Eyüp’te Hidrojen Yakıt Dolum İstasyonu Kuruldu

Türkiye'nin ilk “Hidrojen Yakıt Dolum İstasyonu” İstanbul Eyüp’te kuruldu…

Eyüp’te Hidrojen Yakıt Dolum İstasyonu Kuruldu

 Haliç'in kenarında kurulan ve dünyada kara ile denize aynı anda hizmet verebilen ilk 'Hidrojen Yakıt Dolum İstasyonu'nu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tanıttı. Tanıtıma, İstanbul eski valisi Kutlu Aktaş, Eyüp Belediyesi Başkan Yardımcısı Semih Dikyol, Uluslararası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezi (ICHET) ve Hyundai’nin koreli yetkilileri,  katıldı.  

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezi (ICHET)'nin katkılarıyla hidrojen emisyonlu otomobiller ve tekneler için istasyon kurdu. 

 

Türkiye'nin ve İstanbul'un ilk 'Hidrojen Yakıt Dolum İstasyonu', Haliç'in kenarında Feshane Kültür Merkezi'nin otoparkında kuruldu. Türkiye Hidrojen enerjisinin kullanımı, kara ve deniz trafiğinde İstanbul'dan başlıyor.

 

İstasyonun tanıtımında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gelecek kuşaklara yaşanabilir kentler bırakmak istediklerini belirterek, doğa dostu hidrojen otomobillerin yaygınlaşmasıyla birlikte istasyonların sayılarının da arttırılacağını söyledi. Hidrojenin, tek emisyonu su olan temiz ve çevreci bir araç yakıtı olma özelliği yanında, herhangi bir dış doğal kaynağa bağlı olmaksızın yerel imkânlarla yine sudan üretilebildiğini belirten Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

 

"Dünyadaki şehirlerin nüfusu giderek artıyor. Yakın gelecekte dünya nüfusunun yüzde 65'i şehirlerde yaşayacak. Şehirler doğayı kirletiyor. Gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünyayı bırakacak olan yine şehirler ve yerel yönetimler. Dünyada giderek artan çevre kirliliğine ve doğal kaynakların tüketilmesine dur demeliyiz. Birleşmiş Milletler'in sürdürülebilir bir çevre oluşturmak yönünde çalışmaları var. Türkiye'de de bu yönde ilk adımı atarak ilk hidrojen dolum tesisini açıyoruz."

 

'Hidrojen Yakıt Dolum İstasyonu'nda hidrojenle çalışan otomobillerin yanı sıra otobüsler ve teknelerin de dolum yapabileceğini ifade eden Başkan Topbaş, tesisin hidrojen enerjili araçların üretimini ve dolum tesisi sayısını çoğaltacağını söyledi. Hidrojen teknolojisinin yeni bir uygulama olduğunu belirten Topbaş, "Çevre dostu hidrojen teknolojisi gelecek yüzyılın yakıtı. Sudan enerji elde etme meselesi bilim dünyasının yıllardır üzerinde çalıştığı bir teknoloji. Türkiye'de her şeye öncü olan belediyemiz bu alanda da bir öncü bir model oluyor" şeklinde konuştu.

Yıldız Teknik Üniversitesi ile hidrojen enerjisiyle çalışan bir otobüs yapımı konusunda çalışma da yürüttüklerini dile getiren Başkan Kadir Topbaş, yeni teknolojiyle 12,5 TL'ye 120 kilometre yol gidilebildiğini hatırlattı. Konuşmanın ardından hidrojen enerjisi ile çalışan aracın deposunu dolduran Başkan Topbaş, direksiyona geçerek deneme sürüşü yaptı. Basın mensuplarını da araca bindiren Topbaş, uzun süre aracı sürdü ve "1967 yılından beri İstanbul'da ehliyet sahibiyim. Böyle bir araca binmedim. Çok güzel, çok sessiz. Egzoz gazı çıkartmıyor ve motor sesi de yok. Çalıştığını ancak göstergelerden anlıyorsunuz" diye konuştu.

 

DÜNYADA KARA VE DENİZE HİZMET VEREN İLK TESİS

Türkiye; Avrupa'da Norveç, İzlanda, İngiltere, İsveç ve Almanya'dan sonra Hidrojen istasyonu açan ilk ülkelerden biri oldu. Hidrojen dolum tesisi; hidrojenle çalışan otomobil, otobüs gibi kara taşıtlarının yanı sıra Haliç'te ve Boğaz'da hidrojenle çalışan tekne ve gemilere hizmet verebilen dünyada ilk örnek. Tesisin günlük 65 kilogram üretim, 100 kilogram depolama kapasitesi bulunuyor. Günlük 25 araç dolum kapasiteli tesiste 350 bar basınçta dolum yapılabiliyor. Gemi ve teknelere 220 bar da dolum yapabiliyor. Hidrojen üretim maliyeti 12,5 TL/kg. Hidrojen ile çalışan otomobil 1 kilogram hidrojen ile yaklaşık 120 kilometre yol  kat ediyor. Diğer bir deyişle bu tür bir aracın 120 kilometrelik yoldaki yakıt maliyeti 12,5 TL olacak. Araç sahibi, aracının hidrojen dolumunu kendisi yapabilecek. Dünyada standartlaşmış ve kabul gören dolum basınçları genellikle küçük araçlar için 350 bar, otobüs vb. büyük araçlar için 700 bar. Avrupa'da 80, Amerika'da 80 ve Asya'da 48 dolum istasyonu faaliyette. Latin Amerika ve Avustralya'da da 4 dolum istasyonu bulunuyor. Almanya'daki Hidrojen Dolum istasyonu sayısının 50'yi bulması hedefleniyor.

 

SİVİL HABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209