Ali Babacan: Merkez Bankası doğru şeyi doğru zamanda yapar

Ali Babacan: Merkez Bankası doğru şeyi doğru zamanda yapar

Ali Babacan: Merkez Bankası doğru şeyi doğru zamanda yapar
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Merkez Bankası (MB) 'yla ilgili suskunluğunu bozdu. Babacan yaptığı açıklamada, "Gayet yetkin bir ekibimiz var. Kendilerine güveniyoruz  ve inanıyoruz ki doğru şey yapacaklar doğru zamanda..." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, Merkez Bankası'na bir süredir sert eleştirilen yapıyor ve "Merkez Bankası verilen mesajlardan nasibini almıyor. Merkez, yaptıklarıyla eleştirilemez değildir." demişti.

Ali Babacan, G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankaları Başkanları ile bir araya geldi. Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'ndeki görüşmeler basına kapalı olarak gerçekleşti. Babacan daha sonra G20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı kapsamında, OECD'nin 2015 yılı "Büyümeye Geçiş/Going for Growth" adlı raporunun tanıtım toplantısında kameraların karşısına geçti.

MERKEZ BANKAMIZIN MİSYONU NETTİR

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bir soru üzerine Merkez Bankası'yla ilgili açıklamalarda bulundu. 2008-2009 krizinden bu yana Merkez Bankaları ile hükümetler arasında ilişkilerin değiştiğini söyleyen Babacan, " Daha yakın ilişki söz konusu. Özellikle finansal sektörle her şeyin karıştığı durumlarda Merkez Bankaları ile hükümetler ortak çalışıp çözüm bulmaya çalışıyorlar. Bizim Merkez Bankamızın misyonu çok nettir kanunda" dedi.

DOĞRU ŞEYİ YAPACAKLARDIR DOĞRU ZAMANDA

Ali Babacan, " Bizim Merkez Bankamızın objektif fonksiyonu çok nettir kanunda. AK Partinin programında, seçim manifestosunda, hükümet programlarında da vardır. Bu çok net yazılmıştır. Merkez Bankasının işi ve onlardan beklenti nedir diye. Bu bağlamda gayet yetkin bir ekibimiz var. Kendilerine güveniyoruz  ve inanıyoruz ki doğru şey yapacaklar doğru zamanda" diye konuştu.

İRADE EKSİKLİĞİ

Birçok ülkede problemlerin ve bunların nasıl çözüleceğinin bilindiğini, ancak bunun için irade ve cesaretin gerekliliğinin fark edilemediğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan,  "Özel-kamu ortaklığı modeller daha yoğun kullanılabilir." dedi.

Hem gelişmekte olan ülkelerin hem de gelişmiş ekonomilerin daha fazla yatırıma ihtiyaç duyduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Babacan, "Gelişmekte olan ekonomiler altyapı yatırımına daha fazla ihtiyaç duyuyor gibi. Fakat bugünlerde birçok gelişmiş ekonomiye baktığımız zaman, görüyoruz ki onların da acil olarak yapısal reformlara, daha fazla olarak ise altyapı yatırımlarına ihtiyaçları var" diye konuştu.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2015, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209