Baykal'a Suikast Şüphelisinin yargılanmasına başlanıyor.

Baykal'a suikast şüphelisi Candaş cinayetine azmettirmenden yargılanacak

Baykal'a Suikast Şüphelisinin yargılanmasına başlanıyor.

Şişli Belediyesi 'nden yapılan yazılı açıklamada, silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Candaş ile ilgili ilk duruşmanın 15 Mart Çarşamba günü görüleceğini belirtilerek, 'Bu davanın takipçisi olacağız' denildi.


Şişli Belediyesi'nden konu ile ilgili yapılan yazılı açıklama şöyle: "18 Temmuz 2016'da makamında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Şişli Belediyesi İmar ve Şehircilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Cemil Candaş cinayetinin ilk duruşması, 15 Mart Çarşamba günü saat 10.00'da Çağlayan Adliyesi 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gerçekleşecektir. Cinayetin ardından 6 şüpheli hakkında yürütülen soruşturma sonucunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede:Tetiği çeken Şenol Şahin'in TCK 82/1 maddesinde yer alan "Tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi, tutuklu sanıklardan Mithat Yılmaz'ın cinayeti azmettirme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanması, soruşturma kapsamında tutuklu bulunan diğer şüpheliler Engin Gölve, Hacı Avcı, Metin Şentürk ve Bilal Yaman'ın ise "Kasten öldürmeye yardım etme" suçundan cezalandırılmaları istendi. Temiz belediyecilik uğruna talana ve yolsuzluğa karşı her zaman onurlu duruşunu koruyan Cemil Candaş'ın davası, sadece Şişli Belediyesi'nin değil, temiz toplum isteyen herkesin peşini bırakmaması gereken bir davadır. Ailesi ve Şişli Belediye Başkanı H. Hayri İnönü başta olmak üzere, kendisinin tüm sevenleri ve basınımızın değerli katkılarıyla, bir kez daha bu davanın takipçisi olacağımızı bilgilerinize sunarız".

7 yıl önce 300 bin dolar karşılığında dönemin CHP lideri Deniz Baykal'a suikast yapacağı iddiasıyla ilgili gözaltına alınan Mithat Yılmaz ve diğer şüphelilerin “Soruşturmasının Gizliliğinin İhlal” edilmesi nedeniyle haklarında takipsizlik kararı verilmiş ve olayın ihbarıcısı Kahraman Şeref Kasap’ ın yargılanması sağlanmıştı. Yaklaşık yedi yıl süren yargılamanın tamamlanmasının akabinde, bu kez Mithat Yılmaz' ın Şişli Belediyesi İmar ve Şehircilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Cemil Candaş cinayetinin azmettiricisi olduğu iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanmasına başlanıyor olması Denzi Baykal' a Suikast İhbarını gönderdiği için yaklaşık 7 yıl yargılanan Kahraman Şeref Kasap' ın mağduriyeti bir kez daha kanıtlanmış olmaktadır. 
SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2017, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209