AKP'li Galip Ensarioğlu'ndan gündemi sarsacak itiraf

AKP Milletvekili Galip Ensarioğlu, çözüm sürecinde PKK'nın bölgede silahlı güçlerini, neredeyse legal güçler haline dönüştürdüğünü; devletin zafiyet görüntüsü sergilediğini açıkladı.

AKP'li Galip Ensarioğlu'ndan gündemi sarsacak itiraf
 AKP Milletvekili Galip Ensarioğlu, Hürriyet'ten Ahmet Hakan'a çözüm süreci ile ilgili çarpıcı saptamalarda bulundu.
İşte, o röportajdan dikkat çeken bazı bölümler:

- Bu örgüt, silahı siyaset aracı olarak kullanan bir örgüt... Silahın yüzde kaça tekabül ettiğini bilen bir örgüt.

- Bölgedeki gücünü siyaseten kaybetmek istemiyor. Silahlı gücün siyasete katkısının farkında... Silahın ve siyasetin birbirini beslediğini biliyor.

- O yüzden ben hep acele edilmesi gerektiğini söyledim.

- 2011 seçiminde yüzde 50 oy aldık. Çok güçlü bir destekti bu.

- O zaman acele etmeliydik. Çok hızlı bir şekilde silahlı militanların Türkiye dışına çıkarılmasını sağlayabilirdik.

YETKİLİLER, PKK'NIN ALAN HAKİMİYETİ KURMASINA GÖZ YUMDU

Örgütün son iki yılda alan hâkimiyeti sağlamasında bunun (Yerel yetkililerin, "Çözüm süreci var" diye PKK'nın alan hâkimiyeti kurmasına göz yumması) payı var.

Bir-iki yıl bölgede görev yapan yerel yetkililer, kazasız belasız kendi dönemlerini tamamlamaya çalışıyorlar. "Çözüm süreci var, olaylara ben sebep olmayayım" anlayışıyla hareket ediyorlar.

DEVLETTE ZAFİYET OLMAMALIYDI

Bir ülkenin tek bir silahlı gücü olur. Tamam, çözüm sürecine uygun bir şekilde operasyon yapmazsınız ama devletin de hukuk dışına çıkmadan bütün bir ülke sınırları içinde otoritesini tesis etmesi gerekir. Burada zafiyet olmamalıydı.

PKK'NIN SİLAHLI GÜÇLERİ LEGAL GÜÇLER HALİNE DÖNÜŞTÜ

Örgüt, devletin kendisine yönelik operasyon yapmamasını istismar etti. Silahlı güçlerini, neredeyse bölgede legal güçler haline dönüştürdü. Pervasızca, şımarıkça bütün alana yayılmaya başladılar. Bu durum bizim hükümetimizin de bir zafiyeti olarak algılanabilir. Ama örgütün silahlı güçlerini ülke dışına çıkarması gerekiyordu. Çeşitli gerekçelerle buna yanaşmadılar. Bölgede kurdukları hâkimiyet hoşlarına gitti. Hatta silahlı varlıklarını daha da tahkim ettiler. Çadır kurma, bahar şenliği, ağaç dikme falan... Baktığınızda bölgenin her tarafında bunları yaptıklarını görürsünüz.

PKK, HALKA 'BÖLGEYE BİZ HAKİMİZ' MESAJI VERMEK İSTİYOR

Daha görünür olmak istiyorlar. Halka "Bölgeye biz hâkimiz" mesajı vermek istiyorlar. Çünkü bu örgüt, bölgede silahın gücünü çok iyi bilen bir örgüttür.

GÜN GELİP FATURA BÜROKRATLARA MI KESİLECEK?

Bana göre valiler ve bölgedeki yetkililer, yukarıya durumun vahametini net bir biçimde yansıtmıyorlar. Bürokratlar yukarıya duymak istenenleri söylüyorlar, duymak istenmeyenleri söylemiyorlar.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2015, 16:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209