AVEA’dan çirkin tavır

AVEA'nın basına akreditasyonuna tepki dinmiyor

AVEA’dan çirkin tavır
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katıldığı programı takip etmek için salondaki yerini alan Cihan Haber Ajansı ekibi, ‘akreditasyonu olmadığı’ iddiasıyla yaka paça dışarı çıkartıldı. Cihan muhabiri Hüseyin Aydın, yapılanları ‘utanç verici’ olarak nitelendirirken, konuyla ilgili açıklama yapan Basın Konseyi, gazetecilerin görevleri başında alıkonulmasının kınandığı ifade edildi.

Cihan ekibi, Avea Günışığı Projesi’nin tanıtıldığı ve Emine Erdoğan’ın da katılacağı programı takip etmek için programın yapıldığı otele geldi. Otel ve Avea görevlileri, akreditasyon olmadığı iddiasıyla Cihan ekibini içeri almadı. Bu sırada Cumhurbaşkanlığı’ndan bir yetkili, “Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem’den bilgi geldi, geçiş yapabilirsiniz.” diyerek Cihan ekibini içeri aldı. Basın mensupları, salondaki yerlerini aldı. Bu sırada Avea ve organizasyon firması yetkilileri tekrar Cihan ekibinin dışarı çıkmasını istedi. Cihan muhabiri Hüseyin Aydın ve kameraman Mehmet Büyük, haksız yere dışarı çıkartılmalarına tepki gösterdi. Cihan ekibinin etrafını saran görevliler, ısrarla davetiye olmadığını öne sürdü. Bu arada, bir gazeteci, kendilerinin de davetiyesinin olmadığını ancak programı takip edebildiklerini söyleyerek meslektaşlarına destek verdi.

Tartışmaların büyümesi üzerine Hüseyin Aydın, sarı basın kartını çıkartarak, “Bu kartı bana Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü verdi. İsmim ve kimliğim belli. Bu ayrımcılık utanç verici.” şeklinde konuştu. Davetlilerin ve basın mensuplarının bakışları arasında Hüseyin Aydın ve Mehmet Büyük, otel görevlilerinin de gelmesiyle yaka paça dışarı çıkartıldı. Basın kartını yere atan Aydın, gözyaşlarına boğuldu.

Gazetecilere yönelik ayrımcılığa Basın Konseyi’nden sert tepki geldi. Olayın basın özgürlüğüne darbe olduğu vurgulanan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katıldığı Avea Günışığı programını takip etmek isteyen CİHAN Haber Ajansımuhabiri Hüseyin Aydın’ın güç kullanılarak dışarı çıkarılması kabul edilemez. Bir lider eşinin katıldığı programlar, elbette kamuya açıktır ve şeffaf toplantılardır. Özel olmayan bu ve bunun gibi toplantılarda, gazetecilerin programları izlemelerinin yasaklanması; basın özgürlüğü adına, halkın haber alma hakkını engellemektedir. Gazetecilerin, görevleri başında alıkonulmasını kınıyoruz. Basında ayrımcılığa karşı olduğumuzu tekrarlıyoruz.” denildi.

AVEA'nın basına akreditasyonuna tepki dinmiyor

Cihan Haber Ajansı (CİHAN) muhabiri Hüseyin Aydın ve kameraman Mehmet Küçük'ün Emine Erdoğan'ın da katıldığı AVEA'nın düzenlediği programdan yaka paça atılmasına sosyal medyada tepki yağdı. #AveayıKINIYORUM hashtagiyle tepkilerini ortaya koyan kullanıcılar uzun süre Trend Topic (TT) listesinde kaldı.

Cihan muhabiri Hüseyin Aydın ve kameraman Mehmet Büyük, Emine Erdoğan'ın da katıldığı 'AVEA Günışığı' programını takip etmek için programın yapıldığı otele gitmesi, ardından da salondan görevlilerce yaka paça dışarı atılması büyük yankı uyandırdı. Mikro blog sitesi twitter'da #AveayıKINIYORUM başlığı altında tepkilerini dile getiren vatandaşlar AVEA'lı yetkililerin etik dışı davranışını kınayan paylaşımlarda bulundu. Basın mensuplarına yapılan ayrımcılığın ve yaka paça dışarı çıkarılmalarının basın özgürlüğünü zedelediği noktasında birleşen kullanıcılar AVEA'ya tepki gösterdi.

İşte sosyal medyadan gelen o tepkiler;


SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2015, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209