Erdoğan, Bülent Arınç'ın 'özür'ü için ne dedi?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi ziyaret için gittiği Tunus'ta Tunus Başbakanı Ali el-Urayyid ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Gezi Parkı olayları için de konuştu.

Erdoğan, Bülent Arınç'ın 'özür'ü için ne dedi?

  Gezi  Parkı ile ilgili gelen soruya Erdoğan şu cevabı verdi;

-Daha öncede ifade ettim bu olaylara karışmış olan çevre duyarlılığı olan vatandaşları bunun dışında tutuyorum. -Bildiğiniz gibi ABD Büyükelçiliği'ne saldıranlar oldu. Bunlar onlardandır. Masum insanların ve kamu mallarının zarar görmesine neden oluyorlar. Otobüs ve caddelere zarar veriyorlar. -Taksim projemiz tarihi çevreyi ve kültürü bir arada toplayan bir projedir. Ve bu proje İstanbul'a çok güzel bir ortam oluşturacaktır.

BAŞBAKAN ERDOĞAN, TUNUS'TA KONUŞTU / BÖLÜM-1:

GÖZALTINDAKİ YABANCILAR-Olaylarda gözaltına alınan 7 yabancıdan 6'sı savcılıkta, biri de gözaltında. Hiçbirinin diplomatik pasaportu yok.-Büyük bir opera binası yapacağız AKM'nin yerine daha güçlü ve güzel bir kültür merkezi yapacağız.

- Orada büyük bir opera binası yapacağız. Daha güçlü bir merkez olacak.

-Daha güzel bir hale getirmek için vatandaşlarımızın orada, ağaçların dikilmiş olduğu ortamda gezinme ve eğlenme imkanı bulacaktır. Biz yıktığımız yerde daha güzel binalar yapacağız.-Ak Parti'nin icraatlarına engel çıkarmaya çalıyorlar.  Bu konuda gerekenleri yapıyoruz-Orada olmayan bir şeyin yapılmasını vaat etmedik

-Burada Toplu Kışlası var mı yok mu. Orada olmayan bir şeyin yapılmasını vaat etmedik. Orada olan bir uygulamayı aslına döndürüyoruz.

-Dünyanın neresine giderseniz gidin bu tür tarihi eserler aslına uygun olarak yapılır ve bunanla gurur duyulur.-Biz bu projeyi animasyonlarla göstermiştik. Bunlarla ilgili en ufak bir ifade kullanmadılar. Şimdi bu tür işleri yapıyorlar.-Taksim'e çevre duyarlılığı içinde işlem yapacağız. Asfaltları ve kaldırımları söküyorlar. Otobüslerin ve halkın kullandığı duraklara zarar verilmesi sorgulanmalı. Samimi vatandaşlarımızı arasına kimin karıştığına dikkat etmek gerekir.BÜLENT ARINÇ'IN ÖZÜR DİLEMESİ(Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç aşırı güçten dolayı özür diledi. Siz bu özürü kabul ediyor musunuz? sorusu üzerine) -Yardımcım gerekli açıklamaları yaptı. Sizler bizleri takip edemiyorsunuz. Aşırı biber gazı kullanımıyla ilgiliyle bu konuda gerekli açıklamaları yaptık. -Kullanılan gazla alakalı üzüntümüzü dile getirdik-Dünyada göz yaşartıcı gaz kullanmayan hiçbir ülke yoktur.-'İstediğim yerde gösteri yaparım' derseniz olmaz-Tüm haklar hukuk içinde aranır. Gösterici yürüyüşü yapacaksanız gidersiniz orada yaparsınız. Ancak istediğim yerde yakarım, yıkarım, gösteri yaparım derseniz olmaz.

BAŞBAKAN ERDOĞAN, TUNUS'TA KONUŞTU / BÖLÜM-2:

BİZ HALKI SOKAĞA DÖKMEDİK, YAPILANLAR ÇOĞUNLUĞUN HAKKINI KORUMAK İÇİN

-Biz 21.5 milyon oy almamıza rağmen kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldık ancak tabanımızı sokağa dökmedik. -Yargı kararını verdi ve bize hakkımızı verdi.-Yapılanlar çoğunluğun hakkını korumak için-Şu anda yapılanlar çoğunluğun hakkını korumak için. Yapmamız gereken şey hukuku korumaktır.

TUNUS'LA OLAN EKONOMİK İLİŞKİLER50 işadamının 740 milyon dolarlık yatırımı var50 iş adamımızın burada 740 milyon dolarlık yatırımları var. Para civa gibidir Kendisi için en uygun zemini nerede bulursa oraya gider. İş adamlarının yatırım konusunda böyle bir kararlığı olduğunu belirtmek için. Yoksa 215 iş adamı buraya neden gelmiş olsun ki. Bu şirketlerin 40 milyar dolar cirosu var. Buraya geliş nedenleri burada yatırım imkanlarını yoklamak. Bu 215 iş adamı ile sınırlı kalmayacak. Daha farklı sektörlerden iş adamları da Tunus'a gelecektir.Tunus halkının demokrasi barış ve refah yolunda kayda değer mesafeler kat etmekte olduğunu yerinde müşade etmenin memnuniyetindeyiz. Bu ziyaret ile ikili ilişkilerimizi geliştirme fırsatı bulduk.  Ortak kültürel mirasımıza da sahip çıkmamız gerektiğine inanıyoruz.  Türk ve Tunus halkı arasında ortak bir kültür olduğunu söylüyoruz. 

Türkiye güçlü adımlarını Tunus'un yanında hissettirmiştir.  Sayın Cumhurbaşkanımız da Tunus'u ziyaret etmiştir.  Bu ikili ilişkilerimize verdiğimiz önemi göstermektedir. 

Türkiye, Tunus'un ileriye adım atmasında yanında olacaktır. Türkiye'den 50 firma Tunus'ta faaliyettedir. Bu firmaların büyük yatırımları bulunmaktadır. Bu ziyaretimizde değişik sektörden 215 iş adamı ile birlikte geldik. Karşılıklı yatırımlar her iki ülkeye büyük imkanlar sağlayacaktır. Bütün iş adamlarını Tunus'a yatırıma davet ediyorum.  Ekonomik alanda Tunus'u artarak desteklemeye devam edeceğiz. Diğer alanlarda da yatırımlarımız ve desteğimiz devem edecek. Demokrasi ve ekonomi beraber giden konulardır. Bunların dengeli bir şekilde ilerlemesi lazım.Tunus Başbakanı Ali El Urayyid ise şunları söyledi:Terörün hedefleri dikkat çekmek ve moralleri bozmak ve dağınıklığa yol açmaktır. Tunus halkına çağrım her zaman ortak hedeflere kilitlenmek ve bağlanmaktır. 

Birlik ve sorumluluk duygusuyla hareket etmemiz gerekiyor. Terörün peşini bırakmadan devam etmek gerekir. 

Suçluların yakalanması suçluların takip edilmesi ve Tunus'taki Türk kardeşlerimizin güvenliğini sağlamak için kardeş ülke Türkiye ile birçok alanda hareket etmekteyiz.

Haber7

SİVİL HABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209