CHP'nin 4+4+4'te gördüğü 3 sorun

CHP, Bilim Yönetim ve Kültür Platformu (BYKP), zorunlu eğitimi 12 yıla çıkartan düzenleme ile ilgili çalışma hazırladı. CHP'nin 4+4+4'te gördüğü 3 büyük sorun şöyle:

CHP'nin 4+4+4'te gördüğü 3 sorun

CHP, Bilim Yönetim ve Kültür Platformu (BYKP), zorunlu eğitimi 12 yıla çıkartan düzenleme ile ilgili çalışma hazırladı. Politika Notları serisinde çıkarılan çalışmaya ise ''AKP Eğitimin Altını Üstüne Getirdi: AKP'nin Yeni Oyuncağı 5 Yaşındaki Çocuklar'' adı verildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata, çalışma ile ilgili yaptığı açıklamada ''AKP'nin çıkarttığı 4 4 4 yasası, okul öncesi eğitime yaklaşımı nedeniyle çocuklarımızın geleceği için endişe verici sorunları da beraberinde getirmektedir'' dedi.

Düzenlemenin toplumsal eşitsizlikleri daha da ağırlaştıracağı iddiasında bulunan Ayata, ''Bu yasa ile okul öncesi eğitimden mahrum kalma ve beş yaşında temel eğitime başlama riski taşıyan çocuklar, özellikle yoksul aile çocukları olacaktır'' diye konuştu.

Ayata, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması ile ilgili olarak CHP'nin görüşlerini ayrıntılı bir şekilde çalışmada dile getirdiklerini belirtti.

Endişe verici 3 büyük sorun

CHP, BYKP tarafından hazırlanan çalışmada, zorunlu eğitim ile ilgili endişe verici üç büyük sorun bulunduğu ileri sürülerek, şunlar kaydedildi:

''Birincisi, okul öncesi eğitim zorunlu eğitim kapsamının dışında bırakılmaktadır. Oysa çağımızda okul öncesi eğitim, tüm yaşamda başarının ön koşuludur. Erken çocukluk döneminde kazanılmayan yetilerin daha sonra kazanılması son derece güç olmaktadır.

İkincisi, temel eğitime başlama yaşını beş yaşa (60-72 ay) çekmek, çocuklarda telafisi olmayacak fiziksel, psikolojik, sosyal ve bilişsel sorunlara yol açacaktır. Bilimsel bulgular çocukların beş yaşında temel eğitime başlamasının pedagojik sakıncalarını açıkça ortaya koymaktadır.

Üçüncüsü, bu yasa eğitimde nitelik ve eşitsizlik sorunlarını daha da ağırlaştıracaktır. Çünkü bu düzenleme ile okul öncesi eğitimden mahrum kalma ve beş yaşında temel eğitime başlama riski taşıyan çocuklar, özellikle yoksul aile çocuklarıdır. Varlıklı aileler bu yaştaki çocuklarını okul öncesi eğitim veren özel okullara gönderebilmektedir.''

Ailelerin zorunlu eğitim düzenlemesi nedeniyle kaygı içine sürüklendikleri öne sürülen çalışma için ''Kamuoyunun desteğini almayan, uzmanların ve sivil toplumun görüşlerini hiçe sayan, içeriği ve amacı anlaşılamayan bu düzenlemeler velilerin kafasını allak bullak etmiştir'' görüşüne yer verildi.

Çalışmada, CHP'nin eğitim politikasının bilimsel bilgiye ve deneyime dayalı yanıtlar ışığında oluşturulduğu savunularak, ''CHP, 4 4 4 sistemi yerine, en az bir yıl zorunlu ve parasız okul öncesi eğitimi içeren 1 8 4 sistemini savunmaktadır'' denildi.

Haber Kaynağı : Haber7.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209