Volkswagen Urumçi'ye fabrika kuracak

Dünyanın önde gelen Alman otomobil şirketlerinden Volkswagen (VW), Uygur Türklerinin yaşadığı Çin Halk Cumhuriyeti'nin Xinjiang bölgesindeki Urumçi kentinde fabrika kuracak.

Volkswagen Urumçi'ye fabrika kuracak

Fabrikanın kurulmasıyla ilgili anlaşmanın, Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun Almanya'ya yapacağı bir ziyaret çerçevesinde pazartesi günü imzalanacağı bildirildi.

Başbakan Wen, pazar günü de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile birlikte, Çin Halk Cumhuriyeti'nin bu yıl konuk ülke olduğu Hannover Sanayi Fuarının açılışını yapacak.

Volkswagen şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Martin Winterkorn, ilk kez bir yabancı şirketin Xinjiang bölgesinde kuracağı bu fabrikada en ileri teknolojide otomobillerin üretileceğini belirterek, bunun bölgedeki tüm komşu ülkelere de olumlu etkisi olacağına işaret etti.

Bölgenin bir kriz bölgesi olduğuna dikkat çeken Alman Haber Ajansı (DPA), sözkonusu fabrikada 20 bin ila 50 bin otomobil üretileceğini, bunun VW'nin Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki diğer fabrikalardaki üretimden çok daha az olduğunu belirtti.

Bu ülkedeki diğer VW fabrikalarının her yıl 300 binden fazla otomobil ürettiği ifade edilen haberde, 2013 yılında üretime başlaması planlanan fabrikadaki üretim hacminin yaklaşık 240 milyon avro olduğu kaydedildi.

DPA'nın haberinde, Uygur Türklerinin, Çinlileri, kendilerini siyasi ve kültürel açıdan baskı altında tutmakla eleştirdiği belirtildi.

Haber Kaynağı : Haber7.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209