Genelkurmay Başkanlığı'dan 'Eşme Ruhu' tepkisi

Genelkurmay Başkanlığı, Abdullah Öcalan'ın Nevruz mesajında dile getirdiği 'Eşme Ruhu' açıklamasına atfen, Süleyman Şah Türbesi'nin yer değiştirmesiyle ilgili olarak basında yer alan 'TSK ile PYD/PKK’nın işbirliği yaptığı' haberlerine sert tepki gösterdi.

Genelkurmay Başkanlığı'dan 'Eşme Ruhu' tepkisi

 HDP ise, TSK'nın Eşme ruhuna yapılan yorumları kınamasına tepkisini, TBMM'de Türkiye'de asker-siyaset ilişkisi konusunda meclis araştırması açılmasını isteyerek gösterdi. Yapılan açıklamada, "TSK kendi alanı olmamasına rağmen, görev alanının sınırlarını aşarak söz konusu ruha karşı doksan yıllık siyasete müdahale geleneğinin yeni bir refleksini göstermiştir" denildi.İşte TSK'nın internet sitesinden yapılan o açıklama:


1. Bazı basın yayın organlarında; hiçbir zaman muhatabımız olmayan ve olmayacak olan terörist başının “EŞME RUHU” açıklamasına atfen, Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun SURİYE toprakları içinde yer değiştirmesi ile ilgili olarak “TSK ile PYD/PKK’nın işbirliği yaptığı” yolundaki yayın ve haberler tamamen gerçek dışı olup; 31 yıldır Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Anayasal düzenini değiştirmeyi hedefleyen bir terör örgütü ile silahlı mücadele eden ve bu uğurda binlerce şehit ve gazi vermiş olan şerefli, haysiyetli ve onurlu Millî Ordu Türk Silahlı Kuvvetlerine bu yakıştırmayı yapan kişileri ve yayın organlarını Yüce Türk Milleti önünde şiddetle kınıyoruz.


2. Türk Silahlı Kuvvetleri, kendisine yasalarla verilmiş görevleri ve Hükümetlerimizin talimat ve direktifleri doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Yüce Türk Milleti’ne yönelik her türlü terör örgütü ile mücadele etme azim ve kararlılığını sürdürmektedir.


3. Açıklamalarımızda defaatle vurguladığımız üzere, Türk Silahlı Kuvvetleri, iç siyasi çekişmelerin bir aktörü olmayacak, Demokratik, Laik, Sosyal, Hukuk Devleti’nin gereklerini yerine getirmeye devam edecektir.


Yüce Türk Milleti’ne saygıyla duyurulur.


HDP'DEN CEVAP, MECLİS'TE GELDİ


HDP, TSK'nın Eşme Ruhuna yapılan yorumları kınamasına tepkisini, TBMM'de Türkiye'de asker-siyaset ilişkisi konusunda meclis araştırması açılmasını isteyerek gösterdi. HDP bu konuda verdiği meclis araştırma önergesinde, Genelkurmay Başkanlığı'nın "Eşme ruhu"nu kınamasına "AKP iktidarının orduyu gerilettik söylemine karşı ordu ile geçici bir sessizlik ittifakı yaptığı açığa çıkmaya başlamıştır. Nitekim Süleyman Şah Türbesi'nin Rojava'nın Eşme Köyü'ne taşınması öncesi ve sonrasında gelişen diyalog ve pratikler Türkiye'de yeni siyaset yollarının açığa çıkmasına ruh kazandırmıştır. Ve fakat TSK kendi alanı olmamasına rağmen, görev alanının sınırlarını aşarak söz konusu ruha karşı doksan yıllık siyasete müdahale geleneğinin yeni bir refleksini göstermiştir" dedi.


HDP Bingöl Milletvekili ve Grup Başkanvekili İdris Baluken ve arkadaşları tarafından verilen Meclis Araştırma Önergesi'nin gerekçesinde, Türkiye siyasi tarihinde demokrasi tartışması var oldukça ve sürdükçe Türkiye'de asker-siyaset ilişkisinin de aynı paralelde sürdüğü belirtilerek, "Türkiye'de askerin siyaseti dizayn etme gücü ve istenci, Türkiye siyasi tarihi ile aynı yaştadır" denildi.


-EŞME RUHU KINAMASINA MECLİS'TE TEPKİ-


Türkiye'de darbe sürecinin özetlendiği önergede, "Yani aktif bir darbe olmasa da darbe zihniyeti varlığını Türkiye'de siyasi, ekonomik ve sosyal yaşamın mührü haline getirmiştir" ifadesi yer aldı. Önergede, "E-darbe gibi darbe istençleri ortaya çıksa da toplumdan doğru güçlü bir darbe karşıtı kamuoyunun oluşması ve sivil siyasetin savunulması, çeşitli girişimlerin boşa çıkmasında başat aktör olmuş, bu sürecin doğal sonucu olarak sivil siyasetin toplum içerisindeki meşruiyeti artmıştır. Ergenekon ve Balyoz Davaları ile birlikte ordunun siyasetteki yerinin demokratik rejimlerde olduğu gibi bir zemine oturduğu bazı çevreler tarafından ifade edilmeye başlandı. Fakat bu görüşün aksini ifade eden yaklaşımlar da mevcuttu. Çünkü ortada ordu-siyaset ilişkisinin dizayn edip demokratik, hukuk devleti ilkelerine çekecek yapısal çözümler yoktu" ifadesi de yer aldı. Önergenin "Gerekçe"sinde yer alan diğer dikkat çekici ifadelerden bazıları da şöyle:


"-TSK'nın Ergenekon ve Balyoz darbelerinden 2014 yılının son çeyreğine kadar süren sessizliği, çözüm sürecinin ikinci yılında farklı bir hale dönüşmüştür. Çözüm süreci ile ilgili TBMM'den çıkan 'çerçeve yasa' sonrası hızla adımların atılması beklenirken Kobane'de IŞİD adlı çetenin saldırılarına direnen halka destek verilmesi amacıyla koridor talep edilmesine AKP hükümetinin olumsuz yaklaşması sokak gösterilerine sebep olmuştur.


-Sokak gösterilerinde kamu görevlilerinin silahlarından çıkan ateşle insanların yaşamını yitirmesi gerginliği arttırmış ve çözüm sürecini olumsuz etkileyecek bir düzeye gelmiştir. Tam böylesi bir süreçte Türkiye'de Sokak eylemleri ve şehir içlerinde gerçekleşen bazı karanlık olaylara ilişkin TSK peşi sıra açıklamalar gerçekleştirmeye başlamıştır. TSK bu açıklamaların bazılarında, haber yapma özgürlüğünü kullanan basın organlarını hedef göstermiş, bazılarında ise kendisini yargı erki yerine koymuştur.


-Türkiye'de ordunun siyasi ve sosyal yaşama müdahale etme durumu her dönem olduğu gibi yakıcılığını sürdürmektedir. AKP iktidarının orduyu gerilettik söylemine karşı ordu ile geçici bir sessizlik ittifakı yaptığı açığa çıkmaya başlamıştır. Nitekim Süleyman Şah Türbesi'nin Rojava'nın Eşme Köyü'ne taşınması öncesi ve sonrasında gelişen diyalog ve pratikler Türkiye'de yeni siyaset yollarının açığa çıkmasına ruh kazandırmıştır. Ve fakat TSK kendi alanı olmamasına rağmen, görev alanının sınırlarını aşarak söz konusu ruha karşı doksan yıllık siyasete müdahale geleneğinin yeni bir refleksini göstermiştir.


-Türkiye'nin normalleşmesi, demokrasi normlarının oturması, hukuk devletinin ilkelerinin yerine getirilmesi, asker-siyaset ilişkisinin belirgin bir şekilde normalleşmeyle uyum sağlaması için yapısal çözümlerin bulunması elzemdir. Tüm bu süreci araştıracak, gerekli adımları atacak kurum ise TBMM'dir. Bu kapsamda bir Meclis araştırması açılmasını talep ediyoruz." (ANKA)

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2017, 08:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209