Türk İş Heyetinden Budapeşte İkarus Otobüse Ziyaret

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de 1895 yılında kurulan İkarus otobüs fabrikası yöneticileri Dr.Vágó János, Vadnai Zoltán, Simon Pál, Türkiye temsilcisi Gábor Simon Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) vasıtası ile Türkiye'deki işadamları ile ortak yatırıma hazırız dedi.

Türk İş Heyetinden Budapeşte İkarus Otobüse Ziyaret
 Türk İş Heyetinden Budapeşte İkarus Otobüse Ziyaret
Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de 1895 yılında kurulan İkarus otobüs fabrikası yöneticileri Dr.Vágó János, Vadnai Zoltán, 
Simon Pál, Türkiye temsilcisi Gábor Simon Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) vasıtası ile Türkiye'deki işadamları ile ortak yatırıma hazırız dedi.

Güven Veren ve Gelişen Türkiye'de Bizde Olmalıyız
Makina Mühendisi Vadnai Zoltán Budapeşte'nin 16. bölgesindeki İkarus Otobüs fabrikası üretim tesisini Türk heyete gezdirdi. 

Vadnai Zoltán ziyaretteki konuşmasında, Sayın Osman Şahbaz'ın şahsında Türk heyetini fabrikamızda görmekten büyük mutluluk duyuyoruz diyerek sözlerine başladı. 1964 yılında üç otobüs üreterek başladık. 1895 yılında at arabası ve atların çektiği tramvay üretiliyordu. 1987 yılında 11 bin kişinin çalıştığı yılda 14 500 adet otobüs üretiliyordu. En son 2001 yılına geldiğimizde 4 500 kişi çalışıyordu.Günde 60 otobüs üretiyorduk. 1952 Yılında dünyada ilk motoru arkada olan otobüsü biz ürettik. Bizim geliştirdiğimiz teknoloji ile artık otobüsler motorlarını arkada tasarlıyorlar. Şimdiye kadar 260 bin otobüs ürettik.

Beş Kıtada On Ülkede Üretim
ABD, Irak, Küba, Libya, Vietnam, Tunus, Mozambik, Afrika ve Angola'da fabrikalarımız vardı. 1993 Yılına kadar İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa Belediyelerine 2018 otobüs sattık. Şimdi Alman otobüsleri ile zor rekabet ediyoruz, küçüldük 150 kişi ile imalatı sürdürüyoruz. Çok bilgili, tecrübeli ve konusunun uzmanı mühendislerimiz var. Çok farklı özelliklere haiz hastane hizmeti verebilecek otobüs imalatı da yapıyoruz. Karada ve deniz giden otobüsü ilk biz ürettik, üretmeye de devam ediyoruz. Siyasi ve ekonomik açıdan gelişen, güven ortamının olduğu Türkiye'yi yakından takip ediyoruz. Gelişen, büyük hedefleri olan Türkiye'de bizde olmak istiyoruz. Türkiye'yi merkez yapıp Doğu ve Kafkaslara birlikte açılmak istiyoruz dedi.

Macarlar Türkiye İle İşbirliği İçerisinde Olmak İstiyorlar
Türk heyetine Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı ve DEİK - DTİK Avrupa Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz başkanlık etti. Heyette TC. Budapeşte Büyükelçilik Ticaret Müşaviri F.Seda Sevgi, TÜMİŞAD Genel Sekreteri Dr.Kamil Nas, Yönetim Kurulu Üyesi Halil İbrahim Maral ve işadamı Tarık Tekeş hazır bulundu.
Osman Şahbaz konuşmasında, köklü geçmişe sahip İkarus'dan ziyaret davet aldığımızda memnun olduk. Çok ciddi mühendislik altyapısı, geçmişi güçlü ve birikimi olan fabrika. Türk sanayicisi ve tüccarı ile işbirliğinde bulunmak istiyor olmaları Türkiye'nin son yıllardaki başarılı, istikrarlı bir siyasi ortamın ve hükümetin olması, ayrıca Türkiye'de güvenli, kazançlı ve işadamlarını cezbedici zemin oluşmuştur. Tüm dünyayı cezbederken doğal olarak Macar işadamları da Türkiye ile işbirliği içerisinde olmak istiyorlar. Türk Macar İşadamları Derneği olarak iki ülke arasında köprü görevi görmekten büyük bahtiyarlık duyuyoruz dedi.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2014, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209