Kadir Topbaş mahkemeden kaçıyor mu?

CHP’li meclis üyelerinin şikâyeti üzerine, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş hakkında metrobüs alımlarında görevi kötüye kullandığı iddiasıyla açılan davanın duruşmaları devam ediyor

Kadir Topbaş mahkemeden kaçıyor mu?
HABERİN GALERİSİ
Topbaş yargılanıyor

Topbaş yargılanıyor

CHP’li meclis üyelerinin şikâyeti üzerine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş hakkında metrobüs alımlarında görevi kötüye kullandığı iddiasıyla açılan davanın duruşmaları devam ediyor.
İstanbul Büyükşehir Başkanı (İBB) Kadir Topbaş görevi kötüye kullanma ve kamuyu zarara uğratma suçlarında yargılandığı davada 2 defa hâkim karşısına çıkmadı, 04 Şubat 2014 Salı günü gerçekleşen 3.nücü duruşmada da hâkim karşısına çıkmayınca mahkemeden uyarı geldi. Mahkeme, Kadir Topbaş'ı, bir sonraki oturuma da gelmemesi durumunda zorla getirileceği konusunda uyardı. Davanın ardından adliyenin karşısında bulunan alanda toplanan CHP'liler üzerinde Kadir Topbaş'ın da fotoğrafının bulunduğu "Bu metrobüs cezaevine gider" yazılı bir pankart açtı. Mahkeme çıkışı açıklama yapan İBB CHP Üyesi Dr. Hakkı Sağlam “Bunun burasında 55 gün sonra İstanbul halkı Sayın Topbaş'ı 30 Mart'ta sandığa gömerek dersini verecek ve hesabını soracaktır” dedi.
Mahkeme’de sanık sıfatı olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş devleti zarara uğrattığı için zorla mahkemeye götürülecek!
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grubu’nun yıllar süren hukuk mücadelesi sonuç verdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin CHP’li Üyesi Dr. Hakkı Sağlam’ın, metrobüs alımında belediyeyi zarara uğrattığı gerekçesiyle hakkında suç duyurusunda bulunduğu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın hâkim karşısına çıkması bekleniyordu ama Topbaş hâkim karşısına 3. defa da çıkmadı. Topbaş, metrobüs hattında çalıştırılmak üzere, 65 milyon 297 bin 500 Euro bedelle alınan Phileas marka 50 adet otobüs için yargıda hesap verecekti, Topbaş hesap vermedi. CHP, Büyükşehir meclis üyesi Dr. Hakkı Sağlam ve Bülent Soylan’nın açtığı dava süreci 5 yıla yakın bir zorlu yolculuktan sonra Çağlayan’da devam ediyor. Her Türlü açılışa, davete katılan Kadir Topbaş, iş yoğunluğu gerekçesiyle adaletin karşısına gelmiyor. CHP Sancaktepe ve İBB Meclis Üyesi Dr. Hakkı Sağlam, “AKP’nin tüm engellemelerine rağmen açılan gecikmiş bir davadır. Sonuna kadar İstanbul’lular adına davanın takipçisi olacağız”dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da aralarında bulunduğu 20 tutuksuz sanığın, metrobüs alımlarında 'görevi kötüye kullandıkları' iddiasıyla açılan davanın 4. duruşması görüldü. Duruşmayı CHP Sancaktepe ve İBB Meclis Üyesi Dr. Hakkı Sağlam, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Şükrü Metin, CHP Başakşehir ve İBB Meclis Üyesi Serdar Bayraktar ve CHP’liler de izledi. Daha önce gerçekleşen 2 duruşmaya da katılmayan Topbaş, 3. duruşmaya da katılmayınca Mahkeme Hakimi sanık Topbaş adına son kez duruşma gününü bildirir davetiye çıkarılmasına, davetiye tebliğine rağmen gelmediği takdirde zorla getirileceği hususunun davetiyeye yazılmasına hükmetti. Müşteki CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi Hakkı Sağlam'ın davaya katılma istemi yönündeki talebinin gelecek oturumda karar verilmesine kararlaştıran mahkeme duruşmayı 03 Haziran 2014 gününe erteledi.
İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve diğer sanıklar katılmadı. Mahkeme Hâkimi Mustafa Erdoğan, Topbaş'ın avukatı Fahri Biçer'e "Müvekkiliniz neden duruşmalara gelmiyor? Biz kötü insanlar mıyız? Mahkeme kötü bir yer mi? Kılık kıyafetimiz de yerinde. Niye gelmiyor ki mahkemeye?" diye sordu. Bu sözler üzerine Avukat Fahri Biçer, "Müvekkilim İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'dır. Yoğun bir gündeme içerisindedir. Eğer mahkeme tarafından verilecek ara bir tarihte müvekkilimizi getirip dinlettirebiliriz. Ya da mayıs ayında davetiye ile çağrılırsa müvekkilimizi getiririz" dedi.
Duruşmaya şikâyetçi sıfatıyla katılan Dr. Hakkı Sağlam ifadesinde CHP İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'nde meclis üyesi olduğunu belirterek, "Soruşturma aşamasında şikâyetçi olmuştum. Geçen oturumları izleyici sıfatıyla takip ettim. Bugün duruşmaya katılan olarak katılmak istiyorum. Vergi veren bir kişi olarak suçtan zarar gördüğüm açıktır. Bu konuda yargısal içtihatlar mevcuttur. Şikâyetçi olarak katılmak istiyorum" dedi. Topbaş'ın avukatı Fahri Biçer, "Suçtan zarar görme durumları yoktur. Katılma talebinin reddedilmesini talep ediyoruz" dedi. Diğer bir kısım sanıkların avukatı Kezban Metin de "Suçtan zarar görme durumları yoktur. Reddedilmesini talep ediyoruz" diye konuştu. Savcı Zeynel Sarıbuğa da katılma talebinin reddedilmesini istedi. Tekrar söz alan Topbaş'ın avukatı Biçer, "Müvekkilim belediye başkanı olması sebebiyle yoğun bir insan. Çok yoğun bir gündem içerisindedir. Takdir edilecek bir ara günde dinlenilmesini talep ediyoruz" şeklinde konuştu.

Davanın ardından adliyenin karşısında bulunan alanda toplanan CHP'li bir grup, üzerinde Kadir Topbaş'ın da fotoğrafının bulunduğu "Bu metrobüs cezaevine gider" yazılı bir pankart açtı.

"MUHALEFETİMİZE RAĞMEN SATIN ALINAN 50 OTOBÜS GARAJLARDA ATIL BEKLİYOR. HİZMET VERMİYOR"
Üzerinde Kadir Topbaş fotoğrafı da bulunan 'Bu metrobüs cezaevine gider' yazılı pankartın önünde basın açıklaması yapan müşteki yani şikayetçi konumda olan CHP Sancaktepe ve İBB Meclis Üyesi Dr. Hakkı Sağlam, "5 yıllık bir çalışma sonucu Sayın Topbaş'ı yargının karşısına çıkarmayı başardık. Fakat Sayın Topbaş ısrarla bugün 3. duruşmaya da gelmedi. Sayın Kadir Topbaş bütün ısrarlı ve haklı muhalefetimize rağmen satın almış olduğu 50 tane otobüs şu anda İstanbullular'a hizmet vermiyor. Garajlarda atıl bir şekilde bekliyor. Sayın Topbaş yargıdan kaçabilir, bu mahkemelere gelmeyebilir. Ama bunun burasında 55 gün sonra İstanbul halkı Sayın Topbaş'ı 30 Mart'ta sandığa gömerek dersini verecek ve hesabını soracaktır. Sayın Topbaş'a çağrıda bulunuyoruz. İstanbul halkından, yargıdan uzun süredir kaçıyorsun. Ama İstanbul halkına bir özür borcun var. Bu borcu da satın aldığın ayıplı mal olan 50 tane otobüsü Hollandalılara iade ederek, onların büyükelçiliğinin önüne bırakarak yerine getirebilirsin" diye konuştu.


TOPBAŞ DAHİL SANIKLARIN 3'ER YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanana iddianamede Topbaş'ın "görevi kötüye kullanmak" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi isteniyor. İddianamede, gerekçe olarak ise, "İBB İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğünün metrobüs projesiyle ilgili yaptığı alım hakkında iki otobüs firması seçeneğinden Capa City firmasının finansal şartlarının daha iyi olmasına rağmen Phileas otobüslerini tercih edilmesi suretiyle belediyeyi zarara uğratıldığı, bu nedenle Kadir Topbaş'ın görevinin gereklerine aykırı davrandığı" belirtildi. İddianamede, şikayet konusu 50 adet metrobüsün alımında rekabetin sağlanmamış olduğunun açık olması ve soruşturma belgelerine göre, İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın olayda sorumluluğunun bulunduğu anlatıldı. Aralarında İETT görevlilerinin de bulunduğu diğer 19 sanık hakkında da "görevi kötüye kullanma" suçundan 1'er yıldan 3'er yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2014, 01:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209