Sağlık Bakanı: Grip vakalarında kayıp sayısı 39'a ulaştı, 30'ü domuz gribinden

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bugün itibariyle grip vakalarından hayatını kaybedenlerin sayısının 39'a ulaştığını açıkladı. Bu vakalardan 5'inin Influenza B virüsü teşhisiyle, 4 tanesinin H3N2 virüsü teşhisiyle, 30 tanesinin de H1N1 virüsü teşhisiyle vefat ettiğini belirten Bakan, detaylı açıklamanın ise çarşamba günü yapılacağını bildirdi.

Sağlık Bakanı: Grip vakalarında kayıp sayısı 39'a ulaştı, 30'ü domuz gribinden
 Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı'nda düzenlediği bir basın toplantısında son günlerde artan grip vakalarına ilişkin bir açıklama yaptı. Bakan Müezzinoğlu, salgın karşısında "Hafta sonları ilave hekim koyalım yoğunluğuyla yine karşılaşmadık. Ama son 15-20 gündür sayısal bir artış var." dedi.
PİK DÖNEMİ BİTTİ

Bakan Müezzinoğlu şunlar kaydetti: "Hastanelerde yatarak tedavi edilen hastalarımız oldu. Yaklaşık ortalama son haftadır günlük ortalama 60 civarında hastayı yatarak tedavi ediyoruz. Son iki gündür bu yatışarda da düşüş başladı. O pik dönemi bitti ve inişe geçtiği kanaatimiz var. Özellikle haftasonu itibariyle. Gerek müracaatların azalması gerekse yatan sikiş hasta sayısında yatışların azalması pik dönemini atlattığımız kanaatindeyim. Bu dönemde yatan hastalarla ilgili özellikle eczanelerde Tamil Flu bulunamıyor gibi bir sorun olmasın diye 250 bin kutu ilacı hastanelerimize gönderdik. İlaç açısından bir sıkıntı yaşanmamasını tedavi de de dinamik bir tedavi sürecini arkadaşlarımız yaptılar." ifadelerini kullandı.

ÖLENLERİN 30'U H1N1

Bakan Müezzinoğlu, ardından kaybedilen hastalar konusunda "Toplam kaybedilen vaka sayısı bugün itibariyle 39. Grip salgını dolayısıyla veya bizim 4 bin 300 civarında şüphesiyle tetkik yaptığımız labaratuvar incelemesi yaptığımız vakalardan 366 tanesinde grip virüsü teşhis edildi. H1N1 virüsü. 366 H1N1 virüsünün dışında da H3N2 virüsü, veya Influenza B virüsü teşhis ettiklerimiz var. Kaybettiğimiz vakalardan 5 tanesi. Influenza B virüsü teşhisiyle. 4 tanesi H3N2 virüsü teşhisiyle. 30 tanesi de H1N1 virüsü teşhisiyle. Ama bu vakalar yalnız grip enfeksiyonu bu gribal enfeksiyon nedenleriyle kaybedilmiş vakalar değil. Bu vakaların bir kısmında kronik akciğer hastalığı olan bir kısmında böbrek bir kısmında karaciğer yetmezliği ve bunların üzerine ilave bir gribal enfeksiyon nedeniyle kaybettiğimiz vakalar bugün itibariyle 39 sayısı." bilgisini verdi.

Sağlık Bakanı, bu konuda detaylı açıklamayı da çarşamba günü yapmayı planladıklarını söyledi.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2017, 08:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209