Domuz Gribi Salgını: 16 KİŞİ ÖLDÜ

Domuz Gribi öldürücü bir hastalık haline geldi. 2014-2015 yılları içinde 170 kişi domuz gribi oldu, 16 kişi öldü.

Domuz Gribi Salgını: 16 KİŞİ ÖLDÜ
 Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, H1N1 virüsünden 170 vakadan 11'inin hayatını kaybettiğini açıkladı.
Gümüş," Toplam 2015 yılı itibariyle 2 bin 117 numune Türkiye'den gelmiştir. Bunlar içerisinde 170 vakamız H1N1 dediğimiz domuz gribidir. Bu vakalarımız arasında kaybettiğimiz oran da bugün itibariyle toplam 11 vakadır." dedi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş yaşanan grip vakalarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. İllerdeki hemen hemen bütün vakaların halk sağlığı birimlerince değerlendirildiğini anlatan Gümüş, "İllerden gelen sonuçlar hızlıca değerlendiriliyor.

2014 yılının ilk vakası 44.'üncü haftada bize ulaşmıştır. 2015'in ikinci haftasından itibaren de vakalarda bir artış görüyoruz. Numune olarak bize gelen bir artış var. Bu mevsimsel olarak diğer yıllara benzer bir artış görüyoruz. Toplam 2015 yılı itibariyle 2117 numune Türkiye'den gelmiştir. Bunlar içerisinde 170 vakamız H1N1 Dediğimiz Domuz gribidir. Bu vakalarımız arasında kaybettiğimiz oran da bugün itibariyle toplam 11 vakadır. Yani 11 domuz gribi vakamız kaybedilmiştir. 170 tane tanı alan vaka içerisinde." diye konuştu.

"BUGÜN İTİBARİYLE MERSİN'DE 2 VAKAMIZ VAR"

Toplam şuana kadar 2014-15 sezonu için 16 vakanın hayatını kaybettiğini belirten Gümüş," Bu vakalarımızın genel dağılımı içerisinde Antalya, Kocaeli, Çanakkale, Sivas ve Mersin bölgemiz içerisinde bulunuyor. Samsun'da da 3 vakamızı kaybettik. Bu illerimizle ilgili halk sağlığı başkanlığımız yerinde değerlendirme yapıyor. Bugün itibariyle Mersin'de 2 vakamız var. Şuan da tedavi gören hastalarımız da var. Mersin'de bugünden itibaren bir ekibimiz orada, orayı değerlendirip bize bildirecek durumu.

Geçmiş yıllara baktığımızda büyük bir artış var mı, bir salgın var mı bilim kurumumuz 5 Mart 2015 yılında yaptığı toplantıda herhangi bir salgın olmağı konusunda mutabık kalmıştır. 2019 yılı hep gündeme getiriliyor. Eskiye dönüş mü var? Deniliyor. 2009 yılında toplam 1 milyon 502 bin 654 grip vakası hastanemize başvurmuştur. Bunların 20 bin 800'ü yatarak tedavi görmüştür. 2 bin 838 hasta yoğun bakımlarda yatmıştır. Toplam 556 vakamızı kaybettik. Çok ciddi bir salgın. Bununla ilgili yoğun tedbirler de alınmıştı. " şeklinde konuştu.

"ARTIK GRİP ÖLDÜRÜCÜ BİR HASTALIK HALİNE GELİYOR"

Nisan sonuna kadar özellikle hastalığın görüldüğü illerdeki çalışmaların ilgili yerlerle paylaşıldığını söyleyen Gümüş, "Bugün itibariyle kamu hastanelerime başvuran hastalarımızı takip ediyoruz. Özellikle risk durumundaki hastalarımızın takibi açısından. Beslenme ve hijyen çok önemli. Bir de gribe vakaya yakalanan vatandaşlarımız ihmal ediyorlar hekime başvurmalarını, mutlaka hekime başvurmaları gerekiyor. Solunum yetmezliğine kadar giden bir süreci içeriyor. Bütün hedef öncelikle hastalığa yakalanmamak, hastalığın ilerlemesine engel olmak. Şuan itibariyle yoğun aşılama periyoduna girmemiz söz konusu değil. Bir ay içerisinde zaten grip sezonu kapanıyor. Ayrıca ilaç gerektiğinde bütün kamu hastanelerimizde ilaç organizasyonu yapılmıştır. Bunlar Kamu Hastanelerinde ücretsiz verilecektir. Herhangi bir eski yıllara göre bir artış söz konusu değil. Artık grip öldürücü bir hastalık haline geliyor. Çok hızlı bir şekilde hastalarda ilerleyebiliyor. 'Sadece soğuk algınlığıdır' deyip geçmemek gerekiyor. Sıvı desteği vitamin desteğini mutlaka yapmak gerekiyor." ifadelerini kullandı.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2015, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209