Bir opersyonda İstanbul Emniyet Müdürlüğüne 5 şube müdürü görevden alındı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde 5 şube müdürü görevden alındı. Görevden alınan müdürler arasında İstanbul'daki yolsuzluk operasyonunu yürüten isimler de var.

Bir opersyonda İstanbul Emniyet Müdürlüğüne 5 şube müdürü görevden alındı


İki ilde eş zamanlı yapılan ve Türkiye'yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasoyunun ardından, sıcak bir gelişme yaşandı.

Dün sabah saatlerinde başlayan operasyonlar sonrası, bu sabah İstanbul Emniyeti'nde görevden almalar olduğu iddia edildi.

DHA'nın haberinde, 5 şube müdürünün görevden alındığı kaydedilirken, henüz resmi bir açıklama gelmedi. Görevden alınan müdürler arasında İstanbul'daki rüşvet ve yolsuzluk operasyonunu yürüten isimler de olduğu belirtiliyor.

Görevden alınan isimlerden bazıları şunlar:

Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı
Kaçakçılık Şube Müdürü Tuğrul Turhal
Organize Şube Müdürü Nazmi Ardıç
Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse
Asayiş Şube Müdürü Ersan Erçıktı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde "Emniyet Müdürü" unvanı taşıyan beş şube müdürünün görevden alınma nedeninin ise "operasyonu yapmak" değil, "yapılan operasyondan haberdar olmamak" olduğu iddia edildi.

Ankara'da hükümet kulislerinden edinilen bilgiye göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki Şube müdürlerinin, 3 farklı konuyu içeren geniş kapsamlı operasyonun zamanlamasından haberleri olmadı.

OPERASYON İÇİN DÜĞMEYE AMİRLER BASTI
Edinilen bilgiye göre, savcıdan gelen "başlayın" talimatı üzerine operasyon için düğmeye, İstanbul Emniyeti Mali Şube ve Organize Suçla Mücadele Şubesindeki amirler, üstlerindeki şube müdürlerine haber vermeden bastı.
Ancak iki şubede yeterli polis olmadığından, terör, asayiş gibi diğer şubelerdeki amirlerden de destek istendi. Ancak bu şubelerdeki amirler de, kendi birimlerini operasyon için görevlendirirken, kendi şube müdürlerine bilgi vermedi.
Operasyon yapıldıktan bir gün sonra, bugün, İstanbul Emniyet Müdürü de, ilgili şube müdürlerini "operasyondan haberdar olmadıkları ve kendi amirleri olan İl Emniyet Müdür yardımcısı ve İl Emniyet Müdürüne bilgi vermedikleri için" görevden aldı.

HÜKÜMET, OPERASYONDAN İSTANBUL'DAN GELEN POLİSLER NEDENİYLE HABERDAR OLDU
Hükümet kaynaklarına göre, Ankara'da ne il emniyet müdürü, ne Emniyet Genel Müdürü, ne de İçişleri Bakanı'nın operasyon başlayana kadar hiçbir şekilde, ne yapılacak operasyondan, ne de zamanlamadan haberleri olmadı.
Hükümet operasyonu, Salı sabahın ilk saatlerinde, operasyon için Ankara'daki baskınlar başlamadan hemen önce, baskını yapmak üzere İstanbul'dan polis ekiplerinin gelmesi ile haberdar oldu.
Hükümete yakın bir kaynak, olayı şöyle anlattı;
"Normalde bu tip operasyonlar için, operasyonun kaynağı olan İl emniyeti, operasyon yapılacak diğer illeri uyarır ve o illerdeki baskınları, yine o illerdeki polis ekipleri yapar. Yani İstanbul'un yürüttüğü bir operasyonda, Ankara'da baskın yapılacak adresler için Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'ne bir gün önce bilgi verilir ve baskınlar, Ankara İl Emniyeti'ne bağlı polisler tarafından gerçekleştirilir. Ancak dünkü operasyonda bu sistem işletilmedi. Ankara'daki baskınları yapmak için de İstanbul Emniyeti'nden polis ekipleri, Ankara'ya gönderildi."

TESADÜFEN ÖĞRENDİLER
Yine aynı kaynaklara göre, hükümet operasyondan ev baskınları başlamadan sadece bir kaç saat önce, üstelik "tesadüfen" haberdar oldu.
Hükümetin nasıl haberdar olduğunu ise, aynı kaynak şu ifadelerle anlattı;
"İstanbul'dan gelen ekipler, Çayyolu'nda baskına giderken, orada rutin devriye görevindeki Ankara Emniyeti'nden bir ekibe adres sorar. Ekip adresi tarif ettikten sonra, İstanbullu polislere "neden geldiklerini" sorarlar, "adam toplayacağız" yanıtını alırlar. Ankaralı ekip, durumu nöbetçi emniyet müdürüne, nöbetçi müdür de Ankara İl Emniyet Müdürüne bildirir. Ankara İl Emniyet Müdürünün de Emniyet Genel Müdürü ve İçişleri Bakanı'nı uyarmalarıyla, hükümet üyeleri İstanbul'un Ankara'da bir operasyon hazırlığında olduğunu öğrenir."

Hüseyin Çapkın dün gelmedi, bugün de beklenmiyor

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, dün Emniyet Müdürlüğü binasına gelmedi. Çapkın bugün de şu saate kadar henüz masasına gelip oturmadı.

İstanbul'a dün sabah rüşvet ve yolsuzluk operasyonu bombası düştü. Aralarında 3 Bakan oğlunun ve iş adamlarının da olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Bu sıcak gelişmeler yaşanırken İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın dün makamına gelmediği öğrenildi.

Çapkın bugün de şu saate kadar henüz Emniyet Müdürlüğü'ne gelmiş değil. Çapkın'ın bugün de gelmesinin beklenmediği iddia ediliyor.

SİVİL HABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209