Bartu SORAL ''Tünelin Sonu Krizi''

Bartu SORAL ''Tünelin Sonu Krizi''

Bartu SORAL ''Tünelin Sonu Krizi''
 Bartu Soral'ın yeni kitabı Tünelin Sonu Kriz, Destek Yayınları'ndan çıktı.

Birleşmiş Milletler eski Kalkınma Programı Müdürü, ekonomist-yazar Bartu Soral, yeni kitabı Tünelin Sonu Kriz’de, AKP iktidarında ekonomi için çizilen pembe tabloların tümüyle gerçekdışı olduğunu rakamlarla, raporlarla ortaya koyarak, yıllardır şişirilen balonu patlatıyor!

 

AKP iktidarında ekonomi için hep pembe tablolar çizildi. Hükümet; büyüme, ihracat, kalkınma, istihdam, zenginleşme alanında pek çok slogan üretti. “10 yılda üç katı büyüdük”, “Kriz teğet geçti”, “İhracatta rekor kırdık” gibi sözler kamuoyunda çok tartışıldı.

Peki, açıklanan rakamlar, çizilen tablolar gerçeği yansıtıyor mu?

Hayır!

Türk ekonomisinin son 10 yıllık özeti; her alanda borçlanma, ithalat, dış ticaret açığı ve üretimsizliktir. AKP, büyüme rakamlarında halkı kandırıyor. Türk Lirası aşırı değerli, reel sektörün döviz açığı çok yüksek. Dış finansman ihtiyacımız çok yükseldi; rezervler yetersiz. Üretmiyoruz, ithal ediyoruz. ABD Merkez Bankası (FED), IMF, Dünya Bankası gibi kuruluşların raporlarına göre, yeni küresel krizde en riskli ülke Türkiye. Mevcut durum, Yunanistan ve İspanya’nın krizden önceki ekonomik durumlarına benziyor.

Bartu Soral, Tünelin Sonu Kriz’de, yıllardır izlenen yanlış politikaların neden olduğu ekonomik-siyasi krizin nasıl geldiğini ve bu cendereden kurtulup yeniden kalkınmak için neler yapılması gerektiğini anlatıyor.Destek Yayınları/Araştırma/288syf./20 TL

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2015, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209