Baransu ve tutuklu gazeteciler için bu akşam canlı yayın yapılacak

Baransu ve tutuklu gazeteciler için bu akşam canlı yayın yapılacak

Baransu ve tutuklu gazeteciler için bu akşam canlı yayın yapılacak

 Tutuklu gazeteciler ile Mehmet Baransu'nun serbest bırakılması için 'Kalemime Dokunma' platformu tarafından internet üzerinden gerçekleştirilecek 24 saatlik canlı yayın bu akşam yapılacak. Dünyada ilk kez gerçekleştirilen protestoya 50'den fazla gazeteci ve aydın katılıyor.

Gazetecilere yapılan baskıya dikkat çekmek ve Mehmet Baransu'yu özgürlüğüne kavuşturmak için 'Kalemime Dokunma Platformu' tarafından gazeteci ve aydınların katılımıyla yapılacak protesto yayını bu akşam saat 22.00'da başlayacak.

Dünyada ilk kez gerçekleştirilen ve 24 saat sürecek canlı yayına 50'den fazla gazeteci ve aydın katılacak. Yayın Youtube üzerinden 24 saat kesintisiz olarak devam edecek. Canlı yayın Haberdar.com ve bir çok siteden de canlı yayınlanacak.

İŞTE PROGRAMA KATILACAK GAZETECİ, YAZAR VE AYDINLAR

Nazlı ILICAK, Ekrem DUMANLI, İhsan YILMAZ, Fatih PORTAKAL, Atilla TAŞ, Koray ÇALIŞKAN,Şanar YURDATAPAN, Tuncay OPÇİN, Emre USLU, Ahmet MEMİŞ, Adem Yavuz ARSLAN, Ünal TANIK, M.Nedim HAZAR, Bülent KENEŞ, Baskın ORAN, Rasih YILMAZ, Mustafa AKYOL,Cafer Tayyar KALA, Erkan AKKUŞ, Nuh GÖNÜLTAŞ, Emre ERCİŞ, Önder AYTAÇ, Tuğrul ÖZŞENGÜL, Arzu YILDIZ, Sevgi AKARÇEŞME, Oğuz KARAMUK, Aydoğan VATANDAŞ, Erkam Tufan AYTAV, Yavuz OĞHAN, Mahir ZEYNELOV, İlhan TANIR, Nesibe BARANSU, Cefer SOLGUN, Hasan CÜCÜK, Bekir SALİM, Hasan SUTAY, Nurullah ÖZTÜRK, Mahmut ÇEBİ, Şemseddin EFE, Hüseyin ÖZKAYA,Said SEFA, Sıtkı ÖZCAN, Fuat BARAN, Yonca KAYAŞAHİN, Mustafa Edip YILMAZ, Sezin ÖNEY, Erdal DOĞAN, Ercan KANAR, Muzaffer ERDOĞDU, Ercan İPEKÇİ, Füsun ERDOĞAN, Ertan ALTAN, Necati ABAY, Murat SABUNCU, Ufuk KÖROĞLU, Mehmet AYSAN, Abdülhamit BİLİCİ.

TUTUKLU GAZETECİLER VE BARANSUYA ÖZGÜRLÜK

Programı organize eden 'Kalemime Dokunma Platformu'nun kanuyla ilgili bilgileri yayınladığı  https://kalemimedokunma.wordpress.com/  sitesinden yapılan açıklamada, Türkiye'deki gazetecilerin en zor günlerini yaşadığına dikkat çekilerek, "AKP iktidarı döneminde yoğunlaşan baskılar Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olmasıyla zirve yaptı. Haber yapmak, dizi yayınlamak ve Erdoğan'ı eleştirmek gazeteciler için suç haline geldi. Hatta sosyal medyada Erdoğan'la ilgili espiri yapmak bile suç sayılıyor. Erdoğan'ın adının bile anılmadığı twitter paylaşımları “cumhurbaşkanı'na hakaret” sayılıp cezalandırılıyor. Gazetecilerin kimisi cezaevine atıldı, kimisi tazminata mahkum oldu. Geri kalanı da sindirilerek susturulmak istendi. İktidarın hoşuna gitmeyen haberler yapan, muhalif diğer gazeteciler gibi Mehmet Baransu da aylardır tutuklu. Diğerlerinden farklı olarak, Mehmet Baransu'ya özellikle kötü muamele yapılıyor; psikolojik işkenceye tabi tutuluyor. Tutuklandığı günden itibaren aylarca tek başına bir hücrede tutuldu, tecrite maruz bırakıldı. Meslektaşlarının ziyaret etmesine izin verilmiyor. Eşinin ziyaret etmesi dahi, çeşitli bahanelerle engelleniyor. Eşiyle görüştürüldüğünde de görüşme yarıda kesilip en doğal insani hakkı elinden alınıyor." denildi.

Platformdan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Mehmet Baransu'nun tutuklanma gerekçesi kimseyi ikna etmedi. Bu yüzden tutukluluğunu devam ettirmek ve uzatmak için yeni bahaneler üretiliyor. Sırf bu nedenden ötürü, geçmişte yaptığı haberlere dava açmayan kurumlar ve kişiler şimdi sırasıyla, savcılıklara suç duyursunda bulunuyorlar. Bu kervana en son MİT katıldı. Uludere bombalarının istihbaratını MİT'in vediğini ortaya çıkardığı için MİT'in yaptığı suç duyurusuyla yıllar sonra Baransu'ya dava açıldı.  

Mehmet Baransu'ya atfedilen suçlar ve tutuklama gerekçesi bütün gazetecileri tehlike altına atıyor. Mehmet Baransu üzerinden bütün gazetecilere gözdağı veriliyor. Yani gazeteciliğin bizzat kendisi yargılanmak, gazeteciler korkutulmak ve sindirilmek isteniyor.

Mehmet Baransu özelinden hareketle, gazeteciliğin yargılanmasına, gazetecilerin gazetecilikten dolayı tutuklanmasına, sindirilmesine, susturulmasına karşı çıkan bütün gazetecileri internetten canlı yayın eylemine davet ettik.

Yaptığı haberler çok tartışılsa da, Mehmet Baransu'nun haberlerini onaylamasa da, bu eyleme katılanlar, Baransu ve haberlerinden dolayı yargılanan diğer gazetecilerin tutuklu yargılanmasına itiraz ediyor.

Gazetecilere karşı uygulanan baskı ve sindirme girişimlerine dikkat çekmek amacıyla, 24 saat canlı yayın eylemindeyiz. Eylemimiz YouTube üzerinden 10 Temmuz Cuma günü saat 22'de başlayacak ve Cumartesi günü 22'de sona erecek. Canlı yayında eyleme destek veren gazeteciler ve aydınlar moderatörler tarafından ağırlanacak, Türkiye'de basına yapılan baskılara ve gazetecilerin uğradığı hak ihlallerine dikkat çekecekler.

Kalemime Dokunma Platformu'nun eylemine katılarak, destek vereceğini belirten, listede isimleri yeralan aydın, gazeteci ve yazarlara çok teşekkür ederiz."

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2015, 20:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209