İBB Meclisi Mehmet Cengiz’in planını ret etti!

CHP’li Sağ: “İBB Meclisi Mehmet Cengiz’in planını ret etti! Oynanan “Ali Cengiz oyunu” ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Planı kabul etti!

İBB Meclisi Mehmet Cengiz’in planını ret etti!
İBB Meclisinin CHP’li Üyesi ve İBB CHP Grup Kurulu Üyesi Hüseyin Sağ hazırladığı yazılı soru önergesini İBB Meclisinde sözlü okuyarak hem Meclis Üyelerine hem de Başkan Kadir Topbaş’a çağrıda bulunarak şu cümlelere dikkat çekti: Ataşehir İlçesi Küçükbakkalköy mah 3378 ada 1 parselde bulunan ve mülkiyeti Cengiz İnşaat-Mehmet Cengiz’e ait olan taşınmaz ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Plan değişikliği ile emsal değeri meri plan şartlarının üzerine çıkarılmış plan notları ile desteklenerek çevre yapılanma şartlarının çok üzerinde emsal değeri verilmiş. Plan değişikliğinde ki önemli bir nokta da şu; Bu plan değişikliği daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisine gelmiş, Meclisimiz şehir menfaatine uygun bulmamış ve 12.10.2012 tarihinde 2162 sayılı meclis kararı oy birliği ile Mehmet Cengiz’in yani “Ali Cengiz’in” oyununu bozmuştur. Meclisimiz onurlu bir duruş sergilemiştir. Önce yap, nasıl olsa İBB’den olmazsa, Çevre Şehircilik Bakanlığından binaya uygun plan değişikliği yapılır. Biz burada seçilmiş meclis üyeleri olarak bu plan değişikliğine oy birliği ile “hayır diyoruz” devletin başka bir kurumu yine başında bir seçilmiş Bakan ve bu Meclisten gitmiş birisi var bu meclisi bay pas ediyor. Başkan Topbaş diyor ki, “Özellikle bir takım Bakanlıkların, kurumların İstanbul'da plan yapma yetkisinin de kalkması gerektiğini söyledim. Tek yönetim, tek anlayış, tek noktada bu yetkiler toplanmalı." Demişti. Başkan Topbaş’ı destekliyorum, ancak benim desteklemem bir şeyi değiştirmiyor, kendi partisinin Bakanı, eski vekili kendisini desteklemiyor bu çerçevede”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisinin 2014 yılı Ekim Ayı Meclis toplantılarında İBB Meclisinin CHP’li Üyeleri Hüseyin Sağ, Hakkı Sağlam, Sait Coşkunoğlu, Seyid Ali Aydoğmuş, Namık Kemal Ceylan, Ahmet Temurlenk, Mesut Kösedağı ve Soydan Alkan imzaları ile Meclis Başkanlığına sunulan ve oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edilerek Başkan Kadir Topbaş tarafından yazılı cevaplandırılması istenen yazılı soru önergesi şöyle;

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanlığına

Ataşehir İlçesi Küçükbakkalköy mah 3378 ada 1 parselde bulunan ve mülkiyeti Cengiz İnşaat-Mehmet Cengiz’e ait olan taşınmaz ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığında bir plan değişikliği yapıldı. 04.09.2014 - 03.10.2014 tarihleri arasında askıya çıktı bilindiği gibi. Mehmet Cengiz ismi anılınca “Ali Cengiz” oyunu olmadan olmaz, gün geçmiyor ki bir usulsüz işi de çıkmasın. Buradaki işi de öyle, ama tanıdıkları çok, her işini hallediyor, nede olsa ödüllü Cengiz.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Plan değişikliği ile emsal değeri meri plan şartlarının üzerine çıkarılmış plan notları ile desteklenerek çevre yapılanma şartlarının çok üzerinde emsal değeri verilmiş. Plan değişikliğinde ki önemli bir noktada şu; Bu plan değişikliği daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisine gelmiş, Meclisimiz şehir menfaatine uygun bulmamış ve 12.10.2012 tarihinde 2162 sayılı meclis kararı oy birliği ile Mehmet Cengiz’in yani “Ali Cengiz’in” oyununu bozmuştur. Meclisimiz onurlu bir duruş sergilemiştir. Ancak İBB’de olmazsa altarnatif Çevre ve Şehircilik Bakanlığı var, gereği yapılmış, ödüllü iş adamı nede olsa.

İnşaat ile ilgili başka bir problem şurada; Bina bitmiş, açılışı yapılacak normal şartlarda, bu plan değişikliğinin uygulanma şansı var mı? Yok? Bina bitmiş ama Mehmet Cengiz bu, filim çok. Bina, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı plana göre imal edilmiş, aksi takdirde bina yeniden yıkılıp yapılacak hali yok. Bina ile ilgili bir onaylı bir de onaylı olmayan mimari ve statik projeler var, bu net, aksi düşünülemez. Önce yap, nasıl olsa İBB’den olmazsa, Çevre Şehircilik Bakanlığından binaya uygun plan değişikliği yapılır. Maalesef gelinen durum ne kadar endişe verici. Biz burada seçilmişler olarak bu plan değişikliğine oy birliği ile “hayır diyoruz” devletin başka bir kurumu yine başında bir seçilmiş Bakan ve bu Meclisten gitmiş birisi var bu meclisi bay pas ediyor.

Sayın Kadir Topbaş da 18 Eylül 2014 günü yaptığı açıklamada aynen şöyle okuyorum, "Bir özeleştiri olarak söylemek istiyorum. Sayın Başbakan'ımıza da söyledim bunu. İstanbul çok farklı bir kent, dünya mirası, 8 bin 500 yıllık geçmişi ile dünyaya karşı sorumlu bir kentte, kent yönetiminin biraz daha farklı olması gerektiği üzerinde durdum ve özellikle bir takım Bakanlıkların, kurumların İstanbul'da plan yapma yetkisinin de kalkması gerektiğini söyledim. Tek yönetim, tek anlayış, tek noktada bu yetkiler toplanmalı." Demişti. Başkan Topbaş’ı destekliyorum, ancak benim desteklemem bir şeyi değiştirmiyor, kendi partisinin Bakanı, eski vekili kendisini desteklemiyor bu çerçevede.

Bu kapsamda şunları sormamız gerekiyor: Anılan ada ve parselde yapımı bitme aşamasında olan taşınmazın yapım aşamasında alınması zorunlu olan temel ruhsatı, temel üstü ruhsatı alınmış mıdır? (Onaylı örneklerinin tarafımıza verilmesini) Hmax değerinin aşıldığı, Çatı piyesinin onaylı projesine aykırı olduğu, Binanın kontur ve gabarisinin ölçülmesini, Terk alanlarının kamunun eline geçip geçmediğinin, Kot kesit, İnşaat istikamet rölevesi, Bina giriş saçağı, Yapı kontrol firmasının ünvanı, bina ile ilgili bir işlem yapıp yapmadığı, Dolayısı ile onaylı projesine tüm aykırılıkların tespit edilmesini, tarafınızdan imar işlem dosyasından kontrol edilmesini, ruhsat ve ruhsata esas belgelerden incelenmesini, önergemizin başkanlık makamına havale edilmesini arz ederim.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2014, 13:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209