Canlı yayında Dersim kavgası!

Habertürk ekranlarında Koray Çalışkan ile Orhan Miroğlu arasında geçen hafta başlayan polemik bu hafta da devam etti. Canlı yayında ağır suçlamalar havada uçuştu.

Canlı yayında Dersim kavgası!

 Habertürk ekranlarında Balçiçek İlter'in modere ettiği Karşıt Görüş yine bir canlı yayın düellosuna sahne oldu. Koray Çalışkan ile Star yazarı Orhan Miroğlu arasında geçtiğimiz hafta gibi yine ateşli bir polemik yaşanırken ağır suçlamalar havada uçuştu.

DERSİM KAVGASI EKRANLARA DAMGA VURDU!
Cumhuriyet tarihinin hararetli tartışmalarından olan 1938 Dersim olaylarının "katliam" mı yoksa "isyan" mı olduğu yönündeki tartışmaya Çalışkan ile Miroğlu polemiği damga vurdu. CHP'nin devletçi bir tutum aldığını ve katliam karşısında alması gereken tutumu almadığını savunan Orhan Miroğlu, AK Parti'nin bu konuda aldığı pozisyonu vurguladı. Miroğlu'na itiraz eden Koray Çalışkan ise CHP'nin Dersim karşısında devletçi bir tavır almadığını ve Onur Öymen gibi devletçi tutum alanların partiden dışlanarak yapayalnız kaldığını söyledi. Uludere'deki Roboski katliamını hatırlatan Çalışkan, Miroğlu'na "sen bir Kürt olarak hükümetin Roboski için özür dilemesini istedin mi?" diye sorunda stüdyoda ipler koptu.

"DERSİM KATLİAMINI SAĞIN LİDERİ CELAL BAYAR YAPTI"
Dersim katliamının merkez sağın kurucu lideri Celal Bayar'ın Başbakanlığı'nda yaşandığını hatırlatan Koray Çalışkan, 6-7 Eylül olayları ve Roboski'nin sağ iktidarların zamanında yaşandığını vurguladı:

Dersim CHP'nin suçu mudur? Asıl soru budur. Dersim katliamı Türkiye sağının kurucusu Celal Bayar'ın Başbakanlığı'nda yaşanmıştır. Atatürk iki defa komaya giriyor. Daha Ağustos'ta AK Parti'li Emrullah İşler mezarına gidip "Celal Bayar'ın mücadelesini AK Parti sürdürüyor" açıklaması yaptı. Türkiye merkez sağının ayıbıdır öncelikle. 6-7 Eylül olayları kimin zamanında olmuştur. Menderes'in kurduğu gazete insanları gayrı müslilere karşı kışkırtmıştır. 34 Kürt köylüsünü öldüren Roboski katliamı CHP'nin iktidarında mı yaşandı. Özür diledi mi AK Parti Roboski için? 301 maden işçisi için kim özür diledi devlet adına?

"TAM BİR PROVOKATÖRSÜN!"

"Dersim'in günahlarını alıp aklayıp paklama" diyen Miroğlu Çalışkan'ın tutumunun tartışmayı sabote ettiğini savurken "tam bir provokatörsün, tipik bir provokasyon bu" dedi.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2014, 15:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209