Bakan Çelik’i zorda bırakacak belge; CHP’ye yüklendi ama emekliye ikramiyeyi 14 yıl önce kendisi teklif etmiş

CHP'nin emeklilerine yönelik vaadini komik bulan Faruk Çelik'in 14 yıl önce aynı teklifte bulunduğu ortaya çıktı.

Bakan Çelik’i zorda bırakacak belge; CHP’ye yüklendi ama emekliye ikramiyeyi 14 yıl önce kendisi teklif etmiş
 CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun emekliye yılda 2 defa ikramiye verilmesine ilişkin önerisine, Başbakan Davutoğlu’nun yanı sıra Çalışma BakanıFaruk Çelik de karşı çıktı. Ancak Çelik’in, 2001 yılında muhalefet milletvekiliyken TBMM’ye bir kanun teklifi verip, emeklilerin yanı sıra memurlara da yılda 2 defa bayram ikramiyesi verilmesini talep ettiği ortaya çıktı.

Sözcü'nün haberine göre, o dönem Fazilet Partisi milletvekili olan Faruk Çelik, 27 Şubat 2001’de dönemin FP Milletvekilleri Mehmet Elkatmış, Oya Akgönenç, Musa Uzunkaya, Eyüp Fatsa, Yahya Akman, Abdüllatif Şener ve Tevhit Karakaya ile birlikte "Memur, işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yılda iki defa, birer maaş tutarında bayram ikramiyesi verilmesi" için yasa teklifi hazırladı.

"VATANDAŞIN YÜZÜ GÜLECEK"

TBMM Plan Bütçe Komisyonuna sevkedilen ancak görüşülemeyen teklifin gerekçesinde "Ülkemizin içine düştüğü ekonomik sıkıntılar neticesinde dar ve sabit gelirli vatandaşlarımızın alım gücü sürekli düşmüştür. Emekli memur ve işçilerimiz için artık bayramlar ekonomik külfeti karşılanamadığından dolayı eski heyecan ve coşkusundan uzak yaşanmaktadır. Bu nedenle yılda iki defa bayram ikramiyesi teklifimiz kanunlaştığında, vatandaşımızın yüzü en azından bayramlarda gülecektir’’ denildi.

"90'LI YILLARA DÖNÜŞ"

Çelik, Kılıçdaroğlu’nun noter tasdikli önerisinden sonra ise geçmişte kendisinin de yaptığı talebe karşı çıktı ve Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu toplantısında Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek, "Kaynağı nereden bulacaksınız. Yılda iki maaş ikramiye vereceğim deniyor. Verelim, maliyeti 25-30 milyar TL.. Bu 90'lı yıllara dönüş demek, o günleri mi özlüyorsunuz." dedi.

Başbakan Davutoğlu da Kılıçdaroğlu’nu “Onun dediği düzenlemeler hayata geçse, 25 milyar Türk Liralık ek açık gündeme gelecek. Nereden çıkacak bu 25 milyar Türk Lirası? Birisi bize bağış vermeyecek, birisi gelip kaynak aktarmayacak. Bütün bunlar, bir sonraki neslin cebinden harcanmış olacak’’ diyerek eleştirmişti.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2015, 21:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209