ERDOĞAN: 'İŞTE BU YÜZDEN SALDIRIYORLAR'

Başbakan Erdoğan'ın Sakarya gezisinin ilk durağında son gelişmeleri değerlendirdi.

ERDOĞAN: 'İŞTE BU YÜZDEN SALDIRIYORLAR'
 Türkiye’nin yol ayrımına geldiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, “Önümüzde iki seçenek var. Ya eski Türkiye devam edecek ve Türkiye kaybedecek ya da yeni Türkiye kurulacak” dedi. HSYK'nın suç işlediğini söyleyen Erdoğan, "Suç duyurusunda bulunuyorum" diye konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya Üniversitesi Fahri Doktora töreninde konuşma yaptı.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle;
Türkiye, geride bıraktığımız 11 yıl içerisinde her alanda önemli ilerlemeler kaydetti. Tarihi nitelikte reformlarla Türkiye'yi çok farklı bir konuma yükselttik. İki sır kavram veya kelime: istikrar ve güven. Bu, 11 yılın en temel formülü bu iki sır kelimedir.
İstikrar ve güven olduğu zaman Türkiye'nin çok önemli adımlar attığını görüyoruz. 1950-1960 dönemlerinde Türkiye'nin önemli başarılar elde ettiğini biliyoruz. Koalisyon zamanlarında da geriye gittiğini, kan kaybettiğini görüyoruz. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler söz konusu olduğunda bir kazanan varsa, bir kaybeden vardır. Yani Türkiye'nin kaybettiği dönemlerde birileri muhakkak kazanmıştır, Türkiye'nin büyüdüğü dönemlerde de birileri kaybetmiştir.
Faiz bu noktada en somut örneklerden biridir. 2002 yılında Türkiye bütçesinin yüzde 45'ini faiz ödemeye ayırıyordu, şu an yüzde 13'ünü ayırıyor. Türkiye sadece faiz yoluyla 642 milyar lira kaybedecekti. 11 yılda sadece faizleri düşürmenin Türkiye'ye kazandırdığı miktar 642 milyar oldu. Bu çok büyük bir rakam.
Biz Marmaray'ı 5.5 milyar liraya tamamladık. 11 yılda faizleri düşürerek 117 Marmaray yapacak kadar para kazandık. İşte bu paralarla yollar yaptık; okullar, barajlar inşa ettik. Türkiye 11 yılda 642 milyar kazanırken birileri de bu parayı kaybetmiş oldu.
'BAŞARININ TEK SIRRI İNSANDIR'

Bu parayı kaybedenlerin istikrarlı bir Türkiye istemesi asla mümkün değildir. Bize hep şunu öğretirlerdi; emek istihdam, tüketim. Hayır, aslında başarının tek sırrı insandır. Çünkü bu saydıklarımızın hepsi insanın türevidir. O yüzden yatırım yapmamız gereken insandır.
Bu fırsatçıları rahatsız ediyor. Türkiye 30 yıldır terörle mücadele ediyor. Her gün yüreklerimiz yandı. Terör, biz çözüm sürecini hayata geçirene kadar bitmedi. Biz daha partimizi kurarken teşhisimizi de ortaya koymuştuk. Güvenlik tedbiriyle terör çözülmez. Terörün uluslararası bazı rant çevrelerini zengin eden bir durumu var. Terör varsa silah satabiliyorlar.
Dün Libyalı bir doStum yanımdaydı. 'Şu anda 22 milyon silah var' dedi. Halkta olan silah bu, orduda olan değil. Libya'nın nüfusu 6 milyon. Libya, çok ciddi bir tehdit altında.
'İKİ SEÇENEK VAR'

Türkiye yol ayrımına geldi; ya eski Türkiye devam edecek ya da yeni Türkiye devam edecek ve o birileri kaybedecek. Eski Türkiye ile devam edersek herkes az neler olacağını tahmin ediyor. Eski Türkiye yüksek faiz, yüksek enflasyonla devam etmek anlamına geliyor. Baskıyla, yolsuzlukla, hedefi olmayan, itibarı zedelenmiş bir şekilde dünya sahnesinde yer almak anlamına geliyor.

Eski Türkiye gündemi belirlenen bir Türkiye, yeni Türkiye gündem belirliyor. Eski Türkiye'de birileri çok para kazanıyordu. Yeni Türkiye yasaklarından tamamen kaybetmiş, yoksulluğu azaltmış, özgür bağımsız bir ülke anlamına geliyor.
'HSYK SUÇ İŞLEDİ'

Devletin malını, yetimin malını birileri hakikaten söğüşlüyorsa onun hesabını önce biz sorarız. Ancak şunu da ortaya koyayım, iftira at tutmasa iz bırakır mantığıyla olmayan şeyleri olmuş gibi gösterenleri de ifşa etmek bizim görevimizdir.
Örneğin, şu anda bazı medya organlarına gizlilik esaslı olan dosyaları servis etmek hukukun neresinde yazıyor? Başsavcı akşam bunu açıkladı. Ben buradan suç duyurusunda bulunuyorum. HSYK da suç işledi. Yaptıkları açıklamayla Anayasa'nın 138. Maddesi'ne aykırı hakaret ediyorlar. Peki bu HSYK'yı kim yargılayacak? Öyle bir yetkim olsa anında yargılayacağım. Kim yargılayacak biliyor musunuz? Millet yargılayacak. Ya millet ya zillet...
Milletin vicdanı çok önemli. Olmayan şeyi varmış gibi göstermek bunun üzerinden medyaya servis yapmak masum insanları tertemiz iş adamlarını zan altına sokmaya kimsenin hakkı var mı? Şahsım da dahil...
'HUKUKTAN YANAYIZ, KANUNDAN YANA DEĞİL'

Hukuk başka bir şeydir, kanun başka bir şeydir. Biz hukuktan yanayız, kanundan yanayız, kanundan değil. Eğer kanun hukuka ters düşüyorsa orada sıkıntı var.
'BÖYLE BİR SAVCI YÜZ KARASIDIR'

Bir savcı mahkeme önünde basına açıklama dağıtır mı? Böyle bir savcı yüz karasıdır. Bunu başkaları yapıyor. Demek ki, sende de böyle esintiler var. HSYK, sen bu zatla ilgili ne yapacaksın? Suç duyurusunda bulunuyorum. Biz hem yasama hem yürütmeyiz. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, yargının değildir.
‘SON KEZ SALDIRIYORLAR’

Yeni Türkiye ideali çok ciddi bir saldırıya maruz kalmış durumda. Eski Türkiye'den rant devşirenler yeni Türkiye'ye karşı direniyor. Bu direniş son direniş, son kez saldırıyorlar. Son kez ellerindeki tüm imkanları kullanıyorlar. Allah'ın izniyle biz bu direnişi de yerle yeksan edecek inşallah eski Türkiye'nin kapısını tamamen kapatacağız.
Bu saldırı Allah korusun, başarıya ulaşacak olsa yarın aynı saldırı başka bir hükümete tekrarlanacak, çünkü rant var. Bu saldırı başarısız olursa Türkiye’de milli irade hiçbir zaman tehdit edilmeyecek.
‘KAOS LOBİSİ KAYBEDECEK’

Bu süreçten millet olarak çok daha güçlenmiş olarak çıkmış olacağız. 2023'e ilerleyeceğiz. Faiz lobisi kaybedecek, terör lobisi kaybedecek. Kaos lobisi kaybedecek.
‘BİZİ KARA TRENLE GÖRMEK İSTİYORLAR’

Son saldırıda demiryolu var, niye? Yüksek Hızlı Treni yaptık ya onun için. Bunlar bizi hâlâ kara trenle görmek istiyor. Bunlar yüksek hızlı trenle yaşayan bir Türk evladı görmek istemiyorlar. 11 yıl önce savunma ihtiyaçlarımızın yüzde 80'ini yurtdışından karşılıyorduk, bunu yüzde 50'ye çektik."

SİVİL HABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209