Iraklı Sünni lideri yaşamını yitirdi

Maliki hükümetinin önde gelen gelen muhaliflerinden, Haris Dari, İstanbul'da hayatını kaybetti.

Iraklı Sünni lideri yaşamını yitirdi
 Irak Müslüman Alimler Birliği yaptığı yazılı açıklamada, "Şeyh Haris Dari'nin vefatı nedeniyle yasta olduklarını" ifade etti.

Irak Müslüman Alimler Birliği Heyeti Sözcüsü Prof. Dr. Yahya Tai, 74 yaşındaki Dari'nin İstanbul'daki özel bir hastanede tedavi altındayken vefat ettiğini belirtti.
Irak'ın önde gelen Sünni âlimlerinden Dari, 1941'de Bağdat'ın Ebu Garib bölgesinde doğmuştu. ABD'nin 2003'te Irak'a müdahalesinin ardından Ürdün'ün başkenti Amman'da yaşamaya başlayan Dari, ABD'nin Irak'a müdahalesi ve Irak'taki Maliki yönetiminin önde gelen muhaliflerindendi.

Maliki'ye karşı ayaklanma çağrısı

Dari Nisan 2012’de Irak halkına, dönemin Irak Cumhurbaşkanı Nuri Maliki’nin yönetimine karşı barışçıl ayaklanma çağrısı yapmıştı. O çağrıda Maliki için 'Despot ve Küstah' ifadesini kullanan Dari, onu 'İran’da olduğu gibi tek partili, tek figürlü, tek mezhepli bir ülke' istemekle suçlamıştı.

Genel Sekreterliğini yaptığı süre boyunca Dari’nin kurduğu Irak Müslüman Âlimler Birliği Heyeti, Irak’ın en önemli muhalif gruplarından biri oldu.

Heyet, bazı Sünni liderlerin dillendirdiği özerklik projesine karşı çıkmış ve 'bölücü' proje olarak nitelemişti.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2015, 15:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209