üsküdar’a aldım. 2002’de 3. Bölgeden milletvekili aday adayı oldum ama olmadı.

2007’de Üsküdar’dan müracaat ettim yine olmadı. 2009’da Üsküdar’dan belediye başkan aday adaylığına müracaat ettim o da olmadı. 2010’da Gürsel Tekin il başkanıyken ben de il disiplin kurulundaydım. Olağanüstü kongreden sonra ‘Seni Parti Meclisi’ne yazalım’ dediler. Tamam dedim. 2011’de milletvekili oldum.

ODA TV’CiLER KENDiLERiNi DÜNYANIN MERKEZiNE KOYMUŞ!

*Aydınlık ve Oda TV, sizin yolsuzluk soruşturmasını yürüten savcıların tasfiyesine tepki gösterdiğiniz için aleyhinize haberler yaptı?

O savcılarla ilgili sözlerimin arkasındayım. Ben bugüne kadar o beyefendilerin hukuki mağduriyetlerini dile getirdiğim zaman adalet savaşçısıydım, şimdi hukukun önünde mağdur olan diğer kesimleri savunduğum zaman bu sefer cemaatçi oldum.

Kendisini dünyanın merkezine koymuşlar. Benim aklım, beynim kimseye kiralık değil. Ergenekon duruşmalarına kimseyi almıyorlardı. Barikattan atladım, ayağımı kırdım. Pişman değilim. Oda TV davasından yargılananların eşlerini duruşmaya almıyorlardı. O duruşmaya ben aldırttım.

KUMPASSA O GÜNÜN BAŞBAKANI, BUGÜNÜN CUMHURBAŞKANI YARGILANMALI

Ergenekon’da beni yerlere göklere sığdıramayan Ulusal  Kanal ve Aydınlık vardı. Sağ taraftaki gazeteler bana ‘militan vekil’ dedi. Ben yerimde duruyorum ama birbirlerine kin duyanlar   istediği yere konumlandı.

O dönem Ergenekon ve Balyoz için ‘Siyasi iktidarın sopası’ diye bağırıyorduk. Dönemin Başbakanı ‘Davanın savcısıyım’ dedi. Şimdi kumpas diyor. O zaman sen de bu kumpasın içindesin. Eğer kumpassa, iştirakten o günün Başbakanı bugünün  Cumhurbaşkanı yargılanmalı.

AK PARTiLi VEKiLLER ‘YOLSUZLUĞA iNANIYORUM’ DiYOR

*Yolsuzluk meselesine gelirsek, AK Partili arkadaşlarınız dostlarınız vardır. Kendi aranızda yaptığınız konuşmalarda ‘Yolsuzluk var, yapılıyor’  diyenler var mı?

Birebir yaptığımız konuşmalarda bunu söyleyenler var. Ama iş oylamaya dönüşünce rengini değiştiriyorlar. Benim isyanım buna. ‘Ben de yolsuzluğa inanıyorum, ateş olmayan yerden duman çıkmaz’ diyen AK Partili vekiller var. ‘Benim mali durumum bu onunki bu’ diyerek karşılaştırma yapıyorlar.

BİRBİRLERİNİN MADDİ DURUMUNU KARŞILAŞTIRIYORLAR

*Yani AK Partililer arasında maddi durumlar mı karşılaştırılıyor?

Birebir olursanız, cımbızla bu lafları alıyorsunuz. Ama başka yerde konuşmuyorlar. Ben bu disiplin ve hiyerarşik yapıyı anlamıyorum.

YOLSUZLUĞA BULAŞANLAR SOKAKTA KÜFÜR YİYOR

*Siyasi Partiler Kanunu’nda ‘lider sultası’nın olduğu hep söylenir. Bundan mı korkuluyor?

Alakası yok, bu bir ahlak meselesi. Lider sultası ne derse desin. 5 dönem milletvekili olsanız ne yazar tek dönem milletvekili olsanız ne yazar. Şurada ana caddede alnı açık rahatlıkla dolaşabiliyor musunuz? Ben dolaştığım zaman insanlar bana küfür etmez. Rüşvet ve yolsuzluğa girenler, destek olanlar ve karşı çıkmayanlar bu küfre maruz kalıyor. Ben niye bu küfrü yiyeyim. Gençlikte paramız yoktu yiyemiyorduk şimdi şimdi sağlık açısından yiyemiyoruz. Öbür dünyaya götüreceğin iki buçuk metre bez.

HALKI DİN İLE ALDATTILAR

*Yolsuzluklarda CHP’nin muhalefet eksikliğinin de payı olduğu söyleniyor. Katılır mısınız bu görüşe?

Bunların cesaret aldığı tek şey vatandaştan aldığı oydur. Bunda bizim de payımız var. Eğri oturup doğru konuşmak lazım. Dünya değişiyor.

Onlar yolsuzluk, yasaklar ve yoksulluk sloganını ortaya attılar. Bu slogan iyi bir slogandı. Din ile halkı aldattılar. Geçmişte CHP’de Ankara’nın dışına hiç çıkılmadı. Halka dokunulmadı. O bizi bugünlere getirdi.

BAŞÖRTÜSÜNÜ AYM'YE GÖTÜRMEK YANLIŞTI

*2007’de TBMM’de çıkan üniversitelerdeki başörtüsü serbestliğini CHP Anayasa Mahkemesi’ne götürdü. Bu doğru bir girişim miydi?

CHP şunun farkına vardı: Her şeyin panzehri özgürlüklerdir. Bunu ne zaman dedi? Kılıçdaroğlu ile birlikte. O dönemin koşullarını o döneme göre değerlendirmek lazım. Ama bugün bakınca o gün yasanın AYM’ye götürülmesi yanlış geliyor.

O VEKİLLERE DİSİPLİN GEÇ BİLE KALDI

*CHP’de ulusalcı vekiller, partiye yönelik eleştirilerinden dolayı disipline verildi. Bu isimlere yönelik disiplin uygulamalarını doğru buluyor musunuz?

Disipline sonuna kadar taraftar olan bir insanım. Siyasi partilerde iki türlü disiplin vardır. Birincisi sıkı disiplin, ikincisi geniş disiplin. İktidarı hedefleyen partilerde sıkı disiplin olmaz. Biz iktidarı hedefliyoruz. Her yerin bir kuralı var. Partinin programına, tüzüğüne uyacak.

Her kafadan bir ses çıkarsa olur mu? Olmaz. O vekiller için uygulanan bu disiplin prosedürü geç bile kaldı.

MAKAMI KAYBEDİNCE PARTİYE SALDIRDILAR

*Ulusalcı bazı isimlerin İşçi Partisi’yle görüştüğü belirtiliyor?

O onların sorunu. Bir siyasi partiden milletvekiliyken başka bir parti ile görüşmek kadar kötü bir hadise olamaz. Ne hukuken he ahlaken kabul edilebilir bir durum değildir. Madem rahatsızsınız, çekin gidin istifa edin kiminle görüşüyorsanız görüşün kardeşim. Bu isimler Parti Meclisi’ndeyken ses çıkarmıyordu, genel başkan yardımcısıyken ses çıkarmıyorlardı. Ne zaman makam mevki gidince saldırmaya başladılar.

BUGÜNLERDE BAYKAL DÖNEMİNİN VEBALİ VAR

*Önder Sav’ın partide etkili olduğu dönemde parti zarar gördü mü?

O dönemde, bu kadrolar gibi çalışmış olsalardı, AK Parti bu aşamaya gelmezdi. O dönemde görev yapan bütün ağabeylerimiz kusurlu. Baykal döneminin vebali, günahı var. O dönem koltuğa yapışan kalkmıyordu ki. Ha bir dönem yapmışsın ha 10 dönem. Halka gitmeleri lazımdı. O hatalar yüzünden bugünlere geldik.

KASET KOMPLOSU AKP'NİN İŞİ

*O döneminden bahsetmişken, Deniz Baykal’a yapılan kaset komplosu kimin işi?

Komplo AK Parti’nin işidir. ‘Derin dehlizlerdekileri olayları aydınlatıyoruz’ diyen iktidar neden bu komployu aydınlatmıyor. Çünkü soruşturmanın üzerine gidilmiş olsaydı, bunun ucu AK Parti’ye dokunacaktı. Bu işi AK Parti’nin yaptığı ortaya çıkacaktı. Bunu ortaya çıkaran cumhuriyet savcısı yanar, ortaya çıkaran emniyet mensubu yanar. Bu yüzden bu soruşturmayı bir yerde kestiler.

SUÇLU OLMASALARDI OPERASYON OLMAZDI

*17 Aralık soruşturmasının ardından Erdoğan Hizmet Hareketi’ni kastederek, ‘İnlerine gireceğiz’ dedi, bir sene sonra medyaya operasyon yapıldı. Gelinen süreci nasıl okumak lazım?

Bir ülkenin cumhurbaşkanının, ülkenin sınırları içerisinde ve dışında bir ayırımcılık yapmaması lazım. Çünkü devletin başıdır, bütünleştirici gücüdür. Anayasa’nın 104. Maddesi bunu der. İnsanlar mahkûm oluncaya kadar masumdur. İsim isim zikrettiler, terörist dediler, darbe yapılıyor dediler. Bunların hiçbirisi hukuk devletinde kabul edilemez. Bakanlar ve hükümet suça bulaşmamış olsalardı operasyonların hiçbirisi olmazdı. Hatırlarsanız, dinlemelerle ilgili eski Bakan Binali Yıldırım, “Suç işliyorsanız telefonla konuşmayın” dedi. Bakan çocukları dinlenmiyor, izlenmiyor, Zarrab MASAK ve gelen ihbarlar yüzünden dinleniyor.

Yedi aydan sonra ancak bakan çocukları Reza Zarrab’ın dinlemelerine takılıyor. Mahkeme kararıyla dinleniyor, izleniyor. Sen bütün mahkeme kararlarını bir kenara atıyorsun. O zaman Anayasa’ya ‘Suçu işleyen bakan ve ailesi olursa cezalandırılmaz’ hükmünü koymak lazım. Bu dereceye getirdiler. Hükümetin işlediği suçlardan soruşturma yaparsanız, darbeci, paralelci ilan ediliyorsunuz. Yok, böyle bir hadise.

Sen hür türlü pisliği yolsuzluğu yapacaksın, sonra karşındaki insanlara terörist muamelesi yapacaksın.

17 ARALIK’TAN SONRA TEHDiT ALDIM

*17 Aralık yolsuzluk soruşturmasından sonra da tehdit aldınız mı?

Aldım. Onlarla ilgili suç duyurusunda bulundum. Bu ölüm tehditlerini yapanlar yakalandı mı bilmiyorum. Kendi şahsıma yönelik bir şey yapmış olsaydım ölüm tehditlerine anlam verebilirdim. Benim tek bir derdim var: Adalet adalet adalet. Haksızlığa maruz kalan kişinin kimliği, ırkı, dili, milliyeti, bölgesi beni bağlamıyor. Beni ilgilendiren budur.

ÖLÜM TEHDiTLERi ALIYORUM

*Vekiller yapması gereken asli işlerini yapmıyor diyorsunuz?

Ben beklediğimi bulamadım. Milletvekili halkın arasına girmekten korkar olmuş. Ben ölüm tehditleri alan bir insanım. Özel koruma talebinde bulundum. Polis de verdiler. Bu aktif duruşumdan dolayı ölüm tehdidi aldım. 1 yıl öncesinde arabama şoförümü bindirmiyordum, önce ben biniyordum. Acaba arabanın altına bir şeyler yerleştirmiş olabilirler mi diye. Benim yüzümden şoföre bir şey olmasın diyordum. Bunlar çok ağır şeyler.

EViME VEKiL MAAŞI GiRMEDi

*Vekillik şu anda rant aracı olarak mı kullanılıyor?

Evet. Ama idealist olan insanlar hariç. Bana milletvekilliğinin ne katkısı oldu? 54 yaşındayım. Bugüne kadar devletin kapısında bir gün çalışmadım. Bu yüzden emeklilik için 2 yıl milletvekilliğinde kalmam gerekiyordu. Şu anda milletvekili maaşı ve emeklilik maaşı olarak aylık 21 bin liranın üzerinde bir para alıyoruz. Bir çocuğum bu sene Alman Lisesi’ni kazandı.

Dedim ki ‘Oğlum bu sene okul taksitlerini ben ödeyeceğim.’ Milletvekilliğimde dördüncü yılım ve ilk olarak oğlumun okul parasını ben verdim. Bunun dışında ne büroma ne de evime milletvekili maaşım girmiş değil. Bizde gittiğimiz yerde kimse masrafınızı ve yolunuzu karşılamaz. Kendi cebinizden harcarsınız. Milletvekili olmadan benim Mercedes’im de vardı, cipim de vardı, villam da vardı, yazlığım da vardı, arsalarım da vardı, bürom da vardı. Ama bu sözlerle kendimi mi teselli ediyorum bir savunma mı bilemiyorum.

BiR AYAĞIM KISA KALIYORDU

*Vekil arkadaşlarınız ‘Bu kadar zorlama Mahmut Bey’ diyorlar mı?

Siyaset emeklilerin yapabileceği bir iş değildir. Siyaset, ‘adaletsiz düzeni değiştireceğim’ diyenlerin yapacağı bir iş. Ben parmağımı kırdım, Balyoz ve Ergenekon duruşmaları sırasında ayağımı kırdım ki platin takılmasaydı bacağımın biri kısa kalacaktı.

iŞPORTACILIK YAPTIM

*Son yıllarda vatandaşlar hemen her eylemde sizi görüyor. Bu çok alışılageldik bir durum değil. Mahmut Tanal nereli, ailesi ne iş yapar, nasıl bir eğitim hayatı oldu?

Şanlıurfalıyım. Aşiret değil maraba çocuğuyum. Dokuz kardeşiz. 1974 yılında PKK yeni yeni filizleniyordu. Hem bu yüzden hem de ağaların baskıları yüzünden köyden şehre göçtük. Ben o dönem ilkokulu yatılı okudum. Öğretmen okulunda eğitim gördüm. O dönem siyasi olarak hareketliydim. Derdimiz gelirin adaletli paylaşımıydı. Okuyamadım ve Diyarbakır Ergani Öğretmen Okulu’ndan Antalya Aksu Öğretmen Okulu’na sürgün gittim.

Aksu MHP’liydi genel olarak, sadece okulun içinde sol vardı. Sonra 1982’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandım. Neden hukuk fakültesini istedim? Ezilmişliğin, horlanmışlığın ve gelir adaletsizliğinin düzeltilmesi için. Karaköy’de çorap satıyordum. Hâlâ işportacı arkadaşlarım orada.

EŞiME KiTAPÇIDA AŞIK OLDUM

*Eşinizle nasıl tanıştınız?

Benim üniversite dönemine kadar kız arkadaşım olmadı. Neden? Çünkü açsın. Aç olman nedeniyle başkasının duygularıyla oynamak istemedim. Ben o dönem Filiz Kitabevi’ndeyim. Eşim Hülya Hanım Kamu Hukuku dersinden kalmış. Sosyal Devlet adlı bir kitap vardı. Filiz Kitabevi’nde bu kitap yoktu. Kitap da bende vardı. Ben o dersten geçmiştim. İlk gördüğümde çarpıldım. Evimiz Sultanahmet’te isterseniz size kitabı vereyim dedim. Sultanahmet’te çay bahçesinde oturduk. Kendi kendime ‘Ben bu kitabı verirsem bir daha bu kızı göremem’ dedim. Kitabın birinci fasikülünü verdim daha sonra ikinci fasikülünü verdim. O fasiküller bitinceye kadar arkadaşlığımız başladı.1986’da da fakülte bitti.

EŞiM, “YA BEN YA MEMURiYET” DEDi

*Aileniz Şanlıurfa’da, nasıl şekillendirdiniz hayatınızı?

‘Boğulacaksam büyük denizde boğulayım’ dedik ve İstanbul’da kaldım. O dönem Hâkimlik ve Savcılık sınavları var. Eşim dedi ki ‘Mahmut memuriyeti seçeceksen ben Anadolu’ya gelmem. Ya beni ya da memuriyeti seçeceksin’ dedi. Sınavlara girmedim ve avukatlığı tercih ettim. Ailem Şanlıurfa’dan gelemediği için istemeye tek başıma gittim.

Babası da ‘Sen bizim yüzümüzü kara çıkarmazsın’ dedi ve ‘Hayırlı olsun’ dedi. Onda sonra sırasıyla Bab-ı Ali’de, Çemberlitaş’ta büro açtık. Küçük yerlerde para kazanılıyor.

KAYNAK: BUGÜN

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2015, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209