İHL mezunları hâlâ askeri okullara alınmıyor

28 Şubat dönemi mağduriyetler birer birer ortadan kaldırıldı. Ancak İHL mezunları hâlâ askeri okullara alınmıyor. STK temsilcileri, İHL mezunları da askeri okullara alınmalı diyor.

İHL mezunları hâlâ askeri okullara alınmıyor
 Yeni Akit'ten Muhammet Kutlu'nun haberine göre  “Peygamber ocağı” olarak anılan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne subay-astsubay yetiştiren askeri okullarda imam hatip liselilere uygulanan ambargonun sürdürülmesi vatandaşlar tarafından üzüntüyle karşılanıyor. İmam hatip liselerinde okuyan çocuklarını askeri okullara göndermek isteyen vatandaşlar, 28 Şubat döneminden kalma engelle karşılaşıyor. Harp Akademilerine ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına imam hatip lisesi mezunları halen alınmıyor.

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin konuyla ilgili olarak, “AK Parti olarak iktidara geldiğimizde önceki dönemlerden kalma çok sayıda yasaklarla karşılaştık ve bunların büyük bölümünü kaldırdık.  Şu ana kadar yasaklarla alakalı birçok düzenlemeyi yaparak vatandaşımızın beklentilerine cevap olmaya çalıştık. Bununla beraber hala yasak olarak sürmekte olan bazı uygulamaların devam ettiğini görmekteyiz. Özellikle AK Parti iktidarında, imam hatiplerin önündeki engellerin kaldırılmasıyla birlikte bu okullara olan teveccüh de artmıştır. Buralarda okuyan öğrencilerimizi askeri okullar, polis okulları gibi okullarda okumaktan mahrum etmek demokratik bir ülkeye yakışmaz. İnşallah 7 Haziran seçimleriyle beraber anayasayı değiştirecek çoğunluğa ulaşmamız ve toplumsal mutabakatın sağlanmasıyla, bu tür eski dönemlerden kalma uygulamaları kaldıracağız” diye konuştu.

BALOĞLU: ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu da “İmam hatip okulları bu ülkenin Milli Eğitim müfredatında meslek liseleri olarak yer almış ve Türkiye Cumhuriyeti okulları içinde tanımlanmışsa, bu okullardan mezun olan kardeşlerimizin her eğitim fırsatından, üst eğitim fırsatlarından eşit oranda yararlanmaları gerekir. Bu fırsat eşitliği istisnasız tüm vatandaşlarımıza uygulanmalıdır. Bu geri kalmış uygulamanın düzeltilmesi için AK Parti grubu olarak üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

BU AYRIMCILIK ORTADAN KALDIRILMALI

İmam Hatip Liseleri Mezunları Mensupları Derneği (ÖNDER) Genel Başkanı Hüseyin Korkut ise, konuyla ilgili şu görüşleri ifade etti: “Yeni Türkiye’de, özgürlüklerin önündeki bütün engellerin bir bir kaldırıldığına şahit olduk. İmam hatip okullarına yönelik askeri okullarda uygulanan bu haksız ayrımcılığın ortadan kaldırılma zamanı gelmiştir. Diğer orta öğretim kurumlarından nasıl öğrenci alınabiliyorsa, İHL mezunu öğrencilerimizin de askeri okullara girebilmesinin önündeki engeller kaldırılmalıdır. Bu ayrımcılığın bir an önce ortadan kaldırılmasını gerekli kılmaktadır. Yeni yasama döneminde bu düzenlemenin yapılmasını bekliyoruz”

TİMAV: İHL’LİLER DE BU OKULLARA GİDEBİLMELİ

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Başkanı A. Ecevit Öksüz, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Yeni Türkiye, yeni normalleriyle geleceğe yürürken; eğitim öğretim alanında da birçok düzenleme yapılmıştır. Yapılan bu düzenlemelerle eğitimde fırsat eşitliği büyük oranda tesis edilmiş olsa da halen İmam Hatip Okullarımızdan askeri okullara öğrenci gidememektedir. Yeni Eğitim Öğretim yılında İmam Hatip okullarından da askeri okullara öğrenci alınmasının önü açılmalı, eğitimde fırsat eşitliği tam anlamda sağlanmalıdır. Normalleşen ve kodları yeniden yazılan “Yeni Türkiye” de imam hatiplerin halen askeri okullara giremiyor olması insan hakları ve eğitimde fırsat eşitliği bağlamında kabul edilebilir değildir” ifadelerini kullandı.

ÇALMUK: ANAYASA’YA AYKIRI

Ankara İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği Eski Başkanı gazeteci yazar Fehmi Çalmuk, “Halen personel kadrosunda tabur imamları gibi bir kadrosu bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı Harp Okulları’na veya Astsubay Okulları’na imam hatip liseleri mezunlarının alınmaması, Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı bir durumdur. İmam Hatip Liseleri hem mesleğe, hem de yüksek öğretime öğrenci hazırlayan öğretim kurumlarıdır. Seçim arifesinde siyasi partilerin bu adaletsiz durumu düzeltmesi için kamuoyuna açıklama yapması gerekmektedir” diye konuştu. 

Kaynak: Yeni Akit

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2015, 00:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209