Berkin'in ölümü birçok ilde protesto edildi

Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan ve 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan için birçok ilde protesto eylemi gerçekleştirildi.

Berkin'in ölümü birçok ilde protesto edildi

 Ankara Güvenpark'ta toplanan grup, Atatürk ile Gazi Mustafa Kemal Bulvarını trafiğe kapattı. Polis, gruba dağılıp yolu trafiğe açmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Polisin uyarısına rağmen dağılmayan gruba, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi. Grup, müdahalenin ardından ara sokaklara dağıldı.

Polisin, göstericilerin tekrar toplanmasını engellemek için ara sokaklardaki müdahalesi sürüyor.

İzmir'de müdahale

KESK, DİSK, TMMOB, bazı siyasi parti ile sivil toplum kuruluşu üyeleri, Berkin Elvan'ı anmak için Konak Meydanı eski Sümerbank binası önünde toplandı.

CHP İzmir Milletvekilleri Birgül Ayman Güler, Alaattin Yüksel ve Mustafa Moroğlu ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da katıldığı eylemde, Berkin Elvan'ın posterlerini taşıyan grup, İstanbul'da düzenlenen cenaze töreni nedeniyle saygı duruşunda bulundu.

Disk Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı'nın açıklamanın ardından CHP'li milletvekilleri ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu'nun da aralarında bulunduğu kişiler alandan ayrılacakları sırada, oturma eylemi yapmak için İzmir Valiliği ve tarihi Saat Kulesi'nin bulunduğu alana yürüyüşe geçen grubu polis durdurdu.

Geçişe izin vermeyen polis, dağılmaları yönünde ikazlarına uymayan gruba TOMA'lardan tazyikli su sıkarak müdahale etti. Müdahaleye grubun da taş ve sopalarla karşılık vermesi üzerine, polis biber gazı da kullandı.

Gazdan çok sayıda kişinin etkilendiği gözlenirken, bazı kişiler ise korunmak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin meydandaki hizmet binasına sığındı. Müdahaleyi engellemek amacıyla TOMA'lar ile grup arasına giren bazı CHP milletvekillerinin de tazyikli su ve biber gazından etkilendiği gözlendi.

Milletvekilleri, eylemci grup temsilcileri ve polis müdürleri arasındaki görüşmelerin ardından grubun tarihi Saat Kulesi önünde oturma eylemi yapmasına izin verildi.

Tunceli

Tunceli'de Moğultay Mahallesi Cumhuriyet Caddesi'nde buluşan lise öğrencileri, "Berkin Elvan Ölümsüzdür" yazılı pankart açarak Seyit Rıza Parkı'na kadar yürüdü.

Öğrencilere, bazı vatandaşlar da destek verdi. Elvan'ın fotoğrafı önünde mum yakıp karanfil bırakan öğrenciler, bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Öğrenciler, basın açıklamasının ardından dağıldı.

Sivas

Sivas'ta ise Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) öğrencisi bir grup, Berkin Elvan için yürüyüş yaptı. CÜ Merkezi Kafeterya önünden kampüsteki otobüs duraklarına kadar yürüyen grup, halk otobüsleriyle kent merkezine geldi. Üniversite öğrencileri, Cumhuriyet Meydanı'nda Elvan için yapılan basın açıklamasına destek verdi.

Meydanda toplanan grup adına açıklama yapan Sivas Demokrasi Platformu Sözcüsü Adnan Yılmaz, Berkin Elvan'ın ölümünün herkesi yasa boğduğunu belirtti. Açıklamanın ardından bir süre oturma eylemi yapan grup, daha sonra dağıldı.

Malatya

CHP Gençlik Kolları Başkanlığınca basın açıklaması yapıldı. Emekliler Parkı'nda toplanan grup adına basın açıklaması yapan CHP Malatya Gençlik Kolları Başkanı Barış Yıldız, Türkiye'nin dün sabah 15 yaşındaki bir çocuğun acısıyla uyandığını belirterek, "Berkin'in o gün tek amacı, ekmek almaktı. Berkin, 269 günlük mücadelesinde 45 kilodan 16 kiloya düştü. Berkin erirken Türkiye'nin de umutları eridi" diye konuştu. Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.

Edirne

Belediye önünde toplanan, Berkin Elvan'ın posterlerini taşıyan bir grup, slogan atarak Saraçlar Caddesi'ne geldi. Burada grup adına açıklama yapan DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Arif Kuday, 269 gün hastanede tedavi gören ve daha sonra ölen Berkin Elvan'ı uğurlamak için bir araya geldiklerini belirtti.

Türkiye halkının Berkin'in emeğine ve umuduna sahip çıkacağını ifade eden Kuday, ''Gün, onurumuza Berkin'imize sahip çıkma günüdür. Bu nedenle tüm Türkiye halkını Berkin'in cenazesini omuzlamaya, cenaze saatinde bulunduğu her yerde onun anısını ve mücadelesini yaşatmaya, katillerinden hesap sormaya çağırıyoruz'' dedi. Konuşmanın ardından bir dakika saygı duruşunda bulunan grup, olaysız dağıldı.

Ardahan

Milli Egemenlik Parkı'nda toplanan ve aralarında CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, CHP Parti Meclis Üyesi Faruk Demir, CHP Ardahan İl Başkanı İlimdar Senem'in de bulunduğu grup, slogan attıktan sonra kısa süreliğine oturma eylemi yaptı.

Burada yere bir ekmek koyan grup adına açıklama yapan Öğüt, bir şehit daha kaybettiklerini ifade ederek, "Türkiye'deki her ev Berkin için ağlıyor şu anda, üzülüyor. Bu bir simge oldu. Bu çocuğun tek kabahati evine bu ekmeği alıp gitmesiydi. Biz bugün insanlarımızın acısını paylaşıyoruz. Bunun için buradayız" dedi. Grup, açıklamanın ardından slogan atarak dağıldı.

Şanlıurfa

Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde toplanan aralarında BDP, HDP ve KESK'e bağlık sendikaların bulunduğu grup, üzerinde Berkin Elvan'ın fotoğrafları bulunan pankartlar açıp, sloganlar attı.

Eğitim-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Keklik, grup adına yaptığı açıklamada tedavisi boyunca Türkiye bir çok insanın üzerine titrediği, her ailenin umutla iyi haberlerini beklediği Berkin Elvan’ın ölüm haberinin tüm ülkeyi derinden üzdüğünü söyledi.

Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirilen kitlesel protestolar, boykotlar ve eylemlerle bütün insanların Berkin’e sahip çıktığını aktaran Keklik, "Gezi direnişi sürecinde gençlerimiz henüz 20’li yaşlarda toprağa düşerken, henüz 15 yaşında olan Berkin Elvan, 15 Haziran 2013 tarihinde Başbakan’ın 'kahraman' polisinin attığı bir gaz bombası ile yaralanmıştır. Berkin tam 269 gün, umutla ve inatla yoğun bakımda yaşam mücadelesi vermiş ancak gencecik bedeni bu mücadeleyi daha fazla sürdürememiştir" diye konuştu.

Açıklamanın ardından grup, 5 dakikalık oturma eylemi yaptı. Bu arada Siverek ilçesinde de Hürriyet Mahallesi'nde toplanan bir başka grup da Berkin'in ölümünü protesto etti.

Gaziantep

Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan ve 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan için Alevi Kültür Dernekleri Gaziantep Şubesi'nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

Elvan için yaptırılan Türk bayrağına sarılı tabut, tören için cemevinin bahçesine getirildi. Burada yapılan konuşmalar sırasında slogan atıldı. Konuşmaların ardından Elvan'ın gıyabi cenaze namazı kılındı, dua edildi.

Namaz sonrası omuzlarda taşınan tabut, derneğe ait cenaze aracına konuldu. Törene katılanlar daha sonra cemevine yakın sokaklarda slogan atarak yürüdü. Zaman zaman polisle bazı eylemci gençler arasında gerginliğin yaşandığı yürüyüşü cemevi önünde bitiren vatandaşlar, olaysız şekilde dağıldı.

Konya

Selçuk Üniversite yerleşkesinin yakınındaki Bosna Hersek Mahallesi'nde toplanan bir grup öğrenci, üzerinde "Berkin Elvan ölümsüzdür, Uçurtman bizlere emanettir kardeşim" gibi yazıların bulunduğu pankartlarla protesto eylemi yaptı, slogan attı. 

Ayrıca, Tekirdağ, Düzce ve Bursa'da da protesto eylemleri ve basın açıklamaları yapıldı. Bu 3 kentte de gösteriler olaysız sona erdi.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209