R2CITIES PROJESİ İLE KARTAL HUZUREVİ BİNASI MODEL OLACAK

R2CITIES- Yerleşim Alanlarının Yenilenmesi: Sıfıra Yakın Enerji Tüketen Şehirlere Doğru Projesi 3. Periyodik Toplantısı, Kartal Belediyesi ev sahipliğinde 21-23 Ocak 2015 tarihlerinde gerçekleştirildi.

R2CITIES PROJESİ İLE KARTAL HUZUREVİ BİNASI MODEL OLACAK
 Avrupa Birliği projesi kapsamında enerji verimliliğinin sağlanmasına yönelik yürütülen projenin Türkiye ayağındaki toplantı, Kartal Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan açılış ile başladı. Yurtiçi ve yurtdışı ortakların katılımı ile 3 gün süresince devam eden toplantının açılış konuşmasını Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz yaptı. Türkiye’den Kartal, İtalya’dan Cenova ve İspanya’dan Valladolid bölgelerinin yer aldığı projenin toplantısı için Kartal’a gelen heyet, enerji verimli yapılara dönüştürülecek olan Kartal Huzurevi ve diğer iki binayı inceledi. 

 

Enerji verimliliğine sahip kentlerin oluşmasını sağlama amacını güden projenin hayata geçirilmesi ile Kartal, Türkiye’nin sıfıra yakın enerji tüketen şehirlerinden birisi olacak. Avrupa Birliği 7.Çerçeve Programı kapsamında desteklenen proje 3 ülkede 3 pilot şehri kapsıyor.  İtalya’dan Cenova, İspanya’dan Valladolid ve Türkiye’den Kartal kentlerinin pilot bölge olarak seçildiği proje kapsamında, ilk aşamada Kartal Yakacık Huzurevi’nin enerji verimli bir yapı olarak yeniden tasarlanması planlanıyor.

 

 

Huzurevi Proje Kapsamına Alındı

 

Konuşmasında projeye ilişkin bilgiler veren Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “ Bizler 1923’te Batıya giden trenin yönü batıya dönük insanlarıydık. Sonra bir baktık doğuya giden trende batıya yönelmişiz. Biz yıllarca doğru yöne gittiğimizi sanırken aslında hep yanlış yöne yönelmişiz ve bu yüzden gelişmekte oldukça geç kaldık. Biz gelişimimizi, katıldığımız bu projelerle tamamlamak istiyoruz. Kartal, içerisinden 4 tane ilçe çıkardığı halde halen geri kalmış bir ilçe durumunda. 39.5 km2 alanda yaklaşık 453 bin vatandaşımız yaşıyor. 10 yıl içinde bunun iki katı vatandaşımız yaşayacak burada. Biz şu an bu durumu göz önüne alarak gelişim göstermeliyiz ki vatandaşlarımız için Kartal, yaşanacak bir yer olsun. Benim olduğum dönem boyunca çocuk bakımevlerinin sayısı 1’den 11’e yükseltildi. Biz gelişmeye çabalıyoruz ve bu proje, gelişimimizi en üst düzeye çıkartacak. Aslında burada en önemli husus ülkeler arası teknoloji ve bilgi aktarımı olmasıdır. Bu aktarımlar bizlere, ilerleyen yıllardaki projelerde fazlasıyla yardımcı olarak gelişimimizi kat ve kat arttıracak. Personelimizin de bu konuda ufku genişlemiş oluyor, işbirliği ortamını geliştirmiş oluyor ve bu tür projelerde nasıl yol alacağımızı algılamış oluyoruz. İkinci olarak bir binamızı ısı kaybından önlemiş oluyoruz. Üçüncüsü ve belki de en önemlisi, 3 ülke arasında çalışma grupları oluşu. Bizim çalışma arkadaşlarımızla o ülkelere gidip sadece enerjiyle değil kent bilinciyle ilgili de görüş alışverişinde bulunuluyor. Onun için bu çalışma bizim için önemli” dedi.

Huzurevi Sıfıra Yakın Enerji Tüketen Bir Yapıya Dönüşecek

 

Projenin Kartal ile ilgili bölümüyle ilgili bilgi veren Başkan Altınok Öz, “Bu proje Valladolid, Cenova ve Kartal’ın. Proje, Avrupa Birliği’nin ısı yalıtımı, enerji verimliliği üzerine yapmış olduğu bir proje. Bu projenin içerisinde Kartal Belediyesi olarak 20 bin metrekarenin izolasyonunu başlattık. Proje kapsamında evler veya binalar olabilirdi ama bu arkadaşlara kamu binasının izolasyonunu yani huzurevinin izolasyonunu kabul ettirdik. AB desteği ile o binanın izolasyonu, ısı kaybının önlenmesi, enerji verimliliği ve değişik enerji çeşitliliğinin kullanılması açısından bir çalışma yapılıyor” dedi.

 

Huzurevi ve 2 Binayı İncelediler

 

İtalya, İspanya, Almanya ve Belçika’dan gelen proje ortaklarının da katılımıyla gerçekleştirilen toplantının öğleden sonraki bölümünde ise katılımcılar, Kartal Yakacık’ta bulunan Huzurevi binasında inceleme yaptılar. Binanın muhteşem manzarasına hayran kalan katılımcılara, binadaki mevcut durumu ve yapılacak enerji verimliliği çalışmaları konusunda bilgi verildi. Heyet daha sonra, projede yer alan ve konut olarak kullanılan 2 binada daha inceleme yaptı. Kartal Belediyesi Meclis Başkanı Ali Ekber Şahin ve  Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan tarafından Yakacık Ayazma’da öğle yemeğinde ağırlanan heyet, daha sonra yeniden Belediye binasına dönerek toplantılara devam etti.

 

               EeB.ENERGY.2012.8.8.3

R2CITIES-Grant Agreement No.314473

 “Bu yayın, Avrupa Birliği’nin mali desteği ile hazırlanmıştır. Bu yayının içeriği, hiçbir koşulda Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk R2CITIES Konsorsiyumu’na aittir.”

“Bu proje AB’nin araştırma, teknoloji geliştirme ve sahada uygulama amaçlı 7.Çerçeve Programı’nda 314473 sayılı hibe sözleşmesi ile mali destek almaktadır.”

Reference to R2CITIES project

R2CITES Projesi CARTIF Vakfı (Boecillo-Valladolid) koordinasyonunda 16 ortağın işbirliği ile yürütülmektedir:  Sociedad Municipal de Suelo y Vivienda de Valladolid SL, Acciona Infraestructuras SA, and Onyx Solar Energy SL, Steinbeis-Europa-Zentrum of the Steinbeis Innovation gGmbH, D’Appolonia SPA, Cenova Belediyesi, Cenova Üniversitesi, ABB SPA, Officinae Verdi SPA, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ekodenge, Kartal Belediyesi,  Mir Ar-Ge, SOLITEM, youris.com GEIE

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2015, 03:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209