SON DAKİKA HABERLERİ İşte Hanefi Avcı’nın hikayesi: 3 dava, 4 terör örgütü, 15 yıl hapis cezası...

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü görevindeyken yazdığı “Haliç'te Yaşayan Simonlar-Dün Devlet Bugün Cemaat” isimli kitaptan sonra hayatı değişen Hanefi Avcı, meslek hayatı boyunca 24 defa takdirname, 744 kez ise maaş taltifi ile ödüllendirildi. Kitaptan sonra 4 ayrı silahlı terör örgütüne yardım ettiği iddiası ile hakkında 3 ayrı dava açıldı. 3 yılı aşkın bir süredir cezaevinde

 SON DAKİKA HABERLERİ  İşte Hanefi Avcı’nın hikayesi: 3 dava, 4 terör örgütü, 15 yıl hapis cezası...
 Devrimci Karargah Örgütüne yardım ettiği ile yargılandığı davada 15 yıl 4 ay 5 gün hapis cezasına çarptırıldı. Örgüt üyesi olduğu iddiasıyla yargılanan sanıkların bile tahliye olduğu 75 sanıklı davada, tutukluluğu devamına karar verilen tek sanık oldu.

İşte bugün Odatv davasında hakim karşısına çıkacak olan davanın Prof. Dr Yalçın Küçük ile birlikte tutuklu sanığı olan Hanefi Avcı’nın 3 yıllık davalarının hikayesi:

KİTABIN ARDINDAN TUTUKLANDI

* Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın, “Haliç'te Yaşayan Simonlar- Dün Devlet Bugün Cemaat” isimli kitabı 20 Ağustos 2010’da piyasaya çıktı. Büyük yankı uyandıran kitaptan 38 gün sonra, 28 Eylül 2010’da Devrimci Karargah Örgütü’ne yardım ettiği iddiası ile tutuklandı. 
* Cezaevine giren Hanefi Avcı hakkında davalar ve örgüt suçlamaları peşi sıra gelmeye başladı. İstanbul 9’ncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde Devrimci Karargah örgütüne yardım ettiği, İstanbul 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde Odatv davası diye bilinen davada Ergenekon Silahlı Terör Örgütü’ne, Ankara 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ise PKK ve TİKKO örgütlerinin propagandalarını yaptığı iddiası hakkında dava açıldı.

İLK DAVADAN 15 YIL 4 AY HAPİS CEZASI

* Bu davalardan ilki olan Devrimci Karargah davası sonuçlandı. Hanefi Avcı, terör örgütü ve mensuplarına bilerek yardım etmek suçundan 5 yıl 7 ay 15 gün, soruşturmanın gizliliğini ihlal suçlamasından 2 yıl 2 ay 20 gün hapis, yargı görevini yapanları etkileme suçundan 2 yıl 6 ay hapis ve ruhsatsız ve vahim nitelikte otomatik ve yarı otomitik silah bulundurup taşıdığı gerekçesi ile 5 yıl ve 500 gün adli para cezası olmak üzere toplam 15 yıl 4 ay 5 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Devrimci Karargah davası sonunda ortaya çıkan tablo ise şu oldu; 
* Devrimci Karargah örgütüne üye olduğu ve örgüte yardım ettiği gerekçesi ile haklarında ceza verilen 38 sanığın tamamı serbest bırakıldı. 1 kişi hariç. Örgüt üyelerinin ceza alıp serbest kaldığı davada, örgüte yardım ettiği gerekçesi ile ceza alan Hanefi Avcı’nın tutukluğunun devamına karar verildi. 
* 75 sanıklı davada Devrimci Karargah örgüt yöneticisi olduğu ve silahlı eylemlere katıldığı tespit edilen 5 kişi dışında hükümlü olarak tutukluluğuna karar verilen tek kişi oldu: Hanefi Avcı. 
* Devrimci Karargah Örgütü’ne mensup olmak, silah, patlayıcı vs. bulundurmak suçlarından 19 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılan Necdet Öztürk’ün tutuksuz yargılanmasına karar verildiği davada, Hanefi Avcı’nın tutukluluğuna devam karar verildi. 
* Selimiye’deki 1’nci Ordu Komutanlığı’na havan silahlı saldırı düzenleyen Cemal Bozkurt ve Özgür Dinçer ile evinde 2 adet Kalaşnikof silah bulunan Necdet Öztürk 5’er yıl ceza aldı. Hanefi Avcı, evinde bulunan OHAL ruhsatlı silahlardan, 5 yıl ve 500 gün adli para cezası aldı. 
* Aynı davada, örgüte yardım ettiği iddiası ile yargılanan 12 kişi 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılırken, Hanefi Avcı’ya 5 yıl 7 ay hapis cezası verildi.

BUGÜN HAKİM KARŞISINDA

Hanefi Avcı, bugün Odatv davası kapsamında hakim karşısında olacak. Örgüte üye olduğu iddiası ile yargılanan sanıkların tutuksuz yargılandığı davada, örgüte yardım ettiği iddia edilen Hanefi Avcı, Prof.Yalçın Küçük ile birlikte davanın tek tutuklu sanığı.

Avcı mahkemeye çıkmadan önce şunu söylüyor; “Bana suç yaratma amaçlı hukuka aykırı uygulamalar yapıldı. Kitabı yazıncaya kadar her açıdan övülen, örnek gösterilen emniyet müdür hakkında, kitaptan sonra bir anda bütün örgütlere yardım eden insan haline getirilmeye kalkınmasının yapılan işlemlerin amacını göstermektedir.”

Kaynak: 

SİVİL HABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209