Genelkurmay'dan 'paralel' açıklaması

Genelkurmay Başkanlığından, TSK içindeki paralel yapılanmayla ilgili söylem ve iddialara yönelik ilk günden itibaren kapsamlı idari ve adli inceleme başlatıldığı hatırlatıldı.

Genelkurmay'dan 'paralel' açıklaması
 Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan duyuruda, 22 Kasım 2014 tarihinde yapılan basın açıklamasına yer verildi.

Söz konusu açıklamada, son zamanlarda yazılı ve görsel basında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kurumsal kimliğine ve bazı mensuplarının kişilik haklarına yönelik bazı iddia ve söylemlerin yer aldığı belirtilmişti.

Açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ulusal güvenliğe yönelik her türlü tehlike ve tehdidi büyük bir dikkatle izlediği vurgulanmış ve şunlar kaydedilmişti:

"Türk Silahlı Kuvvetleri; hiçbir legal görünümlü illegal yapılarla ve illegal tüm odaklarla, irtibat ve işbirliği içinde olmamıştır. Bundan sonra da olmayacaktır. Çünkü Türk Silahlı Kuvvetleri milli bir ordudur. 

Diğer taraftan; devletimizin resmi yapısı dışında ister etnik yapıyı, ister dinimizi istismar eden kişi ve odaklarla etkin mücadele sürdüren en ciddi kuruluşun Türk Silahlı Kuvvetleri olduğu unutulmamalıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki paralel yapılanmayla ilgili söylem ve iddialara yönelik olarak, ilk günden itibaren kapsamlı olarak, hem idari hem de adli inceleme başlatılmış, elde edilen tüm bilgiler en ince detayına kadar değerlendirilmiş, iddia sahiplerinin bilgisine başvurulmuş ve konu üzerindeki çalışmalar yoğunlaştırılmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde disiplinsizliğe ve itaatsizliğe müsamaha ve hoşgörü ile bakılmamaktadır. Bu bağlamda, haklarında yasal yeterli delil ve kanaat oluştuğu takdirde, o kişilerin Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişikleri derhal kesilmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin bazı mensuplarına yönelik olarak yıllardır devam eden ve bugün 'kumpas' yapıldığı söylenen davalar da dikkate alınarak ileride aynı durumla karşılaşmamak için iddiaların daha titiz bir şekilde, kurum içerisinde her hangi bir yara açmadan adil, vicdani ve hakkaniyet esaslarına göre sonuçlanması için gayret sarf edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2015, 17:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209