AB Bakanı Bozkır: İdam cezasının geri getirilmesi gündemimizde yok

AB Bakanı Bozkır: İdam cezasının geri getirilmesi gündemimizde yok

AB Bakanı Bozkır: İdam cezasının geri getirilmesi gündemimizde yok
 Özgecan Aslan cinayetinin ardından kamuoyunda yeniden dillendirililmeye başlayan idam cezası için AB Bakanı Volkan Bozkır son bir açıklama daha yaptı. "İdam cezasının geri getirilmesi gündemimizde yok" diyen Bozkır Hükümetin kararını da oraya koymuş oldu.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan cinayetiyle birlikte tartışılmaya başlanan idam cezasının dünkü Bakanlar Kurulu’nda gündeme geldiğini söyledi. Bakan Bozkır, “İdam cezasının geri getirilmesi gündemde değildir.” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile AB Bakanı Volkan Bozkır, ‘Mesleki Eğitimin Kalitesinin ve Gençlerin Mesleki Becerilerinin Geliştirilmesi Projesi’ açılışına katıldı. Bakan Bozkır burada basın mensuplarının idam cezası tartışmasıyla ilgili sorusunu cevapladı. Bakan Bozkır şöyle konuştu: “Bakanlar Kurulu’nda ele alındı. AB Bakanı olarak düşüncemi açıkladım. İdam cezası 2000 yılında kaldırıldı. 2004 yılında tüm mevzuatımız ve Anayasa'dan çıkartıldı. AB sürecinin önemli bir unsuru. Hiçbir Avrupa ülkesinde idam cezası uygulanmamaktadır. Ağırlaştırılmış müebbet cezası uygulanmaktadır. Bence idam cezasından etkili bir yöntemdir. Bu da 36 yıla tekabül eder. İdam cezasının geri getirilmesi gündemde değildir.”

AB Bakanı Bozkır: Benim kızımın başına gelseydi...

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, dün Jean Monnet Kürsü Başkanları'nı kahvaltılı toplantıda ağırlamış burada da çarpıcı açıklamalar yapmıştı.
Ankara'daki toplantıda Özgecan Aslan cinayeti ile ilgili konuşan Bozkır, cinayetle gündeme gelen idam cezası hakkında değerlendirmede bulunarak "Hem bir insan olarak hem baba olarak beni de derinden yaralamıştır. Özgecan'a Allah'tan rahmet diliyorum. Acılı ailesinin de kederini yürekten paylaşıyorum. Ancak idam cezası konusunu değerlendirirken sanıyorum bugün içinde bulunduğumuz psikoloji içinde değil çok daha sağlıklı bir ortamda değerlendirmemizin doğru olacağını düşünüyorum. İdam cezası Türkiye'de 2000 yılında kaldırılırken çok uzun tartışılmış bir cezadır. 1986 yılından beri Türkiye'de idam cezası olmasına rağmen de bu gerçekleştirilmemiştir. Burada kişisel hislerle devletin reaksiyonunu ayırmak gerektiğini düşünüyorum. Şayet benim kızımın başına böyle bir olay gelseydi ben elime silahı alır bunun cezasını kendim verirdim. Bunun cezasına da katlanırdım. Ama devletlerin reaksiyonlarının bu şekilde olmaması gerekir. Devlete insan öldürmek bir anlamda yakışmaz diye düşünüyorum. Devletin görevi suçluyu yakalamaktır ve hak ettiği en ağır cezayı vermektir. Devlet herkese adalet çerçevesinde yaklaşmak durumundadır. Özgecan'ı öldürenleri lanetliyorum. Son günlerini cezaevinde acı, pişmanlık ve utanç içinde geçirmelerinin onlara verilecek en büyük ceza olduğunu düşünüyorum. Mevcut kanunlarımızdaki en ağırlaştırılmış müebbet cezasının bu tip suçlar için idam cezası yerine uygulanmasının daha doğru olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2015, 13:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209