Türkiye’nin dört bir yanında Arakan için dua edildi.

Müslüman gençler, Türkiye’nin 23 ilinde sabah namazı vaktinde Arakan için bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Türkiye’nin dört bir yanında Arakan için dua edildi.
HABERİN GALERİSİ
ARAKAN

ARAKAN

 Türkiye’nin dört bir yanında Arakan için dua edildi.

Müslüman gençler, Türkiye’nin 23 ilinde sabah namazı vaktinde Arakan için bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Myanmar yönetiminin Arakanlı Müslümanlara yönelik baskıları sürerken Türkiye’nin 23 ilinde basın açıklaması yapıldı. Katılımın yoğun olduğu programda Arakanlı Müslümanların sahipsiz olmadığı vurgulandı. Bugün sabah namazından sonra yapılan açıklamada İslam dünyasının bir an önce Arakan için harekete geçmesi istendi.
Basın açıklamasında; Son iki aydır artarak yaşanan olaylarda binden fazla Arakanlı’nın hayatını kaybettiği, on binlerce Müslüman’ında evlerini, topraklarını terk etmek zorunda kalmıştır. Onların dilleri, tarihleri ve İslami kimlikleri yok edilmeye çalışılmaktadır denildi.

Türkiye’nin 23 ilinde Arakan için bu sabah okunan basın bildirisinin tam metni :

Mübarek Ramazan ayını idrak ettiğimiz şu günlerde ne yazık ki dünyanın dört bir yanından mazlumların çığlıkları yükseliyor. Bu çığlıkların en yüksek dereceye ulaştığı yerlerden biri de Myanmar'ın batısındaki Arakan bölgesidir. Yıllardır Arakan’ı işgal altında tutan Myanmar devleti tarafından desteklenen fanatik Budist çetelerinin Müslümanlara yönelik başlattığı saldırılar bir soykırıma dönüşmüştür.
Son iki ayda yaşanan olaylarda şu ana kadar binden fazla Müslüman hayatını kaybederken, on binlerce Müslüman da evlerini, topraklarını terk etmek zorunda kalmıştır. Yıllardır Myanmar devletinin baskılarına maruz kalan Arakanlı Müslümanlar okullarda, devlet dairelerinde Myanmar yönetimi eliyle ayrımcılığa tabi tutulmakta, Arakanlı kardeşlerimizin dilleri, tarihleri ve İslami kimlikleri yok edilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca Arakanlı Müslümanlar topraklarından zorla çıkartılarak kardeşlerimizin yerlerine Budist köylüler yerleştirilmektedir. Bölgede ciddi bir insani kriz yaşanmakta, Arakan'da insanlığa karşı büyük bir suç işlenmektedir.


BM’ye güvenmiyoruz;

Türkiye halkı, Türkiyeli duyarlı insanlar olarak söz konusu Müslümanlar olunca sus pus olan BM’den en ufak bir yardım beklemediğimizi, BM’ye hiçbir şekilde güvenmediğimizi açıkça deklare etmek istiyoruz. İslam dünyası, özellikle de yıllarca dünyadaki mazlumların hamiliğini yapmış olan Türkiye, Arakan’daki zulmün sona ermesi için elinden gelen her şeyi yapmalıdır. Bütün dünya Müslümanlarını, dünyanın tüm vicdanlı insanlarını Arakan’da yaşanan zulmün sona ermesi için bir an önce harekete geçmeye çağırıyoruz. Bu vesileyle başta Arakan olmak üzere Filistin, Suriye, Patani, Doğu Türkistan, Somali, Afganistan, Çeçenistan ve Irak’ta zalimlerin zulmü altında olan kardeşlerimizin bir an önce özgürlüklerine kavuşmalarını Rabbimiz’den niyaz ediyoruz. Bu bölgelerde emperyalistlere, işgalcilere karşı direnen onurlu insanları da Türkiyeli Müslümanlar olarak selamlıyoruz. Ve inanıyoruz ki, bir gün bütün zalimlerin sarayları yerle bir olacak, Rabbimiz mazlumları, ezilenleri yeryüzünde iktidar sahibi yapacaktır.

Müslüman Gençler

SİVİL HABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209