Böcek Davası'nda erteleme

Cumhurbaşkanı Erdoğanın başbakanlığı döneminde ofisinde bulunan dinleme cihazlarıyla ilgili davanın beşinci duruşması bugün görüldü...

Böcek Davası'nda erteleme
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde ofisinde bulunan dinleme cihazlarıyla ilgili davanın beşinci duruşması bugün görüldü.

Böcek Davası 25 Mayıs tarihine ertelendi. 2 sanığın tahliye talebi reddedildi.

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davaya; tutuksuz sanıklar Mehmet Yüksel, Zeki Bulut, Hurşit Gölbaşı, Seyit Saydam, İbrahim Sarı ve Harun Yavuz katıldı.

Tutuksuz sanıklar Hasan Palaz ve Ahmet Türer ise duruşmaya katılmadı. 5. duruşmada, yurt dışında yakalanıp Türkiye’ye getirilen İlker Usta ve Sedat Zavar’ın ifadesi alınıyor.

Bugünkü duruşmada ayrıca o dönemde başbakanlık özel kalemi olan Hasan Doğan’ın tanık olarak ifadesinin alınması bekleniyor.

Ne olmuştu?

Davada 12’si polis memuru biri eski Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) yöneticisi toplam 13 sanık yargılanıyor.

İddianamede adı geçen beş sanığın hala yakalanamadığı davada, sanıklar hakkında 21 yıldan 36 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Sanıklara, “Başbakan’ı siyasi casusluk amacıyla dinlemek, kişiler arası haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişiler arası konuşmayı izinsiz kayıt etmek” suçu isnat ediliyor.

İddianamede, Erdoğan’ın resmi konutu ve çalışma ofisinin 24 Kasım 2011- 29 Aralık 2011 tarihleri arasında dinlendiği belirtiliyor.

Böcek soruşturması 3 yıl önce “Başbakan’ın odasına dinleme cihazı konulduğu” ihbarı sonrası başlatılmış, ilk incelemeyi Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) yapmıştı.

Savcılıkta ifadesi alınan şüpheli polis memurları “böcekler” hakkında bilgileri olmadığını savunmuştu.

Soruşturma savcısı, bazı polis memurlarının tutuklanmasını talep etmiş ancak mahkeme, yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle bu kişileri serbest bırakmıştı.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2015, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209